در سایه عدم اعتماد غرب به عربستان و روسیه در بحران سوریه

وقتی توافق ایران و امریکا تنها راه حل است

۲۵ فروردین ۱۳۹۳ | ۰۲:۳۶ کد : ۱۹۳۱۳۸۰ اخبار اصلی خاورمیانه
امریکا و ایران دو عامل اساسی در توقف جنگ در سوریه هستند و هر گونه راه حلی برای سوریه تنها با توافق آن دو کشور به دست می‌آید. عربستان سعودی نیز نقشی اساسی دارد اما دیگر قابل اعتماد نیست.
وقتی توافق ایران و امریکا تنها راه حل است

دیپلماسی ایرانی: سرکیس نعوم، روزنامه نگار مشهور لبنانی در تازه ترین یادداشت خود که در روزنامه النهار لبنان منتشر شده، نوشته است: از پژوهشگر زن امریکایی مطلع از اوضاع لبنان و درگیری های آن در منطقه از لبنان و اسرائیل پرسیدم، گفت: «شاید اسرائیل گمان کند که اکنون فرصت پیدا کرده است که بتواند حمله سختی به حزب الله انجام دهد. البته در آخر هم اسرائیل به دنبال حمله به حزب الله است اما سوال این است که چگونه؟ بعضی از اسرائیلی ها می گویند که با هواپیماهای "الدرون" که همان هواپیماهای بدون سرنشین هستند.»

نظر دادم: «چنین حملاتی که ضربه ای به حزب الله نمی زند. چرا که حزب الله همچنان با ارتش و سلاح و موشک هایش با قدرت پابرجا خواهد ماند.» جواب داد: «اسرائیل می خواهد که حکومت سوریه باقی بماند اما نمی تواند به آن کمک کند. جنگ و ویرانی در سوریه باعث می شود که این کشور دشمن اسرائیل چندان خطری برای اسرائیل حداقل برای مدتی طولانی نداشته باشد. اما در سوریه الآن اسلام گرایانی تندرویی هستند که کار را به درجه ای رسانده اند که همه مردم را کافر می دانند و اعتقاد دارند که خشونت تنها وسیله برای رسیدن به اهداف است. اگر این گروه ها در راس آنها شبکه القاعده به قدرت برسند، اسرائیل به آنها چه می تواند بکند به ویژه اگر بخواهند که به جولان و سپس به لبنان بروند؟ در آن موقع به اسرائیل حمله خواهند کرد و شاید جولان دوباره اشغال شود. این مساله اتفاق خواهد افتاد و شاید شامل لبنان یا بعضی از مناطق آن هم بشود. آن چه در سوریه اتفاق می افتد و درگیر شدن حزب الله در جنگ و ایستادنش در کنار حکومت اسد در مقابل مخالفان اسد و احتمال این که در دیگر درگیری ها نیز درگیر شود و برخوردهای دیگری نیز داشته باشد، شاید حتی در لبنان به رغم رد هر گونه جنگی در آن و این که می گویند هیچ جنگی در لبنان نمی تواند موفقیت آمیز باشد، جنگی در بگیرد، همه اینها باعث می شود تا حزب الله بتواند در معرض حمله اسرائیل باشد. خوب در آن موقع اسرائیل اگر تحریک شود، تحریکی خودخواسته، می تواند به حزب الله حمله کند، اما در صورتی که اوضاع در سوریه روز به روز بدتر شود و همه به نوعی درگیر آن شوند و حل مسالمت آمیز آن به آخرین گزینه اعراب تبدیل شود، در آن صورت واکنش اسرائیل چگونه خواهد بود؟ اگر چه این را هم خوب می داند که اگر به آن حمله کند حزب الله جوابش را خواهد داد.»

وی در ادامه گفت: «در لبنان پناهندگان فلسطینی بسیاری هستند، در این کشور همچنین پناهندگان سوری پناه گرفته اند. آنها خطری اقتصادی برای لبنان محسوب می شوند. اما در عین حال خطری وجودی به ویژه برای شیعیان نیز هستند. با آنها چه خواهند کرد به ویژه اگر توازن قدرت به سودشان نباشد؟ آیا مشکلات سوریه گسترش خواهد یافت و به لبنان خواهد رسید؟ آیا شاهد جنگ داخلی مذهبی خواهیم بود یا این که جنگ در مسیر عراق خواهد رفت؟ آیا مساله ریاست جمهوری به یک چالش جدی تبدیل خواهد شد؟ اگر چنین چالشی به وجود آمد چه تاثیری بر چارچوب حکومت لبنان (توافق طائف) خواهد گداشت؟ اینها همه سوال هایی است که مطرح هستند و کسی جوابی برای آنها ندارد.»

به دلیل بحران اوکراین روسیه آمادگی ندارد که با اعراب همراهی کند تا مشکل سوریه حل شود علی رغم این که مشکل سوریه چندان تشابهی به مشکل اوکراین ندارد.

نظر دادم: «اسرائیل با هواپیماهای بدون سرنشین آن طور که تو گفتی به حزب الله حمله نخواهد کرد. چرا که تاثیر آن بر توانایی های حزب الله و طرفداران آن بسیار کم خواهد بود. شاید بتواند از این هواپیماها علیه اسلام گرایان سنی تندروی فلسطینی و سوری و لبنانی و غیره استفاده کند که ارتش نیستند، یعنی حداقل تا الآن نبوده اند، بلکه گروه های کوچکی هستند که بر اساس اطلاعات بسیاری که از آنها در اختیار دارد می تواند به آنها حمله کند.» پرسش آمیز جواب داد: «آیا پیروزی هایی که رئیس جمهور اسد تا کنون به دست آورده است می تواند او را به قدرت بازگرداند؟ امریکا و ایران دو عامل اساسی در توقف جنگ در سوریه هستند و هر گونه راه حلی برای سوریه تنها با توافق آن دو کشور به دست می آید. عربستان سعودی نیز نقشی اساسی دارد اما دیگر قابل اعتماد نیست. به دلیل بحران اوکراین روسیه آمادگی ندارد که با اعراب همراهی کند تا مشکل سوریه حل شود علی رغم این که مشکل سوریه چندان تشابهی به مشکل اوکراین ندارد.»

گفتم: «عربستان بقای اسد را نمی پذیرد، شاید او در قدرت باقی بماند اما نمی تواند بر همه سوریه حکومت کند.» پرسید: «آیا افسرهای درجه دار علوی عالی رتبه ای هستند که بتوان با آنها تعامل کرد تا راه حلی یافت شود؟» جواب دادم: «نمی دانم. اما همه آنها با بشار هستند علی رغم این که بخش مهمی از آنها معتقدند که او اشتباه کرد اما مساله این است که الآن این طایفه در خطر شدید است. شاید در آینده بخشی از آنهایی که به طور مستقیم با او کار کردند دیگر جایگاهی در حکومت نداشته باشند.» در پایان گفت: «تلاش برای کشاندن حزب الله به جنگ یا به "مشکل" همچنان ادامه دارد.»

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اوکراینمشکل سوریهحزب الله لبنان


نظر شما :