اردوغان به اقلیم کردستان عراق هشدار داد

۱۶ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۵:۰۸ کد : ۱۹۶۸۱۸۲ سرخط اخبار

رئیس جمهور ترکیه به اقلیم کردستان عراق درباره موضوع برافراشتن پرچم این منطقه در کرکوک هشدار داد.

به گزارش انتخاب به نقل از واحد مرکزی خبر، پایگاه اینترنتی روزنامه ینی شفق چاپ ترکیه ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیروز در سخنانی در مراسم راه اندازی چند طرح عمرانی در شهر زونگولداک به شدت به برافراشتن پرچم اقلیم کردستان در کرکوک واکنش نشان داد.
اردوغان گفت : کرکوک شهر متعلق به ترکمن ها ، کردها و عرب ها است. از اقلیم کردستان عراق می خواهم که سریعا از این اقدام اشتباه صرف نظر کند زیرا عواقب آن بسیار سنگین خواهد بود.

وی گفت : پرچم اقلیم کردستان را سریعا پایین بیاورید و با پرچم عراق به راه خود ادامه دهید زیرا در غیر این صورت ناگزیر خواهید شد به عقب گام بردارید.

اردوغان گفت : برافراشتن پرچمی غیر از پرچم ملی عراق را در کرکوک کاملا اشتباه می دانیم. کسانی که آن پرچم را نصب کردند بدانند که مفهوم این کار آنان تجزیه طلبی است.
رئیس جمهور ترکیه خاطر نشان کرد ، دولت مرکزی عراق نیز اعلام کرده است که این اقدام را نادرست می داند. ما نیز هشدار می دهیم زیرا این سفسطه را که کرکوک متعلق به کردها است به هیچ وجه نمی پذیریم.
وی به اقلیم کردستان عراق توصیه کرد از برهم زدن روابطش با ترکیه خودداری کند.
رئیس جمهور ترکیه از اقلیم کردستان عراق خواست با پرچم عراق به راه خود ادامه دهد.

اردوغان همچنین با اشاره به عملیات سپر فرات در سوریه گفت : بازی کسانی را که قصد داشتند در سوریه ، ترکیه را با شرایط دشوار مواجه کنند با اجرای عملیات سپر فرات بر هم زدیم. آنان اکنون نیز خود را برای بازی های جدید آماده می کنند. ما نیز پس از عملیات سپر فرات برای مرحله ای دیگر آماده می شویم.
وی گفت : در جرابلس و الباب ( گروه تکفیری صهیونیستی ) داعش را از میان بردیم. ما نقاب از چهره کسانی که این گروه را بهانه ای برای زیر و رو کردن منطقه قرار دادند، برداشتیم.

اردوغان گفت: برخی ها اکنون نیز در پی بازی های جدید در سنجار ، تلعفر و کرکوک هستند ، تردید نکنید که بازی های آنها را به خودشان باز خواهیم گرداند.
رئیس جمهور ترکیه همچنین ادعای کمال قلیچدار اوغلو رئیس حزب جمهوریت خلق که کودتای 15 ژوییه را کودتای کنترل شده توصیف کرده است ، بسیار غیر اخلاقی توصیف کرد و گفت : این ادعا پیش از هر چیز بی احترامی جدی به شهیدان است.
وی با تاکید بر اینکه قلیچدار اوغلو پیش از هر چیزی باید این ادعایش را ثابت کند ، گفت : این شخص به طرح ادعاهای دروغین شهرت دارد.

کلید واژه ها: کرکوک اقلیم کردستان


( ۱ )

نظر شما :