ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از تمایل ایلدریم به تقویت روابط با ایران تا برگزاری یادبود هولوکاست در کردستان

۰۶ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۵۹۲۷۱ اخبار اصلی خاورمیانه
تمایل ایلدریم به تقویت روابط با ایران، برگزاری یادبود هولوکاست در کردستان عراق، پیشنهاد نوری مالکی به مجلس اعلای اسلامی عراق، خودداری مقامات ایرانی از دیدار با مقتدا صدر و توقف موقت حملات روسیه به جبهه النصره از جمله مهمترین ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از تمایل ایلدریم به تقویت روابط با ایران تا برگزاری یادبود هولوکاست در کردستان

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

خودداری مقامات ایران از دیدار با مقتدا صدر

منابع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفتند که مقتدا صدر با وجود پافشاری های بسیارش تا کنون موفق نشده است با هیچ کدام از مسئولان ایرانی دیدار کند.

به گفته این منابع وی در حال حاضر در قم به سر می برد و تمایل بسیاری دارد که با مسئولان جمهوری اسلامی ایران دیدار داشته باشد اما تا کنون موفق به انجام این کار نشده است.

بعد از رهبری تجمعات اعتراضی علیه آن چه مقتدا صدر مبارزه با فساد می نامید و شعارهای تندی که در آن تجمعات علیه ایران سر داده شد، مقتدا صدر به طور ناگهانی به ایران آمد و در قم مستقر شد.

 

نزدیکی مالکی به مجلس اعلای اسلامی عراق

منابع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفتند که نوری مالکی، رئیس فهرست ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق و نخست وزیر سابق این کشور این روزها به مواضع مجلس اعلای اسلامی ایران بسیار نزدیک شده و ابراز تمایل کرده است که ضمن حل اختلافات گذشته به همکاری با مجلس اعلا بپردازد.

این در حالی است که مجلس اعلای اسلامی عراق تلاش های بسیاری کرد تا مالکی از قدرت کنار رود و حیدر العبادی به جای او منصوب شود. در گذشته نوری مالکی از دشمنان سرسخت سید عمار حکیم و مجلس اعلای اسلامی عراق بود.

حوادث اخیر عراق و تشدید ناآرامی ها سبب شده است تا مواضع مالکی و مجلس اعلای اسلامی عراق به یکدیگر نزدیک شود.

 

پیشنهاد مالکی به مجلس اعلای اسلامی عراق

منابع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفتند که نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق که علاوه بر ریاست بر ائتلاف دولت قانون ریاست حزب الدعوه اسلامی عراق، حزب حاکم بر این کشور را نیز بر عهده دارد به مجلس اعلای اسلامی عراق پیشنهاد داده است که با این تشکل ائتلاف کند و در ازای این ائتلاف عادل عبدالمهدی، وزیر نفت کابینه عبادی و از رهبران مجلس اعلا را به عنوان نخست وزیر معرفی کند. مالکی همچنین گفته است که در ازای این توافق پست های کلیدی دولت عبدالمهدی از آن حزب الدعوه و یاران نزدیک به مالکی باشد. همچنین ریاست پیمان ملی نیز به نوری مالکی سپرده شود. مجلس اعلای اسلامی عراق تا کنون پاسخی به این پیشنهاد نداده است.

 

تمایل نخست وزیر جدید ترکیه به تقویت روابط با ایران

بن علی ایلدیریم، نخست وزیر ترکیه در سخنرانی خود در جمع نمایندگان مجلس ترکیه گفت که در سیاست خارجی دولت خود تغییرات شگرف می دهد و در این راستا روابط خود را با ایران به شدت تقویت خواهد کرد و روابط دوستانه تری را در تمامی ابعاد سیاسی و اقتصادی با ایران تعریف خواهد کرد. بن علی ایلدیریم همچنین گفت که دولتش در جهت بهبود روابط با روسیه تلاش خواهد کرد و می خواهد روابط عادی و دوستانه با روسیه داشته باشد.

 

اعراب به فکر سقوط بشار اسد به هر قیمت

روزنامه لبنانی النهار گزارش داد که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و ترکیه از امریکا خواسته اند به بعد از سرنگونی حکومت بشار اسد توجه نکند و فقط بر سرنگونی او متمرکز باشد.

آنها در پاسخ به این سوال که ممکن است بعد از سقوط اسد القاعده یا داعش در سوریه قدرت را به دست گیرند، گفته اند که آن قدر اوضاع را تحت کنترل دارند که حتی اگر داعش هم جایگزین بشار اسد در سوریه شود اوضاع از کنترل آنها خارج نشود. گفته می شود این پیشنهاد با مخالفت شدید ایالات متحده امریکا مواجه شده است.

 

برگزاری یادبود هولوکاست در کردستان   

کردها برای اعلام نزدیکی خود به اسرائیل و راضی کردن صهیونیست ها برای حمایت از آنها اخیرا برای نخستین بار یادبود هولوکاست را در اربیل، مرکز اقلیم کردستان برگزار کردند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره به نقل از روزنامه صهیونیستی هاآرتص، اقلیم کردستان همچنین در اقدامی بی سابقه اداره جدید وزرات ادیان ویژه اتباع یهود راه اندازی کرده است که در کنار دیگر طوایف و ادیان به فعالیت می پردازد.

اقلیم کردستان همچنین اجازه داده است که یهودی های مقیم کردستان معبد جدیدی در محدوده کردستان بسازند و منطقه قدیمی یهودی ها در اقلیم کردستان نیز بازسازی شود.

 

توقف موقت حملات روسیه به جبهه النصره

وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که به طور موقت حملات خود به پایگاه های نیروهای تندروی جبهه النصره را متوقف کرده است.

به گزارش رویترز، هدف از این کار دادن زمان بیشتر به آن دسته از مخالفان سوری ای است که می خواهند از جبهه النصره جدا شوند. وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد از طرف های مختلف مسلح مطالباتی دریافت کرده که خواستار توقف حملات به جبهه النصره شدند تا بتوانند از این شبکه تروریستی فاصله بگیرند.

جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه است که مورد حمایت کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و ترکیه است.

 

نیروهای داوطلب مردمی در عملیات فلوجه شرکت نمی کنند

تیمسار طالب شغاتی، فرمانده عملیات مشترک عراق اعلام کرد که نیروهای داوطلب مردمی در عملیات پاکسازی شهر فلوجه از لوث داعش مشارکت نمی کنند.

به گزارش پایکاه خبری عراقی این، وی تاکید کرد، نیروهای امنیتی عراقی خود به تنهایی کار پاکسازی فلوجه را انجام خواهند داد. به گفته وی فرماندهان نیروهای داوطلب مردمی نیز اعلام کرده اند که وارد شهر فلوجه نخواهند شد.

وی همچنین بر ضرورت خروج هر چه سریع تر شهروندان عادی از فلوجه تاکید کرد.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: فلوجه مجلس اعلای اسلامی عراق نوری مالکی عراق ترکیه سوریه


نظر شما :