علاوی: بغداد میان تهران و واشنگتن میانجی‌گری کند

۰۶ آذر ۱۳۹۷ | ۱۳:۵۲ کد : ۱۹۸۰۳۲۰ سرخط اخبار

رئیس ائتلاف الوطنیه عراق از دولت کشورش خواست تا میان ایران و آمریکا میانجی‌گری کند و در مقابل عدم دخالت ایران در عراق تحریم‌های آمریکا علیه این کشور برداشته شود.

به گزارش ایسنا به نقل از بغداد الیوم، ایاد علاوی رئیس ائتلاف الوطنیه عراق از دولت کشورش خواست تا برای دور کردن عراق از خطرات تحریم‌های آمریکا علیه ایران میان دو کشور ایران و آمریکا میانجی‌گری کند.

وی افزود: تحریم های آمریکا علیه ایران می‌تواند باعث میانجی‌گری عراق میان این دو کشور شود که این میانجی‌گری باید براساس عدم دخالت ایران در امور داخلی عراق در مقابل رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران باشد.

اولین نخست وزیر عراق پس از سقوط نظام صدام در ادامه مدعی شد که آن‌چه تداوم دخالت‌های ایران در امور داخلی دیگر کشورها می‌خواند باعث می شود که دولت عراق نتواند نقش میانجی‌گر با آمریکا ایفا کند.

به گزارش ایسنا ، ایاد علاوی ، رئیس ائتلاف الوطنیه عراق پیش از این نیز اعلام کرد که نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل ارسال کرده است و از او خواسته است که خاص بودن روابط ایران و عراق در رابطه با تحریم های آمریکا علیه ایران درنظر گرفته شود.

وی گفت: در این پیام از دبیرکل سازمان ملل خواستم که نشستی مشترک میان مسئولان سازمان ملل و مسئولان عراقی و ایرانی در رابطه با معاف کردن عراق از تحریم ها برگزار کند. تحریم های آمریکا علیه ایران تاثیرات زیادی روی عراق خواهد گذاشت و لازم است در رابطه با این مساله با آرامش و تفاهم برخورد شود. حمله نظامی به ایران و یا تحمیل تحریم علیه ملت آن را نمی پذیریم و عراق آمادگی میانجی‌گری میان ایران و آمریکا را دارد.

در جریان بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران تعدادی از شرکت‌ها و موسسات، افراد و گروه‌های جدیدی نیز مورد تحریم قرار گرفتند.  در این لیست که به ادعای دولت آمریکا علیه دولت ایران است اما در واقع تاثیر مستقیم آن بر مردم بوده و نیازهای اصلی آنها را هدف قرار داده است  ۵۰ بانک و زیرمجموعه‌های آنها مورد تحریم قرار گرفتند. همچنین در این تحریم‌ها خطوط کشتیرانی ایران و هواپیمایی جمهوری اسلامی نیز به چشم می‌خورد.

پیش از این برخی شخصیت‌های عراقی به عادل عبدالمهدی، نخست وزیر جدید عراق پیشنهاد دادند تا به واشنگتن برود و با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دیدار  و از بروز فاجعه برای عراق بعد از پایان مهلت 45 روزه آمریکا به عراق برای وارد کردن برق از ایران جلوگیری کند.

براساس این گزارش یک منبع عراقی گفته است که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق با جدیت تلاش می‌کند تا با ترامپ دیدار کند و از او معافیتی ویژه برای وارد کردن برق و گاز از ایران بگیرد.

این منبع افزود: عادل عبدالمهدی یک گفت وگوی طولانی با داگلاس سیلیمان، سفیر واشنگتن در بغداد داشته است و به او اعلام کرده است که در این زمان کوتاه نمی‌توانیم جایگزینی برای برق و گاز ایرانی پیدا کنیم و عراق پس از پایان مهلت 45 روزه وارد یک فاجعه حقیقی خواهد شد.

این منبع در ادامه می‌گوید: عادل عبدالمهدی برای گفت‌وگو با آمریکا و به دست آوردن معافیت از تحریم های آمریکا علیه ایران در رابطه با برق و گاز تلاش های فراوانی کرده است اما تلاش های نخست وزیر عراق به بن‌بست رسیده است و اکنون تنها راه آن سفر به واشنگتن و دریافت معافیت ویژه است.

همچنین برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق اعلام کرده است: نمی‌خواهیم که تحریم‌های آمریکا علیه ایران به عراق آسیب برسانند. ما همواره درحال گفت‌وگو با آمریکا هستیم و شرایط ویژه عراق در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران باید ملاحظه شود . ما درحال میانجی‌گری میان ایران و آمریکا نیستیم و نمی‌خواهیم وارد هیچ محوری بشویم و منفعت ما در این است که عراق اولویت باشد.

از سوی دیگر، سفارت آمریکا در بغداد اخیرا در ویدیویی که در صفحه فیس بوک خود منتشر کرد، اعلام کرد: آمریکا به عراق یک معافیت موقتی به مدت ۴۵ روز برای ادامه خرید گاز طبیعی و برق از ایران داده است. این معافیت به عراق فرصت می‌دهد به سوی استقلال انرژی گام بردارد.

مقامات بانک مرکزی عراق در ماه اوت اعلام کرده بودند اقتصاد این کشور ارتباط نزدیکی با ایران دارد به همین دلیل بغداد از واشنگتن درخواست خواهد کرد از برخی از تحریم‌هایش معافیت بگیرد.

معافیت موقتی فعلی به شرطی داده شده است که عراق برای واردات از ایران، به دلار آمریکا پول پرداخت نکند.

پیش از این دو مقام دولتی عراق که به‌دلیل محرمانه بودن موضوع، مایل نبودند نامشان فاش شود به بلومبرگ گفته بودند عراق هم‌چنان گاز طبیعی و برق از ایران وارد می‌کند و یک حساب بانکی برای پرداخت پول واردات ایران به دینار ایجاد کرده است.

براساس این گزارش، دولت ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه برای مدتی محدود اجازه دارند که به واردات نفت ایران ادامه دهند.

کلید واژه ها: ایاد علاوی ایران عراق امریکا


نظر شما :