ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از حضور چهره بدنام فرانسوی در کردستان تا تلاش ترامپ برای تحریم نفتی ونزوئلا

۲۰ مهر ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۰ کد : ۱۹۷۲۴۰۳ اخبار اصلی خاورمیانه
امضای قرارداد نظامی امریکا با کردستان، حضور فیلسوف متهم به توطئه تجزیه در کردستان، پیشنهاد میانجی گری روسیه میان ایران و عربستان، تلاش ترامپ برای تحریم نفتی ونزوئلا، تشکیل شرکت ها و بانک های اروپایی ویژه تعامل با ایران و تلاش ترامپ برای قطع کامل روابط با کوبا از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از حضور چهره بدنام فرانسوی در کردستان تا تلاش ترامپ برای تحریم نفتی ونزوئلا

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

امضای قرارداد نظامی امریکا با کردستان

شبکه خبری عراقی دجله گزارش داد که مقامات نظامی امریکایی در نشستی رسمی در اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق که با حضور شخص مسعود بارزانی، رئیس اقلیم برگزار شد قرارداد احداث پنج پایگاه نظامی امریکایی در اربیل را منعقد کردند.

بنا به این گزارش این قراداد نظامی 20 ساله است و در صورت تمایل دو طرف قابل تمدید است.

بر اساس این قرارداد نیروهای پیشمرگ کُرد متعهد می شوند در صورت نیاز نیروهای امریکایی در عملیات نظامی به آنها کمک کنند. همچنین فرماندهی بسیاری از عملیات امنیتی و نواحی امنیتی کردستان بر عهده فرماندهان امریکایی خواهد بود.

به گزارش شبکه خبری دجله، از این پایگاه ها، سه پایگاه مختص به نیروی زمینی و دو پایگاه، پایگاه هوایی خواهد بود. این پایگاه ها به روی هم ظرفیت پذیرش 50 هزار نیروی نظامی امریکایی را خواهند داشت.

 

حضور فیلسوف متهم به توطئه تجزیه در کردستان

روزنامه العرب، چاپ لندن، گزارش داد که برنارد لوی، فیلسوف فرانسوی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان عرب رد او در بسیاری از حوادث عربی به خصوص بهار عرب و حوادث سوریه و سقوط موصل توسط داعش وجود دارد، در روزهای قبل از همه پرسی و روز همه پرسی اقلیم کردستان عراق در اربیل و سلیمانیه بوده است.

به همراه وی برنار کوشنر، وزیر امور خارجه اسبق فرانسه، سفیر ایالات متحده امریکا و شماری از مقامات امریکایی دیگر نیز حضور داشتند. به نوشته العرب وی که یهودی صهیونیست و طرفدار پر و پا قرص تجزیه کشورهای خاورمیانه است در کردستان با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق دیدارهای طولانی داشته و سعی می کرده او را قانع کند به هر قیمتی شده همه پرسی اقلیم کردستان را برگزار کند.

 

هوشیار زیباری: لوی در خانه من بود

هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه اسبق و وزیر دارایی سابق عراق و از سران حزب دموکراتیک کردستان به رهبری مسعود بارزانی در گفت وگو با شبکه خبری الشرقیه گفت که برنارد لوی و همراهانش دست کم 10 روز در خانه او در اربیل بوده اند اما حضور آنها به هیچ وجه به معنای تایید یا تلاش آنها برای همه پرسی استقلال کردستان عراق نیست.

وی در این گفت وگو اذعان کرد که لوی را در دیدارهایش در اقلیم کردستان همراهی می کرده و بسیاری از دیدارهایش با مقامات کرد را خود او تنظیم کرده است.

 

ایده ریاست جمهوری فاروق الشرع همچنان مطرح است

سرکیس نعوم، روزنامه نگار مشهور لبنانی در سلسله یادداشت هایی که در النهار نوشته، می نویسد که در گفت وگو با امریکایی ها دریافته است که طرح ریاست جمهوری فاروق الشرع به جای بشار اسد همچنان مطرح است. به این ترتیب که فاروق الشرع، جای بشار اسد، رئیس جمهور شود و دیگر مقامات علوی در ارتش و دولت به او در اداره کشور کمک کنند تا به این ترتیب نهادهای امنیتی، اداری، ارتش و ساختار کلی کشور حفظ شود. وی می نویسد طرف های امریکایی روی این ایده به عنوان یک راه حل همچنان فکر می کنند.

 

تاسیس شرکت ها و بانک های اروپایی ویژه همکاری با ایران

عبدالرضا فرجی راد، سفیر سابق ایران در نروژ و مجارستان در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی گفت: به تدریج اروپا راهکارهایی را برای حفظ و ادامه روابط تجاری خود در سایه برجام پیدا می کند. چنان که آلمان، فرانسه، اتریش، ایتالیا و حتی انگلیس تقریبا این راهکارها را برای خود تعریف کرده اند؛ این کشورها با ایجاد بانک ها و شرکت هایی که از اساس هیچ گونه ارتباط تجاری و اقتصادی با آمریکا ندارند آنها را مامور برقراری ارتباط تجاری و بازرگانی با تهران کرده اند تا از هر گونه جریمه آمریکا مصون باشند.

به گفته وی اروپایی ها با این کار امیدوارند بتوانند برجام را زنده نگه داشته و از تخریب ها و گزندهای امریکا مصون نگه دارند.

 

ترامپ در فکر قطع کامل روابط با کوبا

پایگاه خبری دیلی سیگنال گزارش داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا که هفته گذشته جمعی از کارمندان سفارت امریکا را در کوبا فرا خواند و تعدادی از دیپلمات های کوبایی را از امریکا اخراج کرد، درصدد است که کل روابط امریکا با کوبا را به حالت تعلیق در آورد و اجازه ندهد دیگر روابط دیپلماتیکی میان دو کشور وجود داشته باشد.

به نوشته این پایگاه خبری، ترامپ از وزارت امور خارجه امریکا خواسته است راهی برای قطع کامل روابط با کوبا بیابد و تا چند ماه دیگر سطح روابط دیپلماتیک دو کشور را به صفر برساند.

 

ترامپ در فکر تحریم نفتی ونزوئلا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا درصدد است ونزوئلا را مورد تحریم نفتی و گازی قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری اویل پرایس، 90 درصد درآمد دولت ونزوئلا از فروش نفت است و ترامپ قصد دارد با تحریم آن این کشور را فلج کند.

ترامپ که پس از حوادث اعتراضی ونزوئلا بر سر تغییر قانون اساسی، این کشور را تهدید به حمله نظامی کرده بود، امیدوار است با تحریم نفت و گاز ونزوئلا حکومت حاکم بر این کشور را سرنگون کند.

 

فرودگاه سلیمانیه روزی 60 هزار دلار خسارت می دهد

طاهر عبدالله، مدیر فرودگاه سلیمانیه اعلام کرد که به دلیل توقف پروازهای خارجی به این فرودگاه روزانه 60 هزار دلار خسارت وارد می شود.

به گزارش نون 14، وی همچنین گفت: «درآمد فرودگاه سلیمانیه سالانه حدود 10 میلیون دلار بود که 50 درصد آن به وزارت دارایی کردستان واریز می شد و مابقی صرف گسترش مستمر فروگاه می شد.»

 

پیشنهاد میانجی گری روسیه میان ایران و عربستان

میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، مسکو آمادگی دارد نقش میانجی را برای انجام مذاکره میان عربستان و ایران ایفا کند.

به گزارش المسله، وی تاکید کرد در دیدار ملک سلمان، پادشاه عربستان و هیئت عالی رتبه همراه او از روسیه، این پیشنهاد داده شد و گفته شد در صورت تمایل روسیه آمادگی میزبانی برای آغاز گفت وگوها میان ایران و عربستان را دارد.

وی تاکید کرد، ایران و عربستان دو کشور مهم در خاورمیانه هستند که یکی جهان تشیع و دیگری جهان اهل تسنن را رهبری می کنند که باید برای حل مشکلات خود پای میز مذاکره بنشینند.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

 

کلید واژه ها: اقلیم کردستان برنارد لوی دونالد ترامپ اقلیم کردستان عراق


( ۱ )

نظر شما :