ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از گلایگی مصر از قطر در عربستان تا تشکیل ارتش سنی‌ عراقی‌ها

۲۰ آذر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۴۱۷۷۰ اخبار اصلی خاورمیانه
گلایگی مصر از قطر در عربستان، تشکیل ارتش سنی عراقی‌ها تا بهار، سر بریدن چهار کودک مسیحی در عراق توسط داعش، آزادی همسر سابق ابوبکر البغدادی در لبنان و ابراز نگرانی امیر کویت از کاهش قیمت نفت از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از گلایگی مصر از قطر در عربستان تا تشکیل ارتش سنی‌ عراقی‌ها

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه تازه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

داعش چهار کودک مسیحی را سر برید

در ادامه جنایت های گروه تروریستی داعش، اعضای این گروه جنایتکار بعد از مشاهده عدم پذیرش اسلام از سوی ۴ کودک مسیحی، سرهای آنان را از تن شان جدا کردند.
به گزارش پایگاه خبری الدستور، منابع آگاه اعلام کردند که تروریست ها خطاب به کودکان از آن ها خواستند تا اسلام بیاورند، اما ۴ کودک مسیحی گفتند که آنان مسیحی هستند و حضرت عیسی را دوست دارند.
بعد از چنین سخنی افراطی های داعش اقدام به بریدن سر ۴ کودک کردند.
داعش روش افراطی گرانه ای در برابر ادیان مختلف از جمله مسیحی ها و ایزدی ها و مسلمانان در پیش گرفته است.

 

تکذیب مالکی از وجود 50 هزار سرباز موهوم

نوری مالکی، معاون رئیس جمهور عراق، در نخستین واکنش به کشف فسادهای گسترده در نهادهای اطلاعاتی و نظامی عراق گفت که وجود ۵۰ هزار سرباز موهوم صحت ندارد.

به گزارش السفیر نیوز، مالکی تأکید کرد که اظهارات حیدر العبادی درباره این تعداد سرباز موهوم بی اساس است و این پدیده در موارد اندکی آن هم در نیروهای حفاظتی مسئولان است که می توان به راحتی به آن پایان داد.

او افزود که مسئولان باید آمارهای صحیح بدهند تا در مجلس و نیز در افکار عمومی اشتباه پیش نیاید و تأکید کرد که شاید میان سرباز موهوم و سرباز فراری خلط پیش آمده باشد.

 

لبنان همسر سابق البغدادی را آزاد کرد

دادگاه نظامی لبنان با حکمی “سجی الدلیمی” همسر ابوبکر البغدادی و دو کودکش را به اتفاق همسر یکی رهبران گروه النصره موسوم به الشیشانی را آزاد کرد. آنها پس از آزادی تحویل سازمان امنیت عمومی این کشور شدند.

به گزارش العربیه، این اقدام برای آن صورت می گیرد که اداره امنیت عمومی نحوه حضور این زنان در لبنان تحقیق کند و از قانونی یا غیر قانونی بودن آن آگاه شود.

نیروهای دولتی لبنان چندی پیش این دو زن و فرزندانشان را در دو منقطه مختلف بازداشت کردند. پس از بازداشت آنها “جبهه تندروی النصره” یکی از سربازان اسیر لبنانی را به نام “علی البزال” را در انتقام به این بازداشت اعدام کرد.

 

آغاز رایزنی های میشل عون برای ریاست جمهوری

در حالی که سمت ریاست جمهوری لبنان همچنان خالی است اخبار منتشر شده حاکی از آن است که میشل عون رایزنی هایی را برای ریاست جمهوری لبنان آغاز کرده است.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ بیروت، این در حالی است که برخی منابع خبری می گویند که فرانسه نیز وارد میدان شده و با انجام رایزنی های دو جانبه ای با ایران تلاش دارد مشکل ریاست جمهوری لبنان را حل کند.

پیش از این حزب الله اعلام کرده بود که میشل عون را نامزد خود برای سمت ریاست جمهوری لبنان می داند.

 

دستور السیسی به کاهش سخت گیری ها در سینا

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر روز سه شنبه اعلام کرد که ساعت های منع آمد و شد در شمال سینا را کاهش خواهد داد.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ لبنان، به موجب دستوری که السیسی داده است منع آمد و شد در سینا سه ساعت کاهش می یابد و از 7 شب تا شش صبح خواهد بود.

رادیو و تلویزیون مصر هدف از این کار را کاهش سختی هایی که بر کسب و کار و عملکرد روزانه مردم سینا تاثیر گذاشته، اعلام کرده است.

 

تشکیل ارتش سنی تا بهار

ایالات متحده امریکا به عشایر سنی عراق وعده داده است که به آنها برای تشکیل ارتش سنی همانند پیشمرگ های کرد تا بهار آینده کمک کند.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ بیروت، در پی سفر هیئتی از عشایر اهل تسنن عراق به ایالات متحده مقام های امریکایی به آنها اطلاع دادند که همه تلاش خود را می کنند که ارتشی یکصد هزار نفری را همانند پیشمرگ کردها برای آنها تشکیل دهند و در این رابطه سلاح لازم را نیز در اختیارشان بگذارند.

هدف ایالات متحده امریکا از این کار بسیج این ارتش برای مبارزه با داعش و اداره مناطق آزاد شده بعد از پاکسازی آن مناطق از حضور داعش توسط خود سنی ها اعلام شده است.

 

روابط تیره مصر و قطر ادامه دارد

رئیس سازمان امنیت مصر در سفری که دو روز پیش به عربستان داشته است اسنادی را در اختیار طرف عربستانی قرار داده که ثابت می کند قطر در مصر همچنان خرابکاری می کند و تلاش دارد با حمایت از گروه های اسلامی حکومت عبدالفتاح السیسی را تضعیف کند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، محمد فرید التهامی، رئیس سازمان امنیت مصر در سفر به ریاض ضمن دادن این خبر همچنین از هم دستی ترکیه با قطر برای ایجاد ناآرامی در مصر گلایه کرد و گفت که این دو کشور با حمایت از گروه های اسلامی تلاش می کنند که فضای سیاسی مصر را ملتهب کنند تا به این ترتیب حکومت عبدالفتاح السیسی سقوط کند.

 

ابراز نگرانی امیر کویت از کاهش قیمت نفت

شیخ صباح الاحمد، امیر کویت، روز سه شنبه در سخنرانی خود در نشست کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در دوحه از روند کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی ابراز نگرانی کرد و گفت که این کاهش قیمت بر اقتصاد و زندگی همه ما تاثیر منفی می گذارد.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ لبنان، وی همچنین از کشورهای عضو خواست برای حل بحران های منطقه ای همکاری بیشتری با یکدیگر داشته باشند و اجازه ندهند تنش ها بر روابط آنها سایه بیندازد.

قیمت نفت در بازارهای جهانی طی هفته های اخیر به شدت کاهش یافته که باعث نگرانی کشورهای صادرکننده نفت شده است.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: مصر عراق لبنان ميشل عون قطر داعش ابوبكر البغدادي


نظر شما :