اقدامات ایذایی همه‌جانبه ریاض علیه تهران

عربستان به دنبال ضد حمله است

۱۷ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۶ کد : ۱۹۵۹۴۹۹ نگاه ایرانی خاورمیانه
صباح زنگنه، تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه در گفتاری برای دیپلماسی ایرانی به اقدام عربستان و شورای همکاری خلیج فارس درباره نشست تهدیدهای ایران پرداخته است.
عربستان به دنبال ضد حمله است

صباح زنگنه، تحلیلگر مسائل خاورمیانه

دیپلماسی ایرانی: سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، در نشست مشورتی جده آنچه «تهدیدهای ایران» می نامند را بررسی می کنند. اقدامی که از سوی عربستان صورت گرفته و به معنی ضدحمله تلقی می شود. پس از امضای موافقت نامه ایران و 1+5، عربستان احساس کرد ایران از ایزوله و منزوی بودن خارج شده و با خروج از این انزوا، روابط خود با جهان را توسعه خواهد داد. در واقع در پی برقراری مذاکرات فشرده با ایران درباره برنامه ی هسته ای این کشور، کشورهای حاشیه خلیج فارس نگران آینده روابط خود هستند. این عامل سبب می شود قدرت ایران نسبت به سایر عوامل اقتدار افزایش یابد.از این رو عربستان با انجام یک ضدحمله درصدد است در درجه اول کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و سپس اتحادیه عرب و در نهایت سازمان همکاری اسلامی را با خود همسو کند.

عربستان سعی دارد فضای جدیدی از ایران هراسی را در منطقه ایجاد و این فضا را به تدریج به غرب نیز منتقل کند. تا فضایی غیرقابل تحمل علیه ایران در غرب شکل بگیرد و دیگر کشورها نیز تحت تاثر این فضا قرار بگیرند. عربستان در تلاش است توان اقتصادی ایران رو به تحلیل رود و با برنامه های مختلف در حوزه های نفت، تجارت و معاملات بانکی، سعی در تهدید خریداران نفتی یا سایر محصولات ایران داشته تا گشایش پیش آمده از روابط ایران با کشورهای جهان به بن بست کشیده شود. عربستان بر این باور است اگر بتواند اقدامات خود مبنی بر به بن بست کشیدن را پیش ببرد، به اقدامات خود ادامه خواهد داد، اما اگر نتوانست اقدامات خود را در سطح بین المللی پیش ببرد، آن را در سطح منطقه ای جلو می برد. اما کشورهایی که از طرف عربستان مورد مشورت یا دعوت قرار می گیرند، دارای فکر، طراحی و برنامه بوده و مشخص نیست که به طور صد درصد تحت قیمومیت عربستان قرار گیرند.

تبعات اقدامات عربستان

شورهای همکاری خلیج فارس متاثر از الگوی سنتی موازنه قوا، بهره مند شدن جمهوری اسلامی ایران را باعث به هم ریختن وضعیت سیاسی و امنیتی به نفع ایران تلقی می کنند. از این رو سعی آنها بر این است تا به اشکال مختلف مانع به وجود آمدن ایران هسته ای شوند. یکی از این اقدامات تحدید و تهدید فعالیت های تجاری ایران است. این گونه اقدامات از سوی عربستان بیشتر مراودات تجاری را تحت تاثیر قرار می دهد. در عین حال عربستان به دنبال مانور سیاسی که بیشتر خوراک رسانه هاست بوده و با این تصور که این گونه اقدامات بر ایران فشار وارد خواهد کرد و موجب می شود کشورهای مختلف از ایران فاصله بگیرند، دست به چنین اقداماتی می زند. اما آثار این گونه اقدامات در درون عربستان منعکس خواهد شد و بسیاری از کشورها زمانی که با ایران وارد تعامل و گفت وگو شوند به این نتیجه می رسند که عربستان و مقامات سعودی چگونه از سر کینه توزی و کوته بینی چنین رفتاری از خود نشان می دهند.

نسخه مقابله با اقدامات عربستان

ایران باید به استحکام روابط خود با کشورها بیندیشد. در عین حال وارد طرح های همکاری عملی با کشورها شود. کشورهایی که آمادگی همکاری با ایران در طرح های مختلف در هر سطحی که ممکن است شود و سپس این همکاری ها را استحکام و توسعه دهد. در حال حاضر هرچقدر عربستان دارای دلارهای نفتی باشد، اما جهان تسلیم حرف های نامعقول از کشوری که مرکز وهابیت، تروریسم، دشمنی و تنفر در جهان است، نمی شود.

انتشار اولیه: چهارشنبه 12 خرداد 1395 / انتشار مجدد: دوشنبه 17 خرداد 1395

کلید واژه ها: شورای همکاری خلیج فارس عربستان صباح زنگنه


نظر شما :