سیاری: آمادگی رزمی تابع مذاکرات نیست

۲۷ آبان ۱۳۹۲ | ۱۳:۳۸ کد : ۱۹۲۴۶۶۸ سرخط اخبار
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان این که عملکرد سیاستمداران با نظامیان متفاوت است تأکید کرد: ما هرگز اجازه نخواهیم داد آمادگی رزمی نیروهای مسلح کشورمان، تابع مذاکرات سیاسی باشد.
 
"امیر دریادار حبیب الله سیاری"  شامگاه یکشنبه در مصاحبه اختصاصی با شبکه العالم اظهار داشت: مذاکرات سیاسی جایگاه و روند خودش را دارد. اما نیروهای مسلح همیشه فارغ از برگزاری یا عدم برگزاری، یا پیشرفت و عدم پیشرفت مذاکرات، باید آماده باشند.
 
وی افزود: وظیفه نیروهای مسلح دفاع از کشور و وظیفه نیروی دریایی دفاع از مرزهای آبی، منابع و منافع کشور است. از این رو هیچ گاه توان رزمی و آمادگی نیروهای دریایی کاسته نخواهد شد.
 
* حضور نیروی دریایی در آبهای آزاد با تدبیر رهبر معظم انقلاب
 
دریادار سیاری خاطرنشان کرد: ایران از نیروی دریایی قدرتمندی برخوردار است؛ تا چند سال گذشته در خلیج فارس، تنگه هرمز، جنوب چابهار و جاسک انجام مأموریت می کرد، ولی اکنون بنابر تدبیر مقام معظم رهبری نیروی دریایی ایران به عنوان یک نیروی راهبردی در آبهای آزاد حضور دارد.
 
وی افزود: تدبیر مقام معظم رهبری این چنین است که منافع همه کشورهایِ دارای دریا و سواحل در دریا راهبردی و کلان است، و این منافع و دریاها متعلق به این ملت ها است و همه ملت ها از جمله ایران باید از همه منافع و منابع خود به خوبی استفاده کنند، لذا برای اجرای تدبیر مقام معظم رهبری که توجه عمیقی به حقوق کشورهایِ دارای دریا دارند، ایران نیز باید در آبهای آزاد حضور داشته باشد، تا از منافع خود دفاع کند.
 
دریادار سیاری تأکید کرد: ایران امروز ناوشکن، ناوموشک انداز، زیردریایی، سامانه های موشکی و دیگر امکانات متنوع و متعدد رزمی در دریا دارد، و همچنان تلاش می کند که توان رزمی خود را در دریا بالا ببرد، و این مساله را هم اعلام می کنیم که توان رزمی خود را برای دفاع از منافع، منابع و مرزهای ایران بالا می بریم.
 
سیاری خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری فرموده اند که ما قصد تعرض و تعدی به مرزهای آبی، منافع و منابع دیگران را نداریم.
 
* آمادگی نیروهای مسلح برای مقابله با هر گونه تهدید
 
فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: ما باید توان رزمی خود را بالا ببریم تا بتوانیم در برابر هر تهدیدی از خودمان دفاع کنیم و همه نیروهای مسلح ایران باید برای مقابله با هر گونه تهدیدی آمادگی داشته باشند، به عنوان مثال منطقه باب المندب که آبراه بسیار مهمی برای تجارت جهانی است، به علت دزدی دریایی ناامن شده که این ناامنی برای منافع ایران یک تهدید تلقی می شود زیرا کشتی های مختلفی از جمله کشتی های تجاری و نفتی جمهوری اسلامی ایران از باب المندب عبور می کنند، لذا ما باید امنیت کشتی هایمان را تأمین کنیم، و این حق مسلّم هر کشوری است.
 
دریادار سیاری ادامه داد: سازمان بین المللی کشتیرانی سال 1387 اعلام کرد که خلیج عدن و باب المندب ناامن شده است، و هر کشوری که می تواند، به برقراری امنیت در این مناطق کمک کند؛ ایران از اولین کشورهایی بود که در این مناطق برای برقراری امنیت و مبارزه با تروریسم حضور پیدا کرد، و سازمان بین المللی کشتیرانی 4 تقدیرنامه برای جمهوری اسلامی ایران به علت مبارزه با تروریسم در آن مناطق فرستاد .
 
* حضور نیروهای بیگانه باعث اختلال و بی نظمی در منطقه می شود
 
دریادار سیاری درباره حضور نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای بیگانه در خلیج فارس و دریای عمان اظهار داشت: خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان و شمال اقیانوس هند وهمه منافع و منابع آنها متعلق به همه کشورهای منطقه است، و اگر طرفی در منطقه ای که متعلق به دیگران است حضور داشته باشد، این امر باعث اختلال و بی نظمی می شود و می تواند برای همه کشورها تهدید هم محسوب شود .
 
* کشورهای فرامنطقه ای اجازه تردد در محدوده ایران را ندارند
 
دریادار سیاری خاطرنشان کرد: کشورهای فرامنطقه ای که در محدوده کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس حضور دارند و با این کشورها رفت و آمد دارند، مطابق قوانین بین المللی دریانوردی می کنند و اجازه و امکان حضور در محدوده جمهوری اسلامی ایران را ندارند؛ ما محدوده مربوط به جمهوری اسلامی ایران را کاملا رصد و کنترل می کنیم و هر طرف خارجی که در محدوده متعلق به دیگران حضور داشته باشد، از نظر ما مُخل نظم است.
 
* تماسی بین نیروهای ایرانی و آمریکایی در خلیج فارس صورت نگرفته
 
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، در پاسخ به مجری شبکه العالم درباره تماس های احتمالی نیروهای دریایی کشورمان با نیروهای امریکایی مستقر در منطقه خلیج فارس گفت: ما تماسی با این نیروها نداشته ایم. زیرا در صورت ورود هر شناوری از آبهای بین المللی به آبهای سرزمینی ایران، نیروی دریایی کشورمان به آنها تذکر می دهد و آنها به سرعت به آبهای بین المللی بازمی گردند.
 
دریادار حبیب الله سیاری همچنین درباره ضرورت هماهنگی نیروهای فرامنطقه ای در بدو ورود به منطقه با کشورهای ساحل خلیج فارس و برقراری تماس با آنها گفت: قوانین عبور و مرور در دریاهای آزاد و تنگه ها کاملا مشخص است و اگر ایستگاههای ساحلی یگان شناوری را در هنگام عبور از تنگه هرمز، مورد سؤال قرار بدهند، آنها قطعا پاسخ خواهند داد و این امر براساس قوانین بین المللی است. یگان مذکور موظف است خود را معرفی نماید و این قاعده هیچ گونه استثنایی ندارد.
 
سیاری با اشاره به ضرورت معرفی کشتی های عبوری به کشورهای سواحل تنگه ها، گفت: این امر شامل همه کشتی ها، اعم از تجاری، نظامی و .. است، در صورت عدم پاسخ گویی کشتی عبوری، به آن تذکر داده می شود.
 
* برای تأمین امنیت منطقه نیازی به حضور بیگانگان نداریم
 
دریادار سیاری درباره همکاری با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و واکنش برخی از آنان به رزمایشهای ایران گفت: همیشه به کشورهای همسایه گفته ایم که منافع مشترکی در منطقه داریم و برقراری امنیت باید توسط خودمان انجام شود، لذا اطمینان داریم با کمک یکدیگر و مشترکاتی که داریم می توانیم امنیت منطقه را برقرار کنیم.
 
دریادار سیاری اظهار داشت: برای برقراری امنیت در منطقه با وجود کشورهای منطقه نیازی به حضور بیگانگان نیست؛ زیرا حضور آنها مخل نظم است.
 
* هدف از رزمایشها ارسال پیام صلح و دوستی است
 
دریادار سیاری درباره هدف رزمایش های دریایی تأکید کرد: هدف از رزمایشها ارسال پیام صلح و دوستی به کشورهای منطقه است، ما با کشورهای منطقه سر جنگ نداریم، تقویت نیروی دریایی به خاطر تعدی و تعرض به دیگران نیست بلکه برای دفاع از منافعمان است، این حق مسلم هر ملتی است.
 
* قوی شدن ما تهدیدی برای دیگران نیست
 
دریادار سیاری خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند اگر ملتی نتواند از خود دفاع کند، ملت زنده نیست، لذا انسان باید بتواند از خود دفاع کند؛ برای دفاع باید قوی باشیم ولی این قوی شدن تهدیدی برای دیگران نیست.
 
دریادار سیاری ادامه داد: در بازدید ناوهایمان از کشورهای مختلف همواره بر تحکیم روابط صلح و دوستی تاکید داریم، مثلا اگر ناوگروه ما به سودان، جیبوتی یا کشورهای دیگر می رود هدفمان را تحکیم روابط صلح و دوستی با کشورهای منطقه اعلام کرده ایم.
 
دریادار سیاری با اشاره به روابط خوب ایران و عمان و رزمایش های مشترک امداد و نجات دو کشور، خاطرنشان کرد: در شمال اقیانوس هند و تنگه هرمز اگر اتفاقی برای هر کشتی بیفتد، مسئولیم به آن کمک کنیم، زیرا این منطقه ما است.
 
وی افزود: می توانیم این رزمایشها را گسترش داده و آن را تاکتیکی و رزمی کنیم؛ می توان با کشورهای منطقه در این زمینه همکاری داشت، لذا کشورهای منطقه بدانند وقتی قوی شویم بهتر می توانیم امنیت منطقه را تامین کنیم.
 
دریادار سیاری با اشاره به اهمیت تنگه هرمز اظهار داشت: تنگه هرمز یکی از مهمترین آبراه های جهان است، زیرا بسیاری از کشتی های حامل انرژی جهان از آن عبور می کنند.
 
* ایران کاملا به شمال تنگه هرمز مشرف است
 
دریادار سیاری ادامه داد: ایران کاملا به شمال تنگه مشرف است و کنترل را در دست دارد، تمام سواحل شمال تنگه به دست ایران است، اما همیشه گفته ایم امنیت تنگه هرمز را برقرار می کنیم که این کار را انجام دادیم، این بخشی از توانمندی ما است و این امنیت را در آینده نیز برقرار خواهیم کرد.
 
دریادار سیاری خاطرنشان کرد: دنیا نباید نگران باشد، ایران این توانمندی را دارد، حتی اگر کسی بخواهد ناامنی ایجاد کند، ایران امنیت این منطقه را برقرار می کند، اما ورود یا خروج ناوگانهای خارجی مانند ناوهای هواپیما بر به منطقه تصمیم خودشان است اما ما کاملا تحرکات را کنترل می کنیم.
 
* نیروی دریایی همواره برای رزمایش آماده است
 
دریادار سیاری اظهار داشت: ما سالانه رزمایشهای متعدد روسطحی و زیرسطحی داریم که بر اساس برنامه های آموزشی ما شروع و پایان سال تمام می شود، سپس رزمایشهای تخصصی برگزار می شود؛ معمولا آخر سال رزمایشی بزرگ به نام ولایت انجام می دهیم که انشاءالله امسال ولایت 92 خواهد بود؛ اما اجرا، عدم اجرا یا زمان آن بنا به تصمیم سلسله مراتب است، نیروی دریایی مجری آن است و آمادگی اجرایش را دارا می باشد.

 

کلید واژه ها: تنگه هرمز خلیج فارس مقام معظم رهبری


نظر شما :