بر خلاف انتظارات اعراب

ایران وارد فتنه جنگ شیعه – سنی نمی‌شود

۰۲ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۳ کد : ۱۹۳۷۳۵۵ اخبار اصلی خاورمیانه
نویسنده خبر: على موسوى خلخالى
این روزها بسیاری این سوال را مطرح می‌کنند که چرا جمهوری اسلامی ایران در مناطق سنی‌نشین عراق وارد نمی‌شود و به ارتش عراق در مبارزه در داعش و گروه‌های تروریستی در آن مناطق کمک نمی‌کند؟
ایران وارد فتنه جنگ شیعه – سنی نمی‌شود

دیپلماسی ایرانی: این روزها بسیاری این سوال را مطرح می کنند که چرا جمهوری اسلامی ایران در مناطق سنی نشین عراق وارد نمی شود و به ارتش عراق در مبارزه در داعش و گروه های تروریستی در آن مناطق کمک نمی کند. حتی عده ای از طرفداران توهم توطئه به ویژه در میان کشورهای عربی مدعی هستند که ایران با غرب ساخت و پاخت کرده است تا امنیت مناطق جنوبی عموما شیعه نشین عراق را تامین کند در حالی که کاری به مناطق سنی نشین نداشته باشد. به ادعای آنها ایران یا واقعا به دنبال تجزیه عراق است یا این که پذیرفته عراق در نقشه و استراتژی غرب قرار است تجزیه شود و باید در برابر این تجزیه کوتاه بیاید، برای همین به این توطئه تمکین کرده و حداقل به دنبال این است که منافع خود را در عراق تامین کند. منافع ایران نیز به طور سنتی در مناطق جنوبی عموما شیعه نشین و اماکن مذهبی عراق متمرکز است و این مناطق به دلیل برخورداری از امکانات طبیعی، استراتژیک و اقتصادی از اهمیت خاصی نیز برخوردار هستند. روزنامه العرب حتی در یادداشتی که هفته گذشته درباره نقش و تاثیر ایران بر عراق نوشته بود، ادعا کرده بود که برای ایران مناطق مهم عراق از منطقه الرصافه بغداد (منطقه شیعه نشین پایتخت عراق) آغاز می شود و تا بصره ادامه می یابد. همه تلاش ایران است که این منطقه از عراق در امان باقی بماند و کاری به دیگر مناطق عراق ندارد.

این ادعا که به روشنی از آن بوی توهم می آید، چیزی جز زاییده تخیل اعراب متوهم و طرفداران نظریه توطئه نیست. برای ایران تمامیت ارضی عراق بسیار مهم است و همانند هر کشور همسایه مسالمت جویی که کشور همسایه خود را یکپارچه می خواهد ترجیح می دهد که عراق کاملا یکپارچه باقی بماند. ایران به هیچ وجه تمایل ندارد که عراق آن طور که برخی کشورهای غربی توطئه آن را چیده اند و برای رسیدن به آن روز لحظه شماری می کنند به کردستان، شیعستان و سنستان تجزیه شود. به عبارت دیگر تهران تجزیه عراق را تهدیدی برای امنیت ملی خود می داند و به هیچ وجه حاضر به پذیرفتن چنین معادله ای نیست.

در پاسخ به این سوال که چرا ایران در مناطق سنی نشین عراق دخالت نمی کند، باید گفت اولا اگر ایران وارد مناطق سنی نشین عراق شود و یا به طور علنی از ارتش عراق در آن مناطق در مبارزه با تروریست های داعش حمایت کند، آن گاه متهم نخواهد شد که وارد گود سنی کشی در عراق شده است؟ در حالی که کشورهای عربی به ویژه عربستان اقدام داعش در کشتار شیعیان و پیش روی در عراق را به مثابه حرکت انقلابی علیه دولت نوری مالکی، نخست وزیر سابق قلمداد می کردند و در حالی که عشایر سنی عراقی به صراحت می گفتند که تلاش می کنند به بغداد برسند و می خواهند بغداد را فتح کنند و به طور تلویحی خود را حامی داعش معرفی می کردند، آیا ورود ایران در مبارزه با آنها حتی با حضور در کنار ارتش عراق و حمایت از آن دستاویزی برای اعراب و ایران ستیزها برای در بوق و کرنا کردن سنی کشی در مناطق سنی نشین قلمداد نمی شود؟ در حالی که جامعه جهانی تلاش می کند اعتنایی به شیعه کشی ای که در عراق می شود و روزانه ده ها نفر در بغداد و تلعفر و موصل و جرف الصخر و امرلی و مناطق دیگر عراق توسط داعش می شود، نکند و به آسانی از کنار آن می گذرد، آیا حمایت ایران از ارتش عراق برای ورود به مناطق سنی نشین در حقیقت بهانه دادن به دست توطئه گران فتنه جنگ شیعه و سنی نیست تا به این ترتیب برخورد با اهل تسنن را در بوق و کرنا کنند و ایران را در مظان اتهام قرار دهند در حالی که در سایه این بوق تبلیغاتی شیعیان مظلومانه قتل عام شوند؟

ایران تا کنون ثابت کرده است که با حمایت از تمامیت ارضی کشورها بحث طایفه ای را مد نظر ندارد و به هیچ وجه به دنبال طایفه گرایی در کشورهای منطقه چه در سوریه چه در عراق و چه در لبنان نیست. کما این که در داخل ایران نیز به حقوق اهل تسنن احترام می گذارد و هیچ محدودیتی برای آنها اعمال نکرده است. بر خلاف کشورهای عربی به ویژه عربستان و قطر که به صراحت صحبت از هلال شیعی و تهدید ایران می کنند و از هر دستاویزی برای شیعه ستیزی و ایران ستیزی بهره می جویند و به همین بهانه شیعیان را حتی در داخل کشور خودشان مورد آزار و اذیت قرار می دهند.

بنابر این ایران اگر در مورد عراق موضعی اتخاذ می کند یا حمایتی را بیان می دارد در وهله نخست با توجه به تمامیت ارضی این کشور (همان طور که بارها دستگاه دیپلماسی کشور بیان کرده است) و در وهله بعد در راستای حمایت از اماکن مذهبی و مقدس شیعیان است که اگر گزندی به آنها وارد آید حتی اگر ایران هم نخواهد نه تنها عراق بلکه سراسر منطقه وارد فتنه جنگ خانمان سوز شیعه و سنی خواهد شد.

على موسوى خلخالى

نویسنده خبر

مترجم، روزنامه نگار و معاون سردبیر دیپلماسی ایرانی.

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: شیعه مناطق سنی نشین ارتش عراق شیعیان بغداد


نظر شما :