عملیات نظامی ایران در عراق علیه داعش

۰۶ دی ۱۳۹۳ | ۱۸:۱۳ کد : ۱۹۴۲۳۶۹ سرخط اخبار

رئیس ستاد مشترک ارتش انگلیس طی سخنرانی ای به میزبانی «اندیشکده سلطنتی بریتانیا»، مدعی شد جنگنده های ایرانی در آسمان عراق مشغول عملیات علیه گروه تروریستی «داعش» هستند.

به گزارش فارس، سر «نیکلاس هافتون» رئیس ستاد مشترک ارتش انگلیس اخیرا مدعی حضور نظامی ایران در عراق و عملیات جنگنده های ایرانی در عراق علیه گروه تروریستی «داعش» شده است.

این ژنرال ارشد انگلیسی این ادعا را در جریان نشستی که که هفته گذشته (17 دسامبر/26 آذر) به میزبانی «اندیشکده سلطنتی بریتانیا» در لندن برگزار شد، مطرح کرده است.

وی با اشاره به سخنرانی سال قبل خود در همین اندیشکده، به بررسی رخدادهای غیرمنتظره در سال 2014 پرداخت و بعد از صحبت در مورد بیماری ابولا، تحولات اوکراین و تلاش برای تقویت ناتو، گفت: «چه کسی پیش بینی ظهور ناگهانی داعش و این واقعیت را پیش بینی می کرد که جنگنده های بریتانیایی و ایرانی علیه دشمنی مشترک، در آسمان عراق به پرواز درآیند؟»

پیش از این هم رسانه های عربی و غربی با انتشار گزارش هایی مدعی حمله جنگنده های ایرانی به مواضع تروریست های تکفیری در خاک عراق شده بودند.

نظم جهانی در حال تغییر است

هافتون در بخش دیگری از سخنرانی خود، نسبت به رخدادهای پیش رو در جهان هشدار داد و گفت عمیقا معتقد است که «جهان دارد به مکانی خطرناک تر، نامطمئن تر، غیرقابل پیش بینی تر و ناپایدارتر تبدیل می شود.»

وی افزود: «برای کسانی که می خواهند وجود این واقعیت در جهان را نادیده بگیرند، می خواهم به تنها یک موضوع اشاره کنم، که از نظر من، بی ثباتی کنونی را موجب شده است. به هر کجایی که بنگرید، از چین، روسیه و ایران گرفته تا ایران و فلسطین و بخش اعظم جهان اسلام، یک احساس قدرتمند انکار وجود دارد؛ انکار حقوق تاریخی و چشم اندازهای آینده. همین احساس، نظم جهانی ای را که به آن عادت کرده ایم و می خواهیم آن را حفظ کنیم، به چالش کشیده است.»

وی افزود: «بنابراین، همانطور که پارسال هم گفتم، چالش امنیتی استراتژیک بزرگ عصر ما، نه مبارزه برای حفظ وضع موجود، بلکه تلاش برای کنار آمدن با این تغییر در عین حفظ ثبات است.»

کلید واژه ها: قطر مصر حماس دوحه


نظر شما :