رژیم صهیونیستی می‌خواهد سفیر روسیه در لبنان تغییر کند

۰۴ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۷ کد : ۱۹۸۱۸۸۶ سرخط اخبار

منابع آگاه اعلام کردند که اظهارات و مواضع سفیر روسیه در لبنان باعث نگرانی رژیم صهیونیستی شده و به همین دلیل مقامات این رژیم سعی در تشویق مسکو برای برکناری وی از این سمت را دارند.

به گزارش ایسنا، سایت النشره لبنان در گزارشی نوشت: این اولین باری نیست که صهیونیست‌ها از مواضع الکساندر زاسپکین، سفیر روسیه در لبنان در قبال مسائل منطقه به ویژه سوریه ابراز ناراحتی می‌کنند، چراکه مواضع وی بیانگر موضع ثابت مسکو است و در سخنرانی‌های مکرر خود از طریق رسانه‌های لبنانی که به سمع و نظر تمامی مردم کشورهای عربی می‌رسد، سیاست روسیه را در معرض نمایش قرار داده است.

سفیر روسیه در بیروت اخیرا در یک برنامه تلویزیونی شبانه در یک رسانه لبنانی ظاهر شد و به طور مفصل به تشریح تعهد مسکو نسبت به تلاش‌ها برای متحد کردن فلسطینی‌ها و نقش سازنده آن در تضاد با نقش‌های تخریبی در خاورمیانه پرداخت اما رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که اظهارات زاسپکین باعث موجی از ناراحتی در محافل سیاسی اسرائیل شد و این رسانه‌ها سوالاتی را مطرح کردند مبنی بر اینکه اگر مسکو تصمیم به گسترش حضور خود در خاورمیانه بگیرد و یا اینکه لبنانی‌ها آماده از دست دادن آمریکا باشند، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارونوت در واکنش به اظهارات اخیر زاسپکین نوشت که وی آمریکا را به دامن زدن به "درگیری‌های جدید" متهم کرد که می‌تواند شامل تعدادی از کشورها و گروه‌های قومی و مذهبی شود. سفیر روسیه همچنین در اظهارات خود از دیدگاه حزب‌الله لبنان نیز دفاع کرد.

این روزنامه اظهارات زاسپکین را "تند" و "از مسکو خطاب به لبنان" برشمرد و اعلام کرد که اظهارات وی بیانگر این موضوع است که بیروت عرصه نبرد ژئوپلیتیک احتمالی آینده میان مسکو و واشنگتن خواهد بود.

زاسپکین که از محبوبیت مردمی، توان دیپلماتیک بالا برای ارتباط با تمامی بخش‌های ملت لبنان برخوردار بوده و روابط خود با تمامی احزاب سیاسی لبنان را حفظ می‌کند، همیشه با اظهارات خود رژیم صهیونیستی را به خشم آورده و این اظهارات در حال حاضر به منبع نگرانی مقامات اسرائیل نسبت به نقش روسیه تبدیل شده است که بیانگر تمایل مسکو به سوی منافع اسرائیل نبوده، بلکه موضع آن به صف متخاصم با تل‌آویو نزدیک‌تر است.

طبق گزارش النشره، به همین دلیل اسرائیلی‌ها به دنبال متقاعد کردن مسکو به برکناری سفیر خود در بیروت و جایگزین کردن فرد دیگری به جای آن هستند که اظهارات و مواضعش علیه اسرائیل نباشد. پس باید این سؤال را مطرح کرد که آیا تل‌آویو می‌تواند برکناری و یا تغییر زاسپکین را به مسکو تحمیل کند یا خیر؟

کلید واژه ها: اسرائیل روسیه


نظر شما :