توصیه‌های کمال خرازی به هیات انگلیسی

۰۱ آذر ۱۳۹۴ | ۱۹:۳۰ کد : ۱۹۵۴۰۰۸ سرخط اخبار
رییس شورای راهبردی روابط خارجی در دیدار با هیات پارلمانی انگلیس که به ایران سفر کرده است، دو توصیه راهبردی ضدتروریستی ارایه داد: جلوگیری از ترویج وهابی گری در غرب و قطع کمک برخی کشورهای منطقه به گروه های تروریستی.
 
به گزارش ایسنا سید کمال خرازی، رییس شورای راهبردی روابط خارجی در این دیدار گفت: غربی ها لازم است که اتباع خود را با اسلام واقعی آشنا کنند و اجازه ندهند گروه های افراطی با کمک برخی کشورهای منطقه در آن کشورها فعالیت داشته باشند.
 
وی در دیدار عصر روز شنبه خود با کریسپین بلانت، رییس کمیته روابط خارجی مجلس انگلیس و تعدادی دیگر از نمایندگان پارلمان این کشور در محل شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: برای مقابله با تروریسمی که اروپا هم با آن روبه روست، ابتدا باید کمک های مالی و تسلیحاتی کشورهای معلوم منطقه که ظاهرا عضو ائتلاف هم هستند، به این گروه ها قطع شود.
 
وی ادامه داد: راهبرد برخی کشورها برای آموزش و ترویج وهابی گری نیز باید متوقف شود. این راهبرد با تاسیس مدارس مروج وهابی گری در کشورهای مختلف دنبال شده است.
 
رییس شورا با بیان اینکه جوانان کشورهای مختلف به ویژه کشورهای فقیر در این مدارس شست وشوی مغزی می شوند، تصریح کرد: بسیاری از فارغ التحصیلان این مدارس تحت تاثیر وهابی گری قرار می گیرند، به طوری که امروز گروه های تروریستی از بوکو حرام در غرب آفریقا تا ابوسیاف در خاور دور و جبهه التحریر در آسیای مرکزی و جبهه النصره و داعش در خاورمیانه تحت تاثیر این افکار هستند.
 
دکتر خرازی با تاکید بر اینکه کشورهای غربی چشم خود را روی این فعالیت ها بسته اند، گفت: این قبیل فعالیت ها منطقه را به سوی بی ثباتی سوق داده است و در عین حال، سایر مناطق دنیا از جمله اروپا را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
 
توصیه راهبردی دیگر وی در این دیدار، توجه به این نکته بود که عملیات تروریستی اخیر در اروپا نباید به سختگیری علیه مسلمانان ساکن کشورهای غربی به ویژه اروپایی منجر شود، زیرا در این صورت با تشدید بدبینی و نفرت، جوانان بیشتری توسط گروه های تروریستی جذب خواهند شد.
 
رییس شورا در بخش دیگری از دیدار، با انتقاد از سیاست های دوگانه غرب در منطقه به ویژه در موضوع یمن گفت: متاسفانه غرب به جای حمایت از انقلاب مردم یمن از یک سو در برابر کشورهایی که به تروریست ها کمک می کنند، سکوت کرده است و از سوی دیگر، از کشورهایی که تحت عنوان ائتلاف عربی به مردم بی دفاع یمن، حمله می کنند، حمایت می کند.
 
دکتر خرازی با اشاره به اینکه مداخله نظامی روسیه در سوریه به دعوت دولت دمشق صورت گرفته است، گفت: روس ها از فعالیت تروریست ها در منطقه پیرامونی روسیه نگران هستند و تاکنون نیز فعالیت های ضدتروریستی آنها باعث شده است که ارتش سوریه و نیروهای مردمی، مناطق بیشتری را از تسلط تروریست ها خارج سازند.
 
همچنین در این دیدار، هیات پارلمانی انگلیس از توافق هسته ای ایران و 1+5 ابراز خشنودی و اظهار امیدواری کرد که این توافق بتواند در توسعه روابط ایران با کشورهای غربی موثر افتد.
 
در پایان دیدار، نمایندگان مجلس انگلیس به توضیح مطالبی درباره سیاست های دولت این کشور پرداختند و با اشاره به اینکه انگلیس سعی دارد تجربه تلخ گذشته مبنی بر دخالت نظامی در منطقه را تکرار نکند، اظهار داشتند که با سفر به ایران و دیگر کشورهای منطقه در پی آشنایی بیشتر با ریشه های توسعه تروریسم داعش در منطقه و راهکارهای جلوگیری از گسترش آن هستند.

کلید واژه ها: وهابی گری وهابی دیدار


نظر شما :