ریشه دواندن تروریسم زیر پوست قاره سیاه

افراط گرایی در آفریقا را فراموش نکنید

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۰۰:۳۰ کد : ۱۹۴۷۳۴۸ اخبار اصلی آمریکا آسیا و آفریقا
سناتور کریس کونز می نویسد: ایالات متحده باید سرمایه‌گذاری‌ها در عملیات آموزش نظامی و گشت‌های مرزی را تقویت کند، به ویژه در طول مرزهای خطرناک و مشکل‌دار تونس با لیبی، چاد با نیجریه و کامرون و کنیا با سومالی.
افراط گرایی در آفریقا را فراموش نکنید

نویسنده: کریس کونز*

دیپلماسی ایرانی: بیش از یک دهه است که آمریکایی ها شاهد تروریسم و خشونت های فرقه ای هستند که ثبات خاورمیانه و امنیت ملی ما را تهدید می کند. هنوز هم در حالی که ما به درستی بر روی خاورمیانه تمرکز کرده ایم، نمی توانیم چشممان را بر روی منطقه دیگری که افراط گرایان در آن حضور دارند، ببندیم: آفریقا.

در حالی که گروه های افراطی آفریقایی همانند بوکو حرام و الشباب بر روی درگیری های محلی خودشان تمرکز کرده اند، اما اگر آنها ظرفیت و وسعت حملاتشان را گسترش دهند، می توانند تهدیدی مستقیم برای منافع ملی ما باشند. اگر می خواهیم که با تهدید رو به رشد در قاره ای که اغلب مورد غفلت قرار می گیرد، مبارزه کنیم، نیاز به تمرکز و تعامل ثابت در این منطقه داریم.

در ماه آوریل من سفری به آفریقا داشتم و مشاهدات دست اولی از آن چه که چگونه این کشورها با تروریسم مبارزه می کنند، داشتم و مهمتر از همه فهمیدم چگونه ایالات متحده می تواند به طور مؤثر به دولت های آفریقایی برای مواجهه با تهدیدهای تروریستی که با آنها روبه رو هستند، کمک کند. در خلال این سفر من متوجه سرمایه گذاری های امنیتی ای شدم که می تواند برای این کشورها تفاوتی حقیقی داشته باشد و ما نیاز به تقویت ریشه های ثبات - از حقوق بشر تا دموکراسی و توسعه اقتصادی- برای مبارزه با افراط گرایی داریم.

این سفر در زمانی دشوار برای بسیاری از کشورهای آفریقایی صورت گرفت. من از تونس دیدن کردم، جایی که چند وقت پیش حمله ای تروریستی در یکی از موزه های این کشور صورت گرفت. به کنیا سفر کردم که تنها چند هفته قبل از آن 147 دانشجو در یک تیراندازی کشته شدند. از چاد دیدن کردم که در حال مبارزه با شبه نظامیان وحشی بوکو حرام است.

در تمام این سه کشور کاملاً مشخص بود که ما با شرکایی قوی روبه رو هستیم که درباره تهدید تروریسم منطقه ای آگاه هستند همان طور که رهبرانشان از آمریکا به خاطر حمایت هایی که از آنها در مبارزه با تروریسم و همکاری های نظامی و اطلاعاتی انجام می دهد، ممنون بودند.

در تونس که محل تولد بهار عربی است، دولت دموکراتیک منتخب، مشغول متوقف کردن تروریسم در مرزهای این کشور با لیبی است. کنیا هزاران نیروی مبارز در سومالی دارد، جایی که تلاش های ضد تروریسم شامل مربیان ارتش آمریکا و نیروهای اتحادیه آفریقا در حال کمک به دولت قانونی موگادیشو برای پاک کردن جنوب کشور از مبارزین الشباب هستند. چاد در حال مبارزه با تروریسم در دو جبهه منطقه ای است یکی به رهبری فرانسه در مالی در مبارزه با شاخه شمال آفریقا القاعده و دیگری علیه بوکو حرام از طریق همکاری منطقه ای که شامل همسایگان و دولت جدید نیجریه می شود.

برای حمایت از این تلاش ها، ایالات متحده باید سرمایه گذاری ها در عملیات آموزش نظامی و گشت های مرزی را تقویت کند، به ویژه در طول مرزهای خطرناک و مشکل دار تونس با لیبی، چاد با نیجریه و کامرون، و کنیا با سومالی. آموزش امنیت مرزی و تجهیزات به شرکای ما در شناسایی تهدیدات و به دست آوردن زمان بیشتر برای مداخله و پاسخ به تهدیدات فرصت می دهد.

هر کدام از این کشورهایی که من سفر کردم -تونس، چاد و کنیا- همچنین با یک درگیری داخلی که رادیکالیزه شدن شهروندانشان است، روبه رو هستند. گروه های تروریستی همچون داعش، القاعده، بوکو حرام و الشباب به جذب موفقیت آمیز جنگجویان -اغلب جوان، مردان بیکار- از طریق ارتباطات پیچیده و ارائه قرائتی رادیکال و پوچگرایانه از اسلام ادامه می دهند.

در نایروبی، من از محل سفارت سابق ایالات متحده که امروز به پارک یادبود صدها کنیایی و آمریکایی که در آگوست 1998 در بمبگذاری القاعده کشته شدند، بازدید کردم. این بازدید یادآوری بسیار مهمی برای من بود تا بمب گذاری های دو قلو در سفارتخانه ایالات متحده در کنیا و تانزانیا، آن هم تنها سه سال قبل از حملات 11 سپتامبر 2001 که هشداری از سوی القاعده برای انجام عملیات در خاک آمریکا بود را به یاد آورم.

این پارک یادبود و کل هفته ای که من در آفریقا سپری کردم، به من یادآور کرد که تلاش های اخیر آفریقا در مبارزه با تروریسم نمی تواند تنها مربوط به خودشان باشد. انکار تاریخ اشتباهی بزرگ برای آفریقا و ما است. ما با سرمایه گذاری به موقع در توسعه و امنیت این منطقه می توانیم از تکرار گذشته دردناک جلوگیری کنیم.

* کریس کونز سناتور دموکرات ایالت دلور آمریکا است

منبع: پولیتیکو/ مترجم: حسین هوشمند  

 

کلید واژه ها: آفریقاچادبوکو حرامکنیاكريس كونز


نظر شما :