مسعود بارزانی وارد کرکوک شد

۰۵ تیر ۱۳۹۳ | ۲۲:۳۲ کد : ۱۹۳۴۹۵۴ سرخط اخبار
رئیس منطقه کردستان دقایقی قبل وارد شهر کرکوک شد و با فرماندهان امنیتی در این شهر دیدار کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق دقایقی قبل وارد شهر کرکوک شد و با فرماندهان امنیتی در این شهر دیدار و گفت وگو کرد.
 
این برای اولین بار است که پس از آغاز بحران امنیتی در عراق بارزانی به کرکوک سفر می کند.
 
شهر کرکوک از ابتدای بحران هدف حملات تروریست های داعشی قرار گرفت و نیروهای پیشمرگه کُرد با کمک نیروهای ارتش عراق توانستند تروریست ها را از مناطق اطراف این شهر به عقب برانند و یک خط امنیتی در اطراف شهرهای استان کرکوک ایجاد کنند.
 
استان کرکوک و شهر کرکوک به عنوان مرکز این استان شمالی عراق از زمان تشکیل حکومت جدید در این کشور یکی از کانون های اختلاف میان دولت بغداد و دولت اربیل در کُردستان بود چرا که کُردهای عراق تاکید داشتند که این شهر یکی از مناطق کُردنشین است که در زمان صدام حسین دیکتاتور مخلوع عراق با مهاجرت دادن اعراب اهل تسنن ساختار جمعیتی این منطقه را تغییر داده و این منطقه باید تحت نظر اربیل کُردها باشد ولی بغداد تاکید داشت که کرکوک بخشی از منطقه کُردستان نیست.
 
کرکوک به دلیل منابع نفتی و تاسیسات پالایشگاهی که دارد دارای اهمیت فراوانی است و حالا با آغاز بحران امنیتی که داعش در موصل ایجاد کرده است اختلافات درباره این شهر وارد مرجله جدیدی می شود.

کلید واژه ها: کرکوک


نظر شما :