جربا: حزب‌الله نبود، به دمشق می‌رسیدیم

۱۷ بهمن ۱۳۹۲ | ۱۶:۲۴ کد : ۱۹۲۸۳۸۸ سرخط اخبار

رئیس ائتلاف مخالفان سوریه با بیان این که حضور حزب الله در سوریه شرایط را تغییر داد، مدعی شد، که انفجارها در لبنان واکنشی به حضور حزب الله در سوریه است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری عربی پرس، احمد الجربا، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه در گفت وگوی تلویزیونی مدعی شد: حزب الله تصمیم گرفت در سوریه بجنگد. اوضاع در دمشق در حال نهایی شدن بود اما حضور حزب الله باعث شد شرایط به ویژه در حمص، القصیر و ریف دمشق در جهت دیگری قرار بگیرد.

وی با این ادعا که 40 هزار خارجی در کنار دولت سوریه می جنگند، افزود: این ما هستیم که با گروه "دولت اسلامی عراق و شام" موسوم به داعش می جنگیم، نه حزب الله.

احمد الجربا با بیان این که "انقلاب سوریه" به پایان خود می رسد و نظام کشور را برمی چیند، مدعی شد: داعش، حزب الله و نظام سوریه سه وجه مختلف هستند و ما با آنها مبارزه می کنیم. نظام سوریه بر فعالیت های داعش سرپوش می گذارد.

رئیس ائتلاف مخالفان سوریه با تأکید بر این که انفجارها در لبنان واکنشی به مبارزه حزب الله در سوریه است، ابراز امیدواری کرد که حزب الله نیروهای خود را از سوریه خارج کند و به لبنان بازگرداند.

وی خاطرنشان کرد که از چند ماه قبل خواهان صدور قطعنامه الزام آور از سوی شورای امنیت شده است که بر اساس آن تمام شبه نظامیان از سوریه خارج شوند.

الجربا افزود: لبنانی ها در قلب ما جای دارند و ما از تمامی انسان های آزاده که میزبان سوری ها در لبنان هستند، قدردانی می کنیم اما من در نشست ژنو 2 از قصد از لبنان تشکر نکردم تا وزیر خارجه لبنان که حامی حزب الله است و در این نشست نیز حضور داشت، این تشکر من را به خودش نگیرد.

در همین راستا رئیس ائتلاف مخالفان سوریه با تاکید بر اهمیت سفرش به روسیه که بنا به دعوت رسمی مسکو و پس از ژنو 2 صورت گرفت، عنوان داشت: مسکو در حال حاضر با جدیت به مسأله احترام به بزرگ ترین ائتلاف و مخالفان سوریه می اندیشد. در گذشته شرایط در قبال ما منفی بود اما در حال حاضر رویکردی مثبت پیدا کرده است.

وی با بیان این که موضع روسیه به صورت مثبت پیش خواهد رفت، تصریح کرد: روسیه دارای منافعی در منطقه است و این کشور دارای مشکلاتی با آمریکا نیز است و این مسائل در سوریه تسویه حساب می شود.

احمد الجربا مدعی شد: به محض اینکه هیات انتقالی در سوریه تشکیل شود، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در خارج از این هیات انتقالی قرار خواهد گرفت و در صورتی که این هیات انتقالی تشکیل شود، ما شاهد دوره آتی در سوریه خواهیم بود.

وی افزود: نظام سوریه نمی تواند "انقلاب بزرگ" را سرکوب کند و ما با طرف های سیاسی صحبت و تاکید کرده ایم که راه حل از نظر ما برکناری راس نظام و خانواده وی است و این مسئله برای ما خط قرمز است.

کلید واژه ها: مخالفان سوریه ائتلاف مخالفان سوریه


نظر شما :