ترکیه دفاتر جاسوسی عربستان سعودی را تعطیل کرد

۱۰ آبان ۱۳۹۲ | ۲۰:۳۴ کد : ۱۹۲۳۷۴۸ سرخط اخبار

در ادامه روند روزافزون چالش بین آنکاراـ ریاض، دولت ترکیه دفاتر جاسوسی عربستان برای مدیریت تروریست های سوری از خاک این کشور را تعطیل کرد.
به گزارش فارس به نقل از روزنامه الاخبار لبنان؛ منابع مطلع اعلام کردند که مقامات رسمی ترکیه تصمیم گرفته اند در راستای رابطه تقابل بین خود با عربستان سعودی بیشتر مراکز و ساختمان های مورد استفاده از سوی عناصر اطلاعاتی سعودی در ترکیه را که برای مدیریت عناصر مسلح و حمایت از آنها در سوریه راه اندازی شده بود را ببندند.

این منابع تاکید کردند که اقدام ترکیه از سویی در راستای مقابله با عربستان سعودی است و از سوی دیگر برای کاستن از حجم چالش های این کشور با ایران و دولت سوریه است، مقامات ترک به این نکته توجه کرده اند که دستور کاری سازمان جاسوسی عربستان سعودی در سوریه و سایر نقاط جهان دیگر مطابق منافع آنکارا نیست.

این منابع تاکید کردند که چالش در روابط ریاض- آنکارا از مدت ها پیش آغاز شده، بویژه زمانی که  سعودی ها به دنبال دست گذاشتن بر پرونده حمایت از معارضان سوری با حمایت غرب و آمریکا برآمدند، این موضوع باعث طرد آنکارا و دوحه از پرونده سوریه و کاهش نفوذ آنها در میان نیروهای مخالف شد. اما مشکل اصلی میان دو کشور در جریان اتفاق 30 ژوئن در مصر صورت گرفت، آنکارا معتقد بود که ریاض کودتای نظامی علیه دولت منتخب محمد مرسی را بر اساس منافع خود طراحی کرده و آن را ضربه ای قوی به همپیمانان خود در جریان اخوان المسلمین خواند.

این منابع از گفت وگوهای سخت و بی نتیجه بین وزرای خارجه دو کشور پرده برداشته و تاکید کردند که احمد داود اوغلو در حالی که شوکه شده بود از این دیدار بازگشت. بنا بر این گزارش، عربستان قصد ندارد هیچ نقشی به آنکارا در موضوع سوریه و حتی مصر بدهد. پرونده های مورد مناقشه دو طرف شامل قطر، جنبش های حماس و اخوان المسلمین، همکاری عربستان سعودی با اردن، امارات و همگرایی ریاض با اسرائیل بر اساس راهبردهای جدی سعودی ها و پرونده های دیگر می شود.

ریاض با راهبردهای جدید خود از یک طرف به دنبال ضربه زدن به منافع حزب الله و سوریه و ایران و عراق است و از طرفی دیگربه دنبال ضربه زدن به ترکیه و قطر و حماس و اخوان المسلمین است.

سازمان جاسوسی عربستان سعودی در ترکیه با مشارکت شخصیت هایی از لبنان، سوریه و سایر پایتخت های عربی فعالیت می کرد و سعی داشت ساختاری نظامی وغیر نظامی مستقل از ترکیه و سایر طرف های منطقه ای طراحی کند. عربستان همچنین به دنبال تخریب یا تعطیل تبادل اسرای منتهی به آزادی زایران شیعه لبنانی بود که البته در این راستا موفق نشد.

کلید واژه ها: ترکیه آنکارا عربستان سعودی


نظر شما :