هشدار جدی به واشنگتن

پس از بریتانیا نوبت آمریکا است

۰۵ تیر ۱۳۹۵ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۶۰۴۶۹ اخبار اصلی اروپا آمریکا
در این انتخابات موضوع هویت بر اقتصاد پیشی گرفت. مباحث مربوط به استقلال و حاکمیت بر مباحث اهمیت و تاثیرگذاری بریتانیا اولویت یافت. رهبران انتخاب شده کنار گذاشته شدند. اگر این اتفاق در بریتانیا به وقوع پیوست، احتمال وقوع آن در آمریکا نیز دور از ذهن نیست.
پس از بریتانیا نوبت آمریکا است

دیپلماسی ایرانی: امروز صبح در لندن مردم شاهد نمودارهای افت شدید ارزش پوند، کاهش مبادلات در بورس و بروز آشوب در همه بازارهای جهانی بودند.

تاثیر واقعی این تصمیم بر اروپا و بریتانیا تا چند سال به درستی روشن نخواهد شد. به تعبیری دیگر تاثیرات آن شاید هرگز روشن نشود، چرا که آسیب جدی از سوی آن چیزی متوجه اروپا و بریتانیا خواهد شد که هنوز به وقوع نپیوسته است. تاثیرات منفی جدا شدن از اتحادیه به قدری وقت و انرژی از لندن و پایتخت دیگر کشورهای اروپایی می گیرد که  دیگر رهبران اروپا برای مقابله با دیگر بحران ها با هم متحد نخواهند شد. بریتانیا بیشتر درگیر مسائل داخلی خود خواهد شد و بنابراین انرژی و توان بریتانیا دیگر صرف مبارزه با داعش، اسکان مهاجران و ایستادگی مقابل روسیه نخواهد شد. موقعیت بریتانیا برای زمانی طولانی بی ثبات و توام با عدم قطعیت خواهد بود و بنابراین سرمایه گذاری در آن صورت نخواهد گرفت. در این شرایط پول و سرمایه خزیته نمی شود و فرصت های جدید ایجاد نمی شود.

مبالغه نیست اگر گفته شود که صدها هزار تصمیم در مورد موضوعات قانونی، سیاست خارجی هماهنگ، امنیت و دیپلماسی و در مورد تعرفه ها و تجارت باید گرفته شود.

مردم اسکاتلند مشتاقانه رای به ابقا در اتحادیه اروپا دادند. بدین ترتیب موضع استقلال اسکاتلند از بریتانیا بار دیگر مطرح می شود. «نیکولا استورجیون»، اولین نخست وزیر اسکاتلند نتایج همه پرسی را با معیارهای دموکراسی برای مردک اسکاتلند غیرقابل قبول خوانده است.

ایرلند شمالی به ابقا در اتحادیه رای داده است و بدین ترتیب اتحاد شمال و جنوب ایرلند بار دیگر به موضوع روز تبدیل می شود. تنها چند دقیقه پس از اعلام نتایج همه پرسی حزب ملی گرای ایرلند اعلام کرد که حکومت بریتانیا صلاحیت خود را برای نمایندگی منافع سیاسی و اقتصادی مردم ایرلند شمالی از دست داده است. به نظر می رسد که به مرور زمان جنبش برای حمایت از برگزاری همه پرسی در ایرلند شمالی به راه خواهد افتاد.

سایر کشورهای اروپایی نیز ممکن است به همین ترتیب با بی ثباتی سیاسی رو به رو شوند. اعلام نتایج آرای همه پرسی توانسته در مدت زمان کوتاهی انگیزه حامیان جنبش ضدیت با اتحادیه را تقویت کند و این موضوع تنها مربوط به کشورهای کوچک اروپا نمی شود بلکه کشورهای بزرگ نظیر فرانسه، هلند، ایتالیا و حتی آلمان را نیز شامل می شود. احتمال تغییر چشمگیر عرصه سیاسی به ویژه با توجه به احتمال رشد اقتصادی کندتر وجود دارد. در اینجا هم ممکن است نتایج تصمیم مردم بریتانیا از نظر مخفی بماند. نخست وزیر هلند، رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان که مجبور می شوند با چالش های سیاسی داخلی خود دست و پنجه نرم کنند، زمان لازم را برای اندیشیدن به ساختارهای اتحادیه اروپا یا وضعیت اقتصادی کشور نخواهند داشت.

نتایج آن بر انتخابات ماه نوامبر در آمریکا نیز قابل پیش بینی است. برکسیت می تواند منتهی به روی کار آمدن ترامپ در آمریکا شود. این همه پرسی و نتایج آن می تواند از آینده خبر دهد. این کمپین انتخاباتی بر سر موضوعاتی که عموما در انتخابات بریتانیا محوریت دارند، مبارزه نکرد؛ در این انتخابات موضوع هویت بر اقتصاد پیشی گرفت. مباحث مربوط به استقلال و حاکمیت بر مباحث اهمیت و تاثیرگذاری بریتانیا اولویت یافت. رهبران انتخاب شده کنار گذاشته شدند. اگر این اتفاق در برتانیا به وقوع پیوست، احتمال وقوع آن در آمریکا نیز دور از ذهن نیست.

منبع: واشنگتن پست / ترجمه: تحریربه دیپلماسی ایرانی / 25 

کلید واژه ها: بریتانیا ایرلند اسکاتلند


نظر شما :