ماجرای یواس‌بی اهدایی به کیم چه بود؟

قطعه‌ای از پازل بازگشت به جهان

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۷۶۴۹۹ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
معمولاً حافظه‌های USB قاچاقی وارد کره شمالی می‌شوند و برخی از شهروندان این کشور به همین طریق به محتوای ممنوع از جمله فیلم‌های هالیوودی و اخبار بین‌المللی دسترسی پیدا می کنند.
قطعه‌ای از پازل بازگشت به جهان
نویسنده: تارا فرانسیس چان
دیپلماسی ایرانی: به تازگی «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی با «مون جائه- این»، رئیس جهور کره جنوبی در مراسم شام اجلاس بین دو کره دیدار کرده اند و در این رویداد یک حافظه فلش USB از طرف رئیس جمهور کره جنوبی به کیم جونگ اون تحویل داده شد.
در حافظه USB چه بود؟ 
این مراسم به صرف شام در ۷ اردیبهشت در شهر پانمونجوم کره جنوبی و در منطقه ای غیرنظامی برگزار شده بود. بر اساس گفته های منابع خبری متعدد فلش USB که به کیم جونگ اون تحویل داده شده شامل یک کتاب الکترونیکی و یک فایل ارائه با موضوع «نقشه اقتصادی جدید شبه جزیره کره» بوده است. 
مون اولین بار در سال ۲۰۱۷ از طرح نقشه اقتصادی یاد شده رونمایی کرده بود. این نقشه شامل طرحی از نحوه همکاری اقتصادی بین دو کره است که از سه کمربند تشکیل شده: یک کمربند در سواحل شرقی و نزدیک به روسیه برای انرژی و منابع، کمربند دیگر در سواحل غربی برای حمل و نقل و تدارکات و در نهایت سومین کمربند که زمینی بوده و به منظور توریسم طراحی شده است. مون همچنین موارد دیگری را در نقشه گنجانده بود: خطوط انتقال گاز و نیز خط راه آهن داخلی کره که می تواند روسیه، چین و اروپا را به کره متصل کند. به این ترتیب او قصد داشت کره شمالی را ترغیب به امضای بیانیه همکاری در پانمونجوم نماید. بر اساس اعلام مقامی رسمی از کاخ آبی (کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی) حافظه فلش مورد بحث همچنین شامل اطلاعاتی در مورد نیروگاه بوده است.
دلیل تحویل حافظه USB چه بود؟ 
به نظر می رسد دلیل این موضوع به تلاش برای متقاعد کردن کیم به این موضوع باشد که کره شمالی به پشتیبانی اقتصادی در سطح بین المللی بیش از تحریم ها نیاز دارد. جالب تر اینکه معمولاً حافظه های USB قاچاقی وارد کره شمالی می شوند و برخی از شهروندان این کشور به همین طریق به محتوای ممنوع از جمله فیلم های هالیوودی و اخبار بین المللی دسترسی پیدا می کنند. حتی بسیاری از افرادی که موفق به فرار از کره شمالی شده اند، محتوایی که از طریق همین حافظه ها دریافت کرده و مشاهده نموده اند را به عنوان دلیلی برای تصمیم به فرار اعلام کرده اند. 
بسیاری از افراد از طریق رادیوهای کوچک، پرنده های اسباب بازی کوچک و بالن ها حافظه های USB را به کره شمالی ارسال می کنند. با این حال پس از توافق اخیر دو کره برای توقف ارسال آگهی ها در ماه گذشته، پلیس کره جنوبی از پخش آگهی جلوگیری کرده است.

منبع: بیزنس اینسایدر

کلید واژه ها: کره جنوبی کره شمالی کیم جونگ اون


نظر شما :