تکرار تجربه پوشاک

چرا ورود چینی ها به ساخت مسکن پسندیده نیست؟

۰۴ آبان ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۰ کد : ۲۰۰۷۱۱۳ اقتصاد و انرژی نگاه ایرانی
محمد طبیبیان در یادداشتی می نویسد: ورود چینی ها این بنیه را به شدت تضعیف و تخریب می کند. همان بلیه ای که واردات منسوجات ترکیه ای با صنعت نساجی کشور در چند دولت گذشته ایجاد کرد، و این صنعت را به فنا برد، بر سر فن آوری بومی ساخت و ساز خواهد آمد.
چرا ورود چینی ها به ساخت مسکن پسندیده نیست؟

نویسنده: محمد طبیبیان، استاد سابق دانشگاه صنعتی اصفهان و موسسه عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه

دیپلماسی ایرانی: ورود چینی ها به بازار ساخت مسکن تائید شد، این خبر نگران کننده در شبکه های اجتماعی مطرح شده است.

یکم، ایران سابقه چند هزار ساله در امر معماری و ساختمان دارد و دانش فنی مناسب و کار سازی در سطح وسیع در قالب شرکت ها و سازندگان منفرد وجود دارد، ورود چینی ها این بنیه را به شدت تضعیف و تخریب می کند. همان بلیه ای که واردات منسوجات ترکیه ای با صنعت نساجی کشور در چند دولت گذشته ایجاد کرد، و این صنعت را به فنا برد، بر سر فن آوری بومی ساخت و ساز خواهد آمد.

دوم، در شرایطی که شرکت های بزرگ ساختمانی چین به دلیل استراتژی غلط اکنون در معرض ورشکستگی قرار دارند و ورشکستگی آنان کل نظام مالی چین را تهدید می کند تقدیم کردن بازار ساخت و ساز در ایران به آنان به جز نتایج نامطلوب و زیان بار عایدی برای کشور ندارد، امیدی به نجات آن شرکت ها از طریق این فداکاری هم نداشته باشید.

سوم، اگر چیزی به عنوان تکنولوژی پیشرفته وجود دارد که چینی ها باید به شما آموزش دهند، همین نوع انتقال تکنولوژی را از طریق توانمند سازی تولید کنندگان داخلی ترویج کنید.

چهارم، اگر گفتند قرار است کار را سازنگان داخلی انجام دهند ما برایتان تکنولوژی می آوریم، معنی واقعی این گفته این است که پول را ما می گیریم کمیسیون بر می داریم و کار را به شرکت های داخلی واگذار می کنیم. این شیوه آشنایی است، در داخل هم برخی باشندگان قدرتمند همین کار را در پروژه های مختلف کرده اند. بعضاً چند لایه کار را به یکدیگر واگذار می کنند کمیسیون می گیرند ته خط کار اجرا با کسری از بودجه اولیه به کننده واقعی واگذار می شود، او هم در همان حد درصدی از بودجه اولیه کاری تحویل می دهد، که ضعیف و ناپایدار است، این شیوه پسندیده ای نیست.

کلید واژه ها: ساخت و ساز مسکن ایران و چین ایران و ترکیه صنعت ساختمان سازی محمد طبیبیان ورود چین به بازار ساخت مسکن


( ۱۳ )

نظر شما :

فدوی ۰۴ آبان ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۷
اگر فساد نباشد و اراده ی لازم برای برقراری عدالت اجتماعی ، توسعه ی کشور و رونق اقتصادی وجود داشته باشد ، حضور غول اقتصادی چین نتنها بد نیست که برطرف کننده ی بسیاری از مشکلات از جمله افزایش سرمایه گذاری خارجی و انتقال تکنولوژی به داخل است .
خسرو ۰۵ آبان ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۸
ایران در بخش ساختمان دارای توان فنی و تکنولوژیک و تولیدی خوبی است ظرفیت خوبی برای صادرات فنی ساختمان و راهسازی و سد سازی وجود دارد نیازی به ورود چینی ها به این بخش اقتصادی وجود ندارد صدها هزار مهندس و کارگر و تولید کننده با فعال شدن بخش ساختمان شاغل میشوند که با واگذاری این بخش به چینی ها -- شیرازه اشتغال و اقتصاد این بخش گسسته خواهد شد
امیر محمد ۰۵ آبان ۱۴۰۰ | ۲۰:۲۰
از دلایل چین هراسی در کشور کالاهای نا مرغوب ان است همچنین پروپاگاندای رسانه ای صهیونیسم بین الملل برای کاهش نفوذ چین در رسانه های فارسی زبان خارجی قابل توجه ست.