سرمقاله نیویورک تایمز در تحلیل سخن پراکنی های تل آویو

داستان سرایی های تل آویو ادامه دارد

۲۴ مرداد ۱۳۹۱ | ۱۶:۵۲ کد : ۱۹۰۵۴۷۰ اخبار اصلی آمریکا پرونده هسته ای
در حال حاضر هنوز زمان برای دیپلماسی تقویت شده وجود دارد و در صورتی که قدرت های جهانی اتحاد خود را حفظ کنند و رهبران اسرائیل از سخن پراکنی در خصوص جنگ خودداری کنند، بهترین خدمت را کرده اند.
داستان سرایی های تل آویو ادامه دارد

دیپلماسی ایرانی: مقامات اسرائیلی بار دیگر در مورد احتمال اقدام نظامی علیه ایران سخن می گویند. این اظهارات آن هم در زمانی که دیپلماسی همچنان زمانه دارد که تا به مسیر خود ادامه دهد، در بهترین حالت موذیانه و در بدترین حالت غیر مسئولانه به نظر می رسند.

هرچند برخی بر این باورند که اهداف هسته ای ایران می تواند برای منطقه تهدیدزا باشد. اما رهبران ایران برای دو دهه فعالیت های هسته ای خود را به صورت محرمانه ادامه دادند و زمانی که در سال 2002 این برنامه های آشکار شد، همچنان با سرمایه گذاری های کلان آن را دنبال کردند. از سوی دیگر دولت ایران همواره از دشمنی خود با اسرائیل سخن گفته و از بشار اسد در سوریه و گروه هایی مانند حزب الله حمایت می کند. در صورتی که ایران به سلاح هسته ای دست یابد، به گمان بقیه منطقه نیز در همین جهت حرکت خواهد کرد.

امادر حالی که ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در گفت و گو با رادیو اسرائیل تاکید می کند تهران پیشرفت قابل ملاحظه ای در دستیابی به توانمندی های سلاح هسته ای داشته است و به برآورد اطلاعات جاسوسی جدید در آمریکا به عنوان مبنای این ادعا اشاره می کند ، این دلیلی برای تایید قرار گرفتن ایران در آستانه تولید سلاح هسته ای به شمار نمی رود. این در حالی است که مقامات آمریکایی وجود چنین گزارشی را تایید نکرده اند و به هر ترتیب تاکید دارند که ایران هنوز در آستانه تولید سلاح هسته ای قرار نگرفته است.

البته این غیر ممکن است که به آنچه نتانیاهو ، نخست وزیر اسرائیل در سر دارد پی ببریم یا اینکه بدانیم چرا وی درخواست آمریکا برای در نظر گرفتن زمان بیشتر برای دیپلماسی در قبال تهران را نایدید می گیرد. با این حال یک پیش بینی قوی در اسرائیل وجود دارد که نتانیاهو قصد دارد در هفته های آتی به ایران حمله کند و بر این باور است که اوباما ، رئیس جمهور آمریکا نیز از وی حمایت خواهد کرد چرا که ضرورت های سیاسی برای ستاد انتخاباتی اوباما، اینگونه ایجاب می کند. نگرشی که به شدت از روی غرور است.

این در حالی است که اقدام نظامی یک راه حل فوری نیست. حتی یک حمله هوایی نیز برنامه های هسته ای ایران را برای چند سال به تعویق می اندازد و در عین حال انگیزه ملی برای دستیابی به سلاح هسته ای را تقویت می کند. اجماع کنونی بر سر تحریم های ایران نیز به دنبال اقدام نظامی در هم می شکند. از سوی دیگر توجه جامعه جهانی از بشار اسد در سوریه به سوی اسرائیل معطوف می شود. به همین دلیل بسیاری از مقامات نظامی و جاسوسی سابق در اسرائیل، مخالف چنین حمله ای هستند. همچنین نظرسنجی ها نشان می دهد عده کثیری از شهروندان عادی در اسرائیل نیز با اقدام نظامی یکجانبه کشورشان علیه ایران مخالف هستند.

با این حال دولت تندروی نتانیاهو هیچگاه با ایده مذاکره با ایران بر سر برنامه های هسته ای اش موافق نبوده و به نظر می رسد که برای پایان دادن به این گفت و گو ها عجله دارد. روز یکشنبه، معاون وزیر امور خارجه اسرائیل در گفت و گو با رادیو اسرائیل مدعی شد آمریکا و دیگر قدرت های جهانی باید شکست دیپلماسی با ایران را اعلام کنند.

البته اینکه مذاکرات بر سر برنامه های هسته ای ایران تا کنون پیشرفت بسیار اندکی داشته، ناامید کننده است. اما در عین حال هیچ کس نمی تواند مطمئن باشد که ترکیب دیپلماسی و تحریم برای متقاعد کردن ایران در دست کشیدن از برنامه های هسته ای اش، کارساز باشد. با این وجود باید توجه کرد که مذاکرات در ماه آوریل پس از وقفه ای 15 ماهه از سر گرفته شده اند و دور جدیدی از تحریم ها نیز در ماه جولای صنعت نفت و بانکداری ایران را نشانه گرفتند.

در حال حاضر هنوز زمان برای دیپلماسی تقویت شده وجود دارد و در صورتی که قدرت های جهانی اتحاد خود را حفظ کنند و رهبران اسرائیل از سخن پراکنی در خصوص جنگ خودداری کنند، بهترین خدمت را کرده اند.

تحریریه دیپلماسی ایرانی /10

کلید واژه ها: اسرائیلآمریکابرنامه های هسته ایایران


نظر شما :