ترکیه مواضع کردها در کوبانی را بمباران کرد

۰۳ آبان ۱۳۹۳ | ۱۳:۴۶ کد : ۱۹۴۰۰۰۵ سرخط اخبار

پس از اینکه تروریست های داعش خمپاره هایی را شلیک کردند که در خاک ترکیه فرود آمد تانک های ترکیه ای مواضع مبارزان کرد را در کوبانی هدف قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه المیادین، در پی سقوط چندین خمپاره در خاک ترکیه، تانک های این کشور مرکز شهر کوبانی و شرق آن را بمباران کردند.

منابع در کوبانی در مصاحبه با المیادین اعلام کردند که در این حملات مقرهای نیروهای حمایت از مردم کرد هدف قرار گرفت. همزمان درگیری های شدید میان مبارزان کرد با تروریست های داعش در چندین محور در کوبانی به ویژه در مناطق جنوب شرقی این شهر ادامه دارد.

در همین حال نیروهای کرد توانستند تپه استراتژیک در روستای تل شعیر را از تروریست های داعش بازپس بگیرند.

یگان های حمایت از مردم کرد نیز از وقوع درگیری های شدیدی با تروریست های داعش در ورودی شرقی کوبانی خبر داده و اعلام کردند: خودرو تروریست های داعش که سلاح هایی در آن وجود داشت، منهدم شده است و چندین تن از داعشی ها به هلاکت رسیده اند.

در همین حال و پس از اینکه صالح مسلم، رئیس حزب اتحادیه دموکرات کردها اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در خصوص موافقت کردها با ورود 1300 نیرو از ارتش آزاد به کوبانی را تکذیب کرد، وی از ارتش آزاد خواست تا جبهه های منبج و الباب را باز کند.

صالح مسلم در سخنانی از بلژیک عنوان داشت: ما کانال ارتباطی با ارتش آزاد سوریه ایجاد کرده ایم، اما آن طور که آقای اردوغان گفته است چنین توافقی حاصل نشده است.

پیشتر اردوغان اظهار کرده بود که کردها با ورود نیروهای ارتش آزاد سوریه به کوبانی موافقت کرده اند.

همزمان زاهر الساکت، فرمانده شورای نظامی در حلب اعزام نیروهایی از ارتش آزاد برای جنگ با داعش در کوبانی را تکذیب و اعلام کرد که این نیروها در حال حاضر در حال جنگ در حلب هستند.

در همین حال صالح مسلم در سخنانی در خصوص درگیری ها در کوبانی اعلام کرد: در صورتی که نیروهای کرد به سلاح هایی دست نیابند که با آن بتوانند با تانک ها و خودروهای زرهی داعش مقابله کنند، درگیری کوبانی به جنگ فرسایشی تبدیل خواهد شد.

این مقام کرد عنوان داشت که اطلاع موثقی در خصوص تصمیم تروریست های داعش برای استفاده از سلاح های شیمیایی از طریق خمپاره ها در اختیار دارد.

وی عنوان داشت: 40 تانک داعش در اطراف کوبانی و همچنین تعداد غیرمشخصی از خودروهای هامفی که ساخت آمریکاست، مستقر هستند و اگر سلاح های پیشرفته به دست ما برسد که با آن تانک ها و خودروهای زرهی داعش را هدف قرار دهیم می توانیم تغییر چشمگیری در درگیری ها ایجاد کنیم.

صالح مسلم گفت: کمک های نظامی که جنگنده های ائتلاف ارسال کرده بودند برای تغییر توازن قدرت کافی نبوده است، اما اگر این کمک ها ادامه داشته باشد می تواند تغییری ایجاد کند و حملات تا به امروز محدود بوده است.

در همین حال شبکه الجزیره گزارش داد که فرماندهی نیروهای حمایت از مردم کرد با عبدالجبار العکیدی از فرماندهان برجسته در ارتش آزاد سوریه درخصوص ایجاد اتاق عملیات نظامی مشترک به توافق رسیده اند.

در همین راستا منابع کرد در مصاحبه با المیادین اعلام کردند که نیروهای پیشمرگ ظرف دو روز آتی وارد کوبانی خواهند شد و این نیروها تحت فرمان یگان های حمایت مردمی کرد خواهند بود.

هلگورد حکمت، وزیر پیشمرگ های کرد در اظهاراتی مطبوعاتی عنوان داشت: من نمی توانم روز اعزام نیروها را مشخص کنم، اما یقیناً این اقدام در هفته جاری صورت خواهد گرفت.

یک مسوول برجسته در اقلیم کردستان نیز در مصاحبه با رویترز اعلام کرد: نیروهای پیشمرگ به سلاح هایی مجهز خواهند شد که سنگین تر از سلاح هایی است که نیروهای کرد در حال حاضر در کوبانی از آنها استفاده می کنند.

نیروهای حمایت از مردم کرد نیز خواهان سلاح های ضدتانک شده اند تا با تروریست های داعش مقابله کنند.

از سوی دیگر، منابع در مصاحبه با الجزیره اعلام کردند: در پی تلاش یگان های کرد برای پیشروی به سمت شرق کوبانی، تروریست های داعش یک خودروی بمب گذاری شده را در منطقه مکتله منفجر کردند.

درهمین حال مقامات آمریکایی در فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا اعلام کردند که جبهه های درگیری میان داعش با نیروهای کرد از یک هفته قبل تغییر نکرده است، اما پیشروی های داعش متوقف شده است.

آنها پیش بینی کرده اند که مبارزان کرد بتوانند با حمایت حملات هوایی آمریکا برای یک دوره نامشخصی پایداری کنند.

این مقامات هشدار دادند که علی رغم حملات هوایی داعش و تسلیحات و تجهیزات پزشکی که به کردها داده می شود، اما کوبانی در نهایت کار به دست داعش سقوط کند.

یک مقام آمریکایی نیز که خواست نامش فاش نشود، گفت: زود است که بخواهیم بگوییم مجهز کردن مبارزان کرد به سلاح ها تغییری را ایجاد خواهد کرد یا خیر؟

کلید واژه ها: کوبانی تروریست های داعش نیروهای کرد حمایت از مردم کرد


نظر شما :