نیازهای پس از حمله هوایی آمریکا

مناطق امن چگونه عملی می‌شود؟

۲۵ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۰ کد : ۱۹۶۸۳۳۸ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
مفهوم مناطق امن حضور یا بازگشت قریب به اتفاق سوری‌ها به سوریه را در صورتی که از ترور و استبداد عاری باشد، تضمین می‌کند. روسیه احساس می‌کند که با حمله هوایی ایالات متحده توبیخ شده اما ولادیمیر پوتین احمق نیست و به اندازه دیگران به دنبال صلح در سوریه است.
مناطق امن چگونه عملی می‌شود؟

نویسنده: همیش دبورتون گوردون

دیپلماسی ایرانی: حملات هوایی آمریکا بر ضد استفاده از سلاح های شیمیایی کاملا پذیرفتنی است اما اگر به سرعت با اقدامات سازمان ملل هماهنگ نشود این روند به طور کلی معکوس خواهد شد. انجام ندادن هیچ فعالیت بشردوستانه، دیپلماتیک و سیاسی تکرار اشتباهات حمله سال 2003 عراق خواهد بود. آتش بس آستانه که چند هفته پیش به دست آمد اگرچه کامل نبود اما امید را برای میلیون ها سوری رنج دیده از جنگ زنده کرده بود. حالا این آتش بس شکسته شده و رکس تیلرسون، وزیرامور خارجه آمریکا از پیشنهاد ایجاد مناطق امن صحبت می کند.

مفهوم مناطق امن حضور یا بازگشت قریب به اتفاق سوری ها به سوریه را در صورتی که از ترور و استبداد عاری باشد، تضمین می کند. روسیه احساس می کند که با حمله هوایی ایالات متحده توبیخ شده اما ولادیمیر پوتین احمق نیست و به اندازه دیگران به دنبال صلح در سوریه است. او برای حمایت از چنین طرحی مجبور است که با یک متخاصم صحبت کند چراکه بدون شک او از اثر تحریم های فلج کننده بر اقتصاد روسیه آگاه است. طرح اولیه در شمال غرب سوریه دست یافتنی است و بهترین راه برای رسیدن به آن به جریان انداختنش در اسرع وقت است. اگر این مساله موفقیت آمیز باشد منطقه امن دیگری را نیز می توان در جنوب و در مرز اردن ایجا کرد. هم زمان جنگ جهانی با داعش به صورت جدی در شرق با اتحاد ایالات متحده، انگلستان، ترکیه روسیه و سایرین آغاز خواهد شد.

حدود 500هزار پناهنده در اردوگاه های واقع در شمال غرب سوریه در ناامیدی و فقر زندگی می کنند. غذا، آب و برق می تواند توسط بسیاری از سازمان های غیردولتی که در مرز ترکیه هستند به سمت این کمپ سرازیر شود. موسسه خیریه بریتانیایی امداد سوریه مدارس معدودی به راه انداخته اما هنوز نسلی از کودکان هستند که از دسترسی به آموزش و پرورش محروم مانده اند. اتحایه خیریه بین المللی مراقبت های پزشکی و امدادرسانی تعدادی از بیمارستان ها و درمانگاه ها را در منطقه به شکل موثری به راه انداخته اند تا مراحل آماده سازی برای این منطقه امن تحقق پیدا کند.

ایمنی و امنیت نیاز اساسی و حیاتی برای مناطق امن است. امنیت مناطق امن می تواند توسط کشتی هایی مجهز به رادار و موشک در شرق مدیترانه تامین شود. در صورت نیاز هواپیماهای نیروی ائتلاف در حریم هوایی سوریه و روسیه که توسط ضدهوایی ها محافظت می شوند، پرواز خواهند کرد. امنیت روی زمین باید توسط نیروهای نظامی و ناظران سازمان ملل متحد تامین شود همان چیزی که به شکلی موثر در جریان تخلیه حلب انجام شد. بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا پیشنهاد داده که نیروهای این کشور می توانند رهبری این نقش را برعهده بگیرند.

کمک های اولیه و ایجاد زیرساخت ها باید به سرعت در این منطقه فراهم شود. بسیاری از سازمان های غیردولتی تجهیزات لازم را در مرزهای ترکیه ذخیره کرده اند. اسکان با تجهیزات پیش ساخته این امکان را فراهم می کند که اردوگاه های پناهندگان گسترش یافته، خانه ها، مدارس، جاده ها، پل ها، زیرساخت های برق و شبکه تلفن همراه ساخته شود.

حمله هوایی امیدی برای اکثر سوری ها بود اما اشتباه عراق در سال 2003 نباید تکرار شود. شورای امنیت سازمان ملل باید برای ایجاد مناطق امن فعالانه عمل کند، آتش بس اجرا شود و تمام تلاش های دیپلماتیک در روند مذاکرات ژنو به منظور دستیابی به راه حلی قانونی و سیاسی برای 18ماه آینده انجام پذیرد.

منبع: گاردین/ مترجم: روزبه آرش  

کلید واژه ها: مناطق امنسوریهروسیهایالات متحده امریکا


نظر شما :