آینده ترسناک است

کشورهای عربی در انتظار موعد جهنمی

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۶۸۹۰۳ اخبار اصلی خاورمیانه
نویسنده خبر: هانی عماره
هانی عماره می‌نویسد: آن‌چه پیش روست ترسناک‌تر و دهشتناک‌تر است، شاید نتوان اتفاقات آینده را به هیچ وجه به آن‌چه الآن یا حتی در آینده نزدیک رخ می‌دهد مقایسه کرد.
کشورهای عربی در انتظار موعد جهنمی

دیپلماسی ایرانی: افراد بسیاری هستند که درباره قضیه مربوط به امنیت ملی صحبت می کنند و اظهارنظر می کنند و خودشان را کارشناس های استراتژیک می دانند. این افراد تحلیل هایی می دهند که بیش از آن که اظهار نظر باشد نفاق سیاسی با دیدگاه های یک جانبه گرایانه سیاسی است. در این میان فکر می کنم سرتیپ خالد عکاشه مصری یکی از برجسته ترین و مهمترین کارشناسانی است که از سدهای در هم تنیده ای که با مین های دفن شده سیاسی احاطه شده است عبور می کند تا به حقیقت برسد. عکاشه سر نخ مذاکرات سوریه را دنبال می کند. به اعتقاد من آن چه او درباره سوریه بیان می کند خطرناک تر از هر آن چیزی است که درباره تراژدی سوریه گفته شده است و خوانده ایم.

وی می گوید قراین حاکی از آن است که حفظ کشور یکپارچه سوریه به موضوعی مربوط به گذشته تبدیل شده است. وی می گوید: نخستین برش تیغه چاقو عملا برای تجزیه سوریه آغاز شده است. ترتیبات انتقال دموگرافیک مناطق قبل از آن که به موفقیت برسد، مقبول واقع شده است. به نظر می رسد طرح تجزیه آماده است. یکی را دور می کنند و دیگری را وادار به تخلیه محل سکونتش می کنند، گویا فقط مانده است که یک نفر مسئولیت این کار را بر عهده بگیرد.

عکاشه سپس می گوید: روسیه آن چه مطلوب خود می دانست را با موفقیتی معقول به دست آورد. حالا خود را آماده می کند تا آن بخشی که زیر نظرش است را اداره کند، بدون این که از این وضعیت ناخرسند باشد، حرف امروز و هر روزش هم این است که به نام نظام این کار را می کند. روسیه از واژگانی استفاده می کند که بیش از همه اشغال کامل حکومت سوریه از آن برداشت می شود، و این چیزی است که دیگران را نگران می کند.

وی تاکید می کند، حکومت سوریه با همه اتهام هایی که به آن زده می شود و دسیسه هایی که علیهش به کار برده اند توانسته ماهیت میهن را حفظ کند در این کار از تهران نهایت کمک را گرفت. گروه های شبه نظامی را در برابر گروه های شبه نظامی به کار برد و توانست اهدافی را محقق کند. اما الآن اراده اش از تهران با فروتنی به مسکو منتقل شده است.  

خالد عکاشه سپس می گوید، وقتی که صحبت از پایگاه های ارتش سوریه و مکان های تمرکزش به میان می آید اشتباهات و تراژدی بزرگ مجسم خواهد شد، آن هم در میان آشوبی که نیروهای خارجی می خواهند وارد این تقسیم بندی ها شوند تا از آن تکه ای که در اختیار دارند مراقبت کنند.

او در ادامه تحلیل خود تاکید می کند طرح تجزیه از گذشته آغاز شده است، از زمان جنگ عراق، به عنوان نخستین مرحله از تجزیه جهان عرب و حالا در سال 2017 به سوریه به عنوان ایستگاه دوم رسیده است. این نشان می دهد که منطقه و کشورهای عربی همگی منتظر رسیدن موعد جهنمی خود هستند. آن چه پیش روست ترسناک تر و دهشتناک تر است، شاید نتوان اتفاقات آینده را به هیچ وجه به آن چه الآن یا حتی در آینده نزدیک رخ می دهد مقایسه کرد.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

هانی عماره

نویسنده خبر

هاني عماره، نويسنده و روزنامه‌نگار مصري، دبير تحريريه روزنامه الاهرام و عضو شوراي شش نفري پيشكسوتان اتحاديه روزنامه‌نگاران مصر است.

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: سوریهتجزیه سوریههانی عماره


نظر شما :