یوگاکارها، چتر به دست‌ها و میلیاردها دلار هدر رفته

با بدترین ارتش‌های جهان آشنا شوید

۲۸ آبان ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۰ کد : ۱۹۷۳۳۱۰ اخبار اصلی اروپا آمریکا آسیا و آفریقا
درباره بهترین ارتش جهان تا به حال زیاد صحبت شده است اما کمتر درباره بدترین ارتش‌های جهان حرف زده‌ایم. ارتش‌هایی که با تمام خرج‌ها، تجهیزات و منابع اگر وارد میدان جنگ شوند کاری از پیش نمی‌برند.
با بدترین ارتش‌های جهان آشنا شوید

نویسنده: بلیک استیلول

دیپلماسی ایرانی: آمریکا با فاصله بزرگ ترین، قوی ترین، مجهزترین و آماده ترین نیروی نظامی را که زمین به خود دیده داراست. به همین علت است که آمریکایی ها نمی توانند در این باره بحث کنند که چه ارتشی می تواند پابه پای این کشور پیش برود. در لیست پرخرج ترین ارتش های نظامی جهان جالب است که بدانید ایالات متحده به اندازه مجموع کشورهایی که در این لیست آورده شده است برای نیروی نظامی خود خرج می کند. درباره بهترین ارتش جهان تا به حال زیاد صحبت شده است اما کمتر درباره بدترین ارتش های جهان حرف زده ایم. ارتش هایی که با تمام خرج ها، تجهیزات و منابع اگر وارد میدان جنگ شوند کاری از پیش نمی برند. اینها بدترین ارتش های جهان هستند:

1- کاستاریکا و بقیه: کاستاریکا باید در پایین این لیست قرار بگیرد چرا که آنها هیچ ارتشی ندارند که درباره آن حرف بزنیم. چیزی که آنها دارند ارتشی از غربی های ثروتمند است که به این کشور می آِیند تا به دیگر غربی هایی که از کاستاریکا بازدید می کنند یوگا آموزش دهند. آیا کشوری جرات می کند به کاستاریکا با ارتش یوگاکارانش حمله کند؟ کشورهای دیگری نیز وجود دارند که فاقد نیروی نظامی هستند از جمله ایسلند، موناکو، جزایر موریس، پاناما و وانواتو. آیا جهان بدون ارتش نظامی را می توانید تصور کنید؟

2- عراق: آنها ممکن است در زمان صدام چهارمین ارتش بزرگ جهان را جمع کرده باشند اما در حال حاضر تنها سایه ای از آن روزها هستند. برخلاف سال ها تمرین زیر نظر فرماندهان آمریکایی و بریتانیایی، خرج 26 میلیارد دلار برای کمک های نظامی ارتش عراق تنها 26 واحد دارد که به «وفاداران» معروف هستند. در بهترین حالت این ارتش 50 هزار نفر ارتش دارد که «سربازان شبح» نامیده می شوند اما هرگز به کار نیامدند. در سال 2014 داعش توانست بخش زیادی از غرب عراق را به چنگ بیاورد درحالی که ارتش عراق کاملا از هم گسیخته بود.

3- کره شمالی: ارتش کره شمالی به نظر اولویت اول کیم جونگ اون است. در ظاهر شهرهای مرزی پانمونجوم و کائسونگ به مانند نامپو با کمپ های مدرن، ارتش قدرتمند، تجهیزات جدید، سلاح و جیپ های جنگی و وعده های غذایی گرم مجهز شده اند. اما نگاهی عمیق تر نشان می دهد که در این سال ها ارتش به معنای واقعی کلمه ضعیف تر شده است. یکی از افرادی که به کره شمالی سفر کرده در سال 2012 دریافته بود که افراد ارتش ضعیف تر از آن هستند که برای جنگ کارایی داشته باشند. تعجب آور خواهد بود اگر تمام افراد ارتش کفش داشته باشند یا بتوانند درست رژه نظامی بروند. اکثر واحدهای نظامی نیز مسلح نبوده یا اصلا سلاحی ندارند.

4- اریتره: این کشور زمانی ارتش فوق العاده ای داشت یعنی زمانی که در حلقه داخلی کشورهای کمونیست بود و کره شمالی آفریقا نامیده می شد. امروز ارتش پرجمعیت این کشور بیشتر برای مبارزه با تروریست های الشباب و دفاع از مرزها استفاده می شود. اریتره کشوری است که ماهانه 2000 نفر از مردم آن به دنبال پناهنده شدن به سودان هستند.

5- نیجریه: ارتش این کشور در حال مبارزه با بوکوحرام است. برخلاف پول حاصل از فروش نفت ارتش این کشور تجهیزات مناسبی را ندارد. یکی از سربازان این کشور وضعیت را این طور توصیف کرده است: «فرض کنید که من و شما مبارزه می کنید و زمانی که شما اسلحه می کشید من مجبورم یک چتر باز کنم.» بسیاری از تجهیزات و ماشین های نظامی این کشور در واقع حرکت نمی کنند. سربازان زیادی هم از ارتش فرار کرده و یونیفورم های خود را پاره می کنند.

6- فیلیپین: رئیس جمهور این کشور وعده داد که نیروهای دریایی و هوایی این کشور را بهبود ببخشد. او خواستار 1,7 میلیارد دلار شد و کنگره این کشور 2 میلیارد دلار را تصویب کرد و حاصل این شد: درحالی که چینی ها با ارتش نونوار خود و تقویت پایگاه نظامی و حالت تهاجمی برای تحکیم ادعای خود در جزایر نزدیک فیلیپین اقدام می کنند نیروی دریایی و هوایی این کشور هنوز از تجهیزاتی استفاده می کنند که 60 سال قدمت دارند و گارد ساحلی این کشور هیچ توانایی ای در منطقه ندارد.

7- تاجیکستان: ارتش تاجیک یک افتضاح است. برخلاف سایر کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق، تاجیکستان هیچ واحد بومی نداشت تا ارتش مستقل خود را تشکیل دهد. ارتش تاجیک از واحدهای قدیمی شوروی ساخته شد. تاجیکستان ورای نیروی حافظ صلح روسیه تقریبا بی دفاع است. در سال 1994 آنها تلاش کردند ارتش خود را تشکیل دهند که بلافاصله به جنگ داخلی منجر شد. از کشوری که نام پایتخت آن دوشنبه است چه انتظار دیگری می توان داشت؟ تاجیکی ها ارتش روسیه را ترجیح می دهند.

8- مغولستان: چطور می توانند از پا نیفتند؟ به عنوان کشوری محاصره شده در خشکی و بدون هیچ دریا آنها نیروی دریایی ندارند و احتیاجی هم به آن ندارند. بدبختانه آنها بین روسیه و چین گیر کرده اند و در برابر هردوی این کشورها بی دفاع هستند. در واقع اگر جنگی بین روسیه و چین رخ دهد بخشی از این جنگ در مغولستان خواهد گذشت. مغولستان نیروهایی را برای همکاری با آمریکا به عراق و افغانستان اعزام کرد اما تخصص آنها تنها در آموزش به نیروهای نظامی ایالات متحده برای نحوه استفاده از تجهیزات قدیمی دوران شوروی سابق بود.

9- عربستان سعودی: سعودی ها در حال حاضر در ائتلافی با امارات متحده عربی مشغول عملیات در یمن در برابر نیروهای حوثی هستند. نیروهای ائتلاف در زمین، دریا و هوا برتری عددی و تجهیزاتی دارند و همچنین پشتیبیانی اطلاعاتی ایالات متحده را با خود دارند. اما آنها از سال 2015 تا کنون نتوانسته اند پایتخت یمن را از حوثی ها بگیرند.

10 ـ افغانستان: نیروهای افغانستان بیش از یک دهه است که توسط مشاوران نظامی قدرتمند آموزش داده می شوند اما حقیقت تلخ این است که امروز اگر جدول نیروهای نظامی آمریکایی را حذف کنیم ارتش آنها نابود می شود. ارتش افغانستان بدون آمریکایی ها نه تنها قادر به مبارزه نیست بلکه هیچ کار دیگری هم نمی تواند انجام دهد.

منبع: اسکات/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: کاستاریکا عراق عربستان سعودی افغانستان ارتش


( ۲۱۳ )

نظر شما :

شهداد ۱۱ آذر ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۸
اطلاعات شما غلط است . دروغ پراکنی نکنید