حزب الله و اسرائیل، یک قدم تا جنگ فراگیر

۰۸ بهمن ۱۴۰۲ | ۰۸:۰۰ کد : ۲۰۲۴۳۰۵ اخبار اصلی خاورمیانه
در حالی که رژیم صهیونیستی، ضرب الاجلی تا پایان ماه جاری میلادی (ژانویه) برای عقب نشنی حزب الله لبنان از مرزهای شمالی تعیین کرده است که همزمان منابع رسانه‌ای دیروز شنبه از حمله رژیم صهیونیستی به چند منطقه در جنوب لبنان و همزمان به صدا درآمدن آژیرهای خطر در شمال سرزمین‌های اشغالی در نتیجه حملات موشکی خبر دادند. مقاومت لبنان نیز از حملات به مواضع صهیونیست‌ها خبر داد.
حزب الله و اسرائیل، یک قدم تا جنگ فراگیر

حسین فاطمی، روزنامه نگار

دیپلماسی ایرانی: در حالی که رژیم صهیونیستی، ضرب الاجلی تا پایان ماه جاری میلادی (ژانویه) برای عقب نشنی حزب الله لبنان از مرزهای شمالی تعیین کرده است که همزمان منابع رسانه‌ای دیروز شنبه از حمله رژیم صهیونیستی به چند منطقه در جنوب لبنان و همزمان به صدا درآمدن آژیرهای خطر در شمال سرزمین‌های اشغالی در نتیجه حملات موشکی خبر دادند. مقاومت لبنان نیز از حملات به مواضع صهیونیست‌ها خبر داد. به گزارش ایسنا، مقاومت اسلامی لبنان در بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد که مجاهدین آن محل استقرار نظامیان رژیم صهیونیستی را در مجاورت پایگاه «جل‌العلام» با موشک‌های برکان هدف قرار دادند. حزب‌الله در بیانیه دیگری نی اعلام کرد که محل تجمع نظامیان اشغالگر در جنوب پایگاه «العباد» در مقابل شهرک «مرکبا» را با سلاح موشکی به صورت مستقیم و دقیق هدف قرار داده‌است.

شبکه المنار در این باره گزارش داد که ارتش رژیم صهیونیستی با انجام حملات توپخانه‌ای شرق شهرک «الناقوره» در جنوب لبنان را هدف قرار داد. طبق این گزارش، همزمان با این حملات آژیرهای خطر در چند شهرک صهیونیست نشین در منطقه «الجلیل علیا» به صدا درآمده‌است. برخی منابع خبری از نفوذ چند پهپاد از خاک لبنان به الجلیل خبر داده‌اند. منابع خبری همچنین از به صدا درآمدن آژیرهای خطر در «شلومی» واقع در الجلیل غربی خبر دادند. رسانه‌های رژیم صهیونیستی در این باره اعلام کردند که یک موشک «برکان» از خاک لبنان به شهرک شلومی اصابت کرده‌است.

شبکه المیادین نیز از شلیک چند موشک از خاک لبنان به سمت یک موضع نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در شلومی خبر داد. این شبکه همچنین گزارش داد که دست کم سه موشک برکان توسط حزب‌الله لبنان به سمت پایگاه نظامی «جل العلام» پرتاب شد. منابع خبری همچنین تصاویری از لحظه اصابت موشک‌های مقاومت به شلومی منتشر کرده‌اند.

-    تصاویر هوایی حزب‌الله لبنان از نحوه شناسایی محل استقرار سامانه‌های گنبد آهنین صهیونیست‌ها

پس از هدف قرار گرفتن سایت سامانه‌های پدافند هوایی و سامانه‌های «گنبد آهنین» رژیم صهیونیستی در شهرک «کفربلوم» در شمال سرزمین‌های اشغالی، حزب‌الله لبنان تصاویر هوایی را از نحوه شناسایی محل استقرار این سامانه‌ها منتشر کرد. به گزارش ایسنا، این تصاویر منتشر شده توسط چند پهپاد شناسایی حزب‌الله لبنان ثبت شده‌اند و شامل تصاویر محل استقرار سکوهای سامانه‌های گنبد آهنین در شهرک کفربلوم در شمال سرزمین‌های اشغالی است. حزب‌الله لبنان بعد از ظهر پنج‌شنبه و ساعاتی پس از حمله به ۲ پایگاه رژیم اشغالگر، در بیانیه‌ای از هدف قرار دادن سایت سامانه‌های پدافند هوایی ارتش رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی خبر داد.

 در بیانیه حزب‌الله لبنان در این باره آمده است: مجاهدین مقاومت اسلامی در حمایت از ملت ثابت قدم فلسطین در نوار غزه و در حمایت از مقاومت شجاعانه و شرافتمندانه آنها، ساعت ۱۱:۲۰ صبح روز پنجشنبه با ۲ فروند پهپاد تهاجمی به یکی از سایت‌های سامانه پدافندی نیروی هوایی و سکوهای گنبد آهنین ارتش رژیم صهیونیستی در نزدیکی شهرک «کفربلوم» حمله کردند. بر اساس گزارش شبکه المیادین، طبق این بیانیه، در این حمله اهداف مورد نظر به صورت مستقیم و دقیق هدف قرار گرفته شدند. حزب‌الله لبنان بعد از ظهر جمعه نیز با چند موشک «کاتیوشا» پایگاه مهم «معالیه گولان» را هدف قرار داد.

-    حزب‌الله لبنان، رژیم صهیونیستی را با برد چهارم و نیروی مؤثر تهدید کرد

در همین حال که تنش های میدانی در جریان است، معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان هم گفت: «تا زمانی که جنگ غزه متوقف نشود، نباید انتظار داشت که در لبنان نیز حملات به اسرائیل متوقف شود.» به گزارش ایسنا، نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی در مراسم رونمایی از کتاب «احکام عالی برای مدیران و کارکنان» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کرد: «اگر اسرائیل هدف‌گیری لبنان را گسترش دهد، با برد چهارم و نیروی مؤثر پاسخ خواهیم داد و اسرائیل می‌فهمد که ما چه می‌گوییم.» وی در این مراسم در بیروت گفت: حزب‌الله و مقاومت در لبنان را به خاطر انجام وظیفه سرزنش می‌کنند، در حالی که تقصیر باید متوجه کشورهای عربی و اسلامی باشد. کسانی که در مقابل این ائتلاف بین‌المللی ظالم که در برابر فلسطینی‌ها قرار گرفته‌اند، اقدامی واجب انجام نمی‌دهند!

نعیم قاسم افزود: ما در خط مقدم در جنوب لبنان بهای آن را می‌پردازیم و با تمام وجود تلاش می‌کنیم تا از رنج لبنانی‌ها بکاهیم تا بتوانند به زندگی خود ادامه دهند و این نوع دوستی بزرگ نشان دهنده علاقه حزب به ابراز حمایت و پرداخت بهای آن و در عین حال دستیابی به منافع لبنان چه قبل از جنگ، چه حین جنگ یا بعد از آن است. وی ادامه داد: ما همه چیز را در داخل تسهیل کرده‌ایم و برای هر چیزی که زندگی شهروندان را تسهیل می‌کند از جمله بحث بودجه ۲۰۲۴ تلاش می‌کنیم. ما نگفتیم که جنگ در جنوب یا جنگ غزه مانع از انجام امور داخلی ما شود. هیچ ارتباطی بین وظایف و الزامات سیاسی خواه موضوع ریاست جمهوری باشد یا غیره با آنچه در جنوب می‌گذرد، وجود ندارد و هیچ معامله‌ای بین آنچه در جنوب اتفاق می‌افتد و هرگونه حق سیاسی وجود ندارد.

نعیم قاسم با تاکید بر اینکه اگر لبنانی‌ها اکنون بر سر رئیس‌جمهوری به توافق برسند، «ما آماده‌ایم فردا به انتخابات برویم و شرکت کنیم»، توضیح داد: «آنچه مانع ریاست‌جمهوری می‌شود، همه در یک توافق روشن است، زیرا همه با هم در اشتباه هستند. هیچ طرفی توانایی آوردن رئیس جمهور را ندارد.» وی گفت: بنابراین اینکه گفته می‌شود برای ریاست جمهوری مانع ایجاد می‌کنیم، درست نیست، ما به جهاد خود علیه اسرائیل و کار خود در داخل برای کمک به مردم و آمادگی هر لحظه برای انتخاب رئیس جمهور در صورت توافق ادامه خواهیم داد. نعیم قاسم تاکید کرد که «هر گونه بحث سیاسی مربوط به جبهه جنوب به بعد از جنگ غزه موکول می‌شود».

کلید واژه ها: اسرائیل حماس حزب الله لبنان بنیامین نتانیاهو نوار غزه جنگ


( ۱۸ )

نظر شما :