انصراف بلغارستان از درج نام حزب الله در لیست تروریستی اروپا

۲۷ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۲:۴۸ کد : ۱۹۱۴۰۶۲ سرخط اخبار

نخست وزیر موقت بلغارستان اعلام کرد که هیچ طرحی در دست ندارد که براساس آن بخواهد حزب الله لبنان را از طریق اتحادیه اروپا تحریم کند و یا نام این حزب را در فهرست تروریستی اروپا بگنجاند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی شبکه خبری الجزیره، مارین رایکف، نخست نخست وزیر موقت بلغارستان اعلام کرد که کشورش تلا ش نخواهد کرد تا نام حزب الله لبنان در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا درج شود اما مستندات و مدارکی که در دست دارد را منتشر می کند.

 

رایکف از اعلام دلیل این اقدام کشورش خودداری کرد اما مشکلات داخلی بلغارستان و جناح حاکم یقینا یکی از مهمترین دلایل آن محسوب می شود.

 

از آنجا که حزب رایکوف معتقد است حزب الله در حملات سال گذشته میلادی در بلغارستان دست داشته، کارشناسان بر این باورند این اقدام نخست وزیر موقت به دلیل فشار جناح مخالف بلغارسان است که عقیده دارد قرار دادن نام حزب الله لبنان در لیست تروریستی اتحادیه اروپا به بلغارستان آسیب می زند.

رایکوف که به تازگی سکان کابینه بلغارستان را به دست گرفته، باچالش های داخلی زیادی از جمله اعتراضات مردمی به فقر و فساد روبه رو است و نمی خواهد با جناح مخالف وارد تنش تازه ای شود.

پیش تر بلغارستان مدعی شده بود که در حمله به اتوبوس گردشگری گردشگران اسرائیلی در بلغارستان که در پی آن پنج اسرائیلی کشته شدند، حزب الله لبنان دست داشته است.

کلید واژه ها: بلغارستان حزب الله لبنان حزب الله لبنان اروپا الله لبنان


نظر شما :