قدرت نظامی ایران حرف اول و آخر را در منطقه می‌زند

۲۹ فروردین ۱۴۰۳ | ۲۲:۳۳ کد : ۲۰۲۵۶۰۵ سرخط اخبار

دبیر نشریات دانشکده ادبیات دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبائی گفت: بسیار جای مسرت و خوشحالی است که جمهوری اسلامی ایران بااقتدار کامل در برابر تهدیدهای دشمن ایستادگی کرده و آنها را به عقب می‌راند. چیزی که مشاهده کردیم، فراتر از یک دفاع ملی است، ایران با حمله به مقر رژیم صهیونیستی به دنیا ثابت کرد که حرف آخر در منطقه را او خواهد زد.

حمیدرضا فرخی‌نژاد، دبیر نشریات دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبائی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به حمله ایران به رژیم صهیونیستی اظهار کرد: بسیار جای مسرت و خوشحالی است که جمهوری اسلامی ایران بااقتدار کامل در برابر تهدیدهای دشمن ایستادگی کرده و آنها را به عقب می‌راند. چیزی که مشاهده کردیم فراتر از یک دفاع ملی است، ایران با حمله به مقر رژیم صهیونیستی به دنیا ثابت کرد که حرف آخر در منطقه را او خواهد زد.

وی افزود: به برکت جمهوری اسلامی و باتکیه‌بر توان موشکی و پهپادی، ایران می‌تواند کیلومترها دورتر از خاک خود، از منافعش دفاع کند. چیزی که در تاریخ معاصر ما کم‌نظیر بوده است.

فرخی‌نژاد با بیان اینکه تاریخی اندیشی، یکی از ابزارهای مطالعه حوادث است، اظهار کرد: حوادث تاریخی در بستر مکان و زمان خاص محدود نمی‌شوند و تأثیر مستقیمی بر آینده نیز دارند. در تاریخ معاصر ایران، جای پای مهاجمان در این خاک بسیار احساس می‌شود، شهریور ۱۳۲۰ بود که به برکت ارتش بزرگ رضاخانی، خاک ایران به اشغال متفقین درآمد.

وی افزود: در کودتاهای ۱۲۹۹ و ۱۳۳۲، عملاً دموکراسی و مجلس ملی ما به نفع امپریالیسم از بین رفت. قراردادهای ۱۹۰۷ و ۱۹۱۹ استقلال ایران را لگدمال کرد. کشوری که تا قبل از انقلاب اسلامی، اراده‌ای از خود نداشت و دائماً گرفتار هجوم ابرقدرت‌ها بود، الان زمین‌بازی را خودش تعیین می‌کند. اگر ما توان پاسخگویی به تهدید دشمنان را نداشته باشیم، مسلماً حوادث گذشته تاریخی برای ما تکرار خواهد شد.

وی معتقد است پس از انقلاب اسلامی، ما با شدیدترین تحریم‌های نظامی روبه‌رو بوده‌ایم و آنچه که اکنون توان بازدارندگی می‌نامیم، باتکیه‌بر توان داخلی بوده است. تأکید بر جنگ‌افروزی و جنگ‌طلبی ایران توسط عده‌ای خاص، عملاً کمک‌کردن به جبهه دشمنان، باهدف تضعیف ایران است و هیچ توجیهی ندارد. حتی آن کسانی که جمهوری اسلامی را به داشتن توهم استراتژیک متهم می‌کردند، اکنون متوجه شدند که جمهوری اسلامی مهم‌ترین قدرت در منطقه غرب آسیا است و آن چه که وعده می‌دهد، توان انجام آن را نیز دارد. ممکن است عده‌ای با سیاست‌های فرهنگی و یا با سیاست‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران مخالف باشند؛ اما مطمئناً از سیاست‌های دفاعی و نظامی ایران دفاع می‌کنند و آن را عاملی بازدارنده در دفع تهدیدها می‌دانند.

دبیر نشریات دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به منازعات منطقه‌ای بر جریان فعالیت‌های اقتصادی اظهار کرد: البته که گسترش جنگ تبعات منفی در منطقه خواهد گذاشت؛ اما این مهم است که ما در برابر تهدیدها از خود واکنش نشان دهیم، حمله به سفارت یک کشور، هیچ توجیه حقوقی نداشته و به منزله حمله به خاک کشور است.

وی افزود: هر گاه صحبت از جنگ می‌شود، ثبات اقتصادی دیگر معنایی ندارد. هرچند شرایط اقتصادی کنونی ایران توجیهی ندارد و دولت باید تلاش بیشتری برای بهبود آن انجام دهد؛ اما تهدیدهای خارجی را نمی‌توان به بهانه ثبات اقتصادی در نظر نگرفت. حتی تورم وحشتناک آلمان بعد از جنگ جهانی اول، حاصل از عواقب جنگ نبوده است. اکنون بر ما اثبات شده که آلمان‌ها به‌عمد تورم را بالا بردند تا بتوانند از غرامت سنگین حاصل از پیمان ورسای فرار کنند. چیزی که قابل‌توجه است، این است که آلمان‌ها تورم داخلی را از غرامت دادن به دشمنان خود بهتر می‌دانستند. بر اساس قواعد روابط بین‌الملل، دفاع از خود، نه‌تنها امنیت اقتصادی را به خطر نمی‌اندازد، بلکه به سرمایه‌داران و شرکای تجاری، این نوید را می‌دهد که در آن بستر سرزمینی، می‌توانند به‌راحتی سرمایه‌گذاری کنند.

فرخی‌نژاد  با بیان اینکه آینده منطقه جنوب غرب آسیا، باید به دست مردم همین منطقه تعیین شود و ربطی به دخالت خارجی ندارد، اظهار کرد: از شروع استعمار توسط اروپایی‌ها تا وقوع جنگ‌های جهانی و به دنبال آن تا جنگ سرد، آینده منطقه جنوب غرب آسیا را خارجی‌ها تعیین کرده‌اند. اکنون مقاومت اسلامی باتکیه‌بر اراده خود و حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران تحول جدیدی را در منطقه رقم زده است. اگر بخواهیم از شهر کربلا، مداری دایره‌ای‌شکل تعیین کنیم که نقطه داغ منطقه جنوب غرب آسیا (خاورمیانه) را نشان می‌دهد، به این نتیجه می‌رسیم که بستر اصلی این منطقه را اکثریت شیعی تشکیل می‌دهند. آن چیزی که آینده منطقه جنوب غرب آسیا را از بین می‌برد، دخالت بیگانگان در این منطقه است و این نکته را باید متذکر شد که دخالت آنها در منطقه جنوب غرب آسیا، نتیجه‌ای جز شکست برایشان نخواهد داشت.


( ۴ )

نظر شما :