روحانی: رزمایش ایران، روسیه و چین غربی‌ها را عصبانی کرده است

۱۰ دی ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۵ کد : ۱۹۸۸۵۱۵ سرخط اخبار

رئیس جمهور با بیان اینکه رزمایش مرکب ایران، روسیه و چین در آب‌های دریای عمان دنیای تاراج‌گر را عصبانی و ناراحت کرده است، گفت: این مانور برای آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها قابل تحمل نبود.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در مراسم افتتاح قطار برقی هشتگرد - تهران، گفت: ما روزهای سختی را در این کشور گذراندیم روزهای سختی در دوران انقلاب، جنگ تحمیلی، دوران تحریم داشتیم و امروز بدترین روزهای تحریم‌ها را می‌گذرانیم؛ اما قامت مردم ما استوار بود و در همه جا در برابر قدرت‌های بدخواه و دشمنان این مرز و بوم به خوبی ایستادگی کردند و پیروزی و موفقیت بدست آورند.

وی ادامه داد:این کار در سایه ایمان، ایثار و فداکاری مردم است؛ اگر امروز شاهد یک خدمت هستیم در سایه تلاش کارگران عزیز ما است.

رئیس جمهور گفت: راهی نداریم جز اینکه به فناوری روز و تکنولوژی روز برای رفاه مردم و پناه ببریم و این دستور خداوند و پیامبر ماست که از تجربه بشری علم و دانش بیاموزیم و به کار بگیریم.

روحانی با تاکید بر اینکه بشر به جایی رسید و دید که حمل و نقل در روی سطح زمین و در دریاها کافی نیست لذا به فضا، آسمان و عمق زمین پناه برد، تصریح کرد: امروز بسیاری از حمل و نقل ها و سفرها به وسیله پرنده‌ها انجام می گیرد، پرواز هواپیماها است که با جابجایی بار و مسافر برای مردم به عنوان یک خدمت بزرگ به وجود آورده است.

وی بیان داشت: روی زمین برای رفاه مردم کافی نبود و ناچار بودیم از عمق زمین استفاده کنیم. قبل از انقلاب این کار متاسفانه نشد، یعنی ایران عزیز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مترو یا قطار زیرزمینی در اختیار نداشت، البته ریل روی زمین وجود داشت. در این که ما ناچاریم به عمق زمین برویم پاسخ این سوال برای شما الان آسان است و می‌گویید بله چاره‌ای نبود.

رئیس جمهور با اشاره به تلاش برای ایجاد مترو در کشور، گفت: اما به سابقه سال‌های اول انقلاب و مجلس اول که برگردیم یک دعوای بسیار بزرگ بود که آیا کشور نیاز به مترو دارد یا نه ؟ در مجلس دوم نمایندگان تهران با مدیریت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به این تصمیم رسید که تهران نیاز به مترو دارند و از طرف نمایندگان تهران بنده و دوست عزیزم جناب آقای دری نجف آبادی مسئول این کار شدیم و بخشی از روزهای هفته ما به این می گذشت که چگونه متروی تهران آغاز شود.

وی با اشاره به استفاده از مترو و حجم زیاد سفر در آن، گفت: امروز طبق گزارشات بیش از ۹ میلیارد سفر توسط خطوط مترو انجام شده است.بی تردید این ۹ میلیارد سفر از طریق مترو ، تاثیر عمده ای در کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت داشته است. همین امروز چقدر سوخت مصرف می‌شود؟ ما خودمان باید برای رفع آلودگی و برای رفاه مردم و برای رفع رنج مردم تلاش کنیم. این روزها هوای تهران، کرج و کلان شهرهای بزرگ آلوده بود.

روحانی تصریح کرد: این آلودگی یک روزه ایجاد نشده در طول یک قرن آلاینده‌های فراوانی کنار هم قرار گرفتند، این آلاینده‌ها بخشی از آن برای استفاده مردم از خودرو، کارخانه و موتورسیکلت بوده است.تا پایان دولت دوازدهم، یکهزار کیلومتر ریل دیگر به مجموع خطوط ریلی کشور افزوده خواهد شد که به معنای آن است 50 درصد خطوط ریلی کشور در دوره ۸ ساله دولتهای یازدهم و دوازدهم ایجاد شده اند.

رئیس جمهور تاکید کرد:  همه چیز در گذر زمان است. دولت، حکومت و قدرت، کوتاه مدت و تمام شدنی است اما آنچه ماندگار است خدمت به این مردم بزرگ، فداکار، لایق و شجاع است که جوهره خودشان را بارها و بارها در روزهای سخت کشور نشان داده اند.

وی با تاکید بر ضرورت خدمت بیش از پیش به مردم، به روزهای سخت ایران اسلامی در دوران انقلاب، جنگ و تحریم اشاره کرد و اظهارداشت: با وجود بدترین دوران تحریمی کشور، قامت مردم استوار بود و در برابر قدرت‌های بدخواه به خوبی ایستادگی کردند و پیروزی به دست آوردند که این در سایه ایثار و فداکاری مردم بوده است.

** باید نسل‌ها برای رفع آلودگی هوا تلاش کنیم

رئیس جمهور بیان داشت: اگر یک عامل و علتی در طول صد سال برای ما مشکل درست کرده حتما یک روز حل نمی‌شود. اگر این آلودگی‌ها مربوط به ده‌ها سال پیش روی هم متراکم شده یک دولت نمی‌تواند حل کند، بلکه باید دولت ها دست به دست هم بدهند، مردم باید نسل ها تلاش کنند تا آلودگی را رفع کنیم.

** در چین و هند مدارس با شاخص آلودگی بالای ۳۰۰ تعطیل نمی‌شود

وی با تاکید بر اینکه آلودگی تنها برای کشور ما نیست، اظهار داشت: من این آمار جهانی آلودگی هوا را نگاه می‌کردم، هفته پیش ایران شانزدهم یا هفدهم در دنیا بود با شاخص آلودگی ۲۰۰ مدارس را تعطیل می کنیم، در هند با آلودگی ۳۰۰ و در چین با آلودگی ۳۶۰ مدرسه‌ها تعطیل نمی‌شود.

روحانی بیان داشت: ما برای سلامت مردم این اقدامات را انجام می‌دهیم، اما می خواهم بگویم اگر در چین قرار بود با آلودگی ۲۰۰ مدارس را تعطیل کنند، شش ماه سال مدارس تعطیل بود، در هند و مکزیک ۹ ماه سال تعطیل بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم باید از دولت توقع تلاش در حد توان و برنامه‌ریزی داشته باشند، گفت: اگر دولت این کار را کرد به وظیفه‌اش عمل کرده و اگر نکرد آن دولت باید نقد شود و به دولت گفته شود چه کار کند.

وی بیان داشت: دولت به خوبی درک می‌کند که برای داشتن هوای پاک بایستی آلایندگی بنزین و گازوئیل را برطرف کند. لذا آلایندگی گازوئیل در طول دولت یازدهم و دوازدهم از چند هزار به ۵۰ و ۱۰ رسید و حتی در پالایشگاه تبریز این آلایندگی به زیر 10 PPM رسیده است.

روحانی ادامه داد: ضمن اینکه آلودگی بنزین نیز در این دوره کاهش پیدا کرده است و امروز ۷۵ درصد بنزینی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد، بنزین یورو ۴ و ۵ است در حالی که در دولت قبل آلوده‌ترین بنزین یعنی بنزین پتروشیمی به مردم عرضه می‌شد.

وی تاکید داشت: اگر تصمیم دولت یازدهم در خصوص احیاء دریاچه ارومیه نبود، امروز ۱۵ میلیون نفر جمعیت ایران ناچار به مهاجرت بودند و اگر تصمیم دولت در خصوص دریاچه ارومیه نبود امروز دریاچه ارومیه‌ای وجود نداشت و گرد و غبار نمکین سراسر این منطقه از تبریز و اردبیل و شمال غرب کشور را در برمی‌گرفت تا جایی که مردم آن منطقه مجبور به مهاجرت می شدند. 

رئیس قوه مجریه با تاکید بر اینکه یکی دیگر از اقدامات دولت برای سلامت مردم تولید بنزین یورو ۴ و ۵ است، اضافه کرد: در خصوص تولید محصولات پتروشیمی نیز دیروز در جمع مدیران پتروشیمی اعلام شد تا پایان دولت دوازدهم محصولات پتروشیمی به ۱۰۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت و این به معنای دو برابر شدن آن نسبت به آغاز دولت یازدهم است و این همه در حالی است که تمام این اقدامات بزرگ در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی صورت گرفته است و بی‌تردید اگر جنگ اقتصادی نداشتیم شاهد شرایط به مراتب بهتری بودیم.

** اگر در جنگ اقتصادی نبودیم بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار منابع وارد کشور می‌شد

وی با اشاره به اهمیت پتروشیمی، گفت: در پایان دولت دوازدهم محصول پتروشیمی به ۱۰۰ میلیون می رسد یعنی دو برابر محصول آغاز  دولت یازدهم، که به معنای حرکت بزرگ کشور است. ما همه اینها را در شرایط جنگ اقتصادی انجام دادیم، اگر جنگ اقتصادی نداشتیم بدانید که از سال ۹۵ تا امروز بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار منبع اضافی وارد کشور می‌شد، ۱۰۰ میلیارد پول نفت وارد می‌شد.

روحانی بیان داشت: اگر تحریم نبود چه می‌شد؟ اگر تحریم نبود پارسال و امسال ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد افزوده داشتیم. اگر تحریم نبود ما اعتبارات خارجی که استفاده می‌کردیم در طول این دولت تا پایان امسال حدود ۱۰۰ میلیارد دلار برای خودمان و ۱۰۰ میلیارد اعتبار خارجی که مجموعا ۲۰۰ میلیارد دلار می‌شد داشتیم. الان این ۲۰۰ میلیارد را نداریم. اما کشور اداره می‌شود هرچند زندگی مردم سخت است.

رئیس جمهور با اشاره به افتتاح متروی گلشهر به هشتگرد، اظهار داشت: ۶۰ درصد پیشرفت این پروژه و ۸۵ درصد اعتبارات آن در طول دولت یازدهم و دوازدهم انجام شده است و این بدان معناست که حتی در شرایط سخت و تحریم نیز همه توان خود را برای خدمت به مردم بکار گرفته‌ایم. دولت، حکومت و قدرت، کوتاه مدت و تمام شدنی است، آنچه ماندگار است خدمت به مردم است و باید از تلاش‌ همه دست‌اندرکاران این پروژه به ویژه وزیر راه، استاندار، مسئول قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)، مسئولین مترو، نمایندگان مجلس، امام جمعه محترم و همه تلاشگران قدردانی کنیم.

رئیس قوه مجریه در ادامه به هزینه بالا و سختی‌های تردد بین هشتگرد و تهران و زمان‌بر بودن آن اشاره کرد و گفت: امروز با افتتاح مترو مردم این منطقه می‌توانند با وسیله مطمئن، راحت و ایمن، سالم‌تر و با هزینه‌ای حدود 1200 تومان و در زمان کمتری در این مسیر تردد کنند و این خدمت کوچکی برای 400 هزار نفر از ساکنان هشتگرد و شهرهای اطراف و هدیه کوچک دولت برای مردم لایق و فداکار این منطقه است.

روحانی با بیان اینکه در همین ایام آبان مردم با جمعیت میلیونی برای امنیت کشور، حمایت از نظام و رهبرشان به خیابان آمدند، گفت: مردم وفادارند و به خوبی درک می‌کنند که این انقلاب و نظام می‌خواهد به این مردم خدمت کند و دشمنان ما به طور مداوم می خواهند این پیروزی ملت را از دست مردم بگیرند.

** محاسبه‌گران غربی در اشتباه هستند

وی بیان داشت: مردم ۱۶ سال به طور مداوم برای پیروزی انقلاب شبانه‌روز تلاش کردند، هشت سال در جنگ تحمیلی تلاش کردند تا استقلال کشور حفظ شود، مردم ایران سال‌ها تحریم و فشار را تحمل کردند؛ حالا به خاطر فشار آمریکا حاضرند مملکت، زندگی اراده و حکومت و منابع کشور را در اختیار غارت‌گران دیروز قرار دهند؟ واقعا آدم فکر می کند محاسبه گران غربی بسیار در خطا و اشتباه هستند.

رئیس جمهور تصریح کرد: اخبار دو سه ماه اخیر را ببینید موفقیت‌هایی مردم ایران داشتند که یکی از آن‌ها کشف منبع 53 میلیارد بشکه نفت بود. ما دست این مهندسان را می‌بوسیم که این منابع را خودمان کشف کردیم؛ برخی آنقدر می‌دمند که کشف چنین منبعی فراموش شد؛ ما از صدا و سیما که نمی توانیم گله کنیم از روزنامه‌ها هم که نمی توانیم گله کنیم از خودمان باید گله کنیم چرا فراموش شد.

روحانی خاطر نشان کرد: اگر رئیس‌جمهور جایگاهی دارد  برای رای مردم است. اگر در دنیا مورد احترام قرار می‌گیرد و اگر می تواند در برابر آمریکا و قدرتمندان حرف بزند و اگر می تواند در برابر فشار اروپا بایستد (به خاطر رای مردم بوده است).

وی بیان داشت: دلم می‌خواهد یک روزی تمام مذاکرات دولت یازدهم و دوازدهم با آن‌ها در دنیا منتشر شود تا همه بدانند با چه لحنی با دنیا حرف زدیم و دستاوردهای ما چه بوده است.

** رزمایش ایران، روسیه و چین غربی‌ها را عصبانی کرده است

رئیس جمهور با اشاره به برگزاری رزمایش ایران، روسیه و چین در آب‌های دریای عمان، اظهار داشت: این مانور دنیای تاراج‌گر را خیلی عصبانی کرده و خیلی ناراحت هستند که چه طور شد که قدرت‌های بزرگ چین روسیه و ایران در کنار هم نیروهای دریایی‌شان در کنار ارتش و سپاه قرار گرفتند. این مانور برای کشورهای کوچک منطقه که برخی از آنها در برابر آمریکا متواضع هستند قابل تحمل نبود و برای آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها قابل تحمل نبود.

روحانی تصریح کرد: این که میلیون‌ها نفر از مردم ما به خیابان‌ها می‌آیند و از نظامشان پشتیبانی می‌کنند، معلوم است که آنها را عصبانی می‌کند، اما مردم ما راه درست را انتخاب کردند حکومت از آن مردم است، از آن رای مردم است. آنچه مهم است این که به آینده امیدوار باشیم هر کسی به این امید لطمه بزنند به ملت بزرگ ایران، به کشور ایران به مردم و انقلاب ما خیانت کرده است چرا مردم را مایوس می کنید چرا مردم را نگران می‌کنید؛ چرا مردم باید آینده سیاه و تاریک ببینند. ما امروز در سخت‌ترین شرایط هستیم.

وی بیان داشت: من دارم به شما اعلام می کنم من فردی هستم که چه در جنگ چه بعد از جنگ، چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب  بوده‌ام و همه فراز و نشیب ها را دیدم و در هر مقطعی یک نوع مسئولیت داشتم، اما هیچ دورانی مثل این سال‌ها نبوده است که همه به ما فشار بیاورند اما در این میان ما مسیرمان را ادامه می‌دهیم.

** علی‌رغم فشارها در مسیر درست حرکت می‌کنیم

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه علی رغم تنگناها بودجه عمرانی را برای سال آینده را ۷۰ هزار میلیارد گذاشتیم، گفت: علی‌رغم همه فشارها ۲۰ درصد حقوق کارمندها را امسال بالا برده‌ایم و در سال آینده ۱۵ درصد بالا می‌بریم علی‌رغم همه مشکلات و فشارها مسیر را درست حرکت می‌کنیم.

روحانی گفت: هر استانی من رفتم در ماه های اخیر، ۱۵ هزار میلیارد، ۲۰ هزار میلیارد طرح افتتاح کردیم آن‌هم در ۲۴ ساعت؛ کدام کشور در اطراف ما اینگونه است.

وی با تاکید بر اینکه قبل از انقلاب تنها ۱۹ سد در کشور وجود داشت، گفت: ما در دولت یازدهم و دوازدهم تا به امروز ۳۵ سد افتتاح کردیم و باز هم افتتاح خواهیم کرد. آیا این افتخار برای ملت ایران نیست؟ چرا مردم را ناامید می کنیم؟

** افتتاح هر پروژه یک ضربه به دشمن است

رئیس جمهور ادامه داد: چرا میگوییم آینده بد است؟ نه آینده بسیار خوب است. آنچه برای من مهم است این است که هر یک از این پروژه ها افتتاح می شود یک ضربه بر دشمن و چراغ امیدی برای ملت ماست. دیگر آلمان نیاز نیست آلمان برای ما پل ورسک و راه‌آهن بسازد، ما خودمان راه‌آهن درست می‌کنیم خودمان ریل درست می‌کنیم، دولت یازدهم و دوازدهم ما را در ریل خودکفا کرد، امروز اصفهان ریل ما را تامین می ‌کند لازم نیست انگلیسی ریل را به ما بدهد. امروز واگن را خودمان تولید می‌کنیم.

وی بیان داشت: امروز در ساخت واگن مسافر بری 90 درصد روی پای خودمان ایستادیم و براساس گفته وزیر راه در ساخت واگن باری 100 درصد روی پای خود ایستاده‌ایم.

رئیس جمهور با اشاره به خودکفایی کشور در زمینه حفر تونل گفت: امروز 100 درصد کار ساخت مترو و حفر تونل را مهندسان ایرانی انجام می‌دهند. راه آهن، ریل و مترو به عنوان یکی از راه‌های صحیح در حمل مسافر و بار و همچنین سلامت مردم و هوای سالم و اقتصاد کشور است.

روحانی با اشاره به پروژه ریلی چابهار- زاهدان و رشت- آستارا از وزیر راه و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا درخواست کرد تا هر چه سریعتر و با به کارگیری ظرفیت‌های بخش خصوصی احداث و به بهره برداری برساند. راه ما راه صحیح و مسیرمان مسیر توسعه کشور و رفاه مردم است و همه اینها در سایه انصاف،عدالت، سخن گفتن درست ، اتحاد و وحدت و یگانگی تحقق می‌یابد.

کلید واژه ها: حسن روحانی رزمایش ایران و روسیه و چین


نظر شما :