پول‌های عربستان میشل عون را از مقاومت جدا می‌کند؟

بوی خیانت به حزب الله در لبنان

۲۶ تیر ۱۳۹۲ | ۱۵:۴۶ کد : ۱۹۱۸۵۸۵ اخبار اصلی خاورمیانه
روزنامه السفیر نوشت که میشل عون در حال رایزنی با سفارت عربستان در بیروت است تا در برابر دریافت مبالغی پول و قبول وعده‌های سیاسی در دولت آینده لبنان از هم‌پیمانی با حزب الله کنار بکشد.
بوی خیانت به حزب الله در لبنان

دیپلماسی ایرانی: در حالی که جریان های سیاسی مخالف حزب الله در لبنان تلاش می کنند تا جریان 8 مارس که متشکل از حزب الله و جریان امل به رهبری نبیه بری و متحدانش هستند را عامل اصلی تشکیل نشدن دولت در این کشور معرفی کنند، خبرهایی به گوش می رسد مبنی بر این که عربستان سعودی در حال پرداخت پول و دادن وعده های سیاسی به میشل عون، رهبر جریان ملی آزاد است تا این جریان را از هم پیمانی با حزب الله جدا کند و دولتی بدون این حزب و جریان 14 مارس در لبنان تشکیل شود.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، اخیرا دبیر کل جریان ملی آزاد که رهبری آن را میشل عون بر عهده دارد در تغییر موضعی ناگهانی اعلام کرده است که هیچ گاه هم پیمان جریان 8 مارس نبوده است.

این در حالی است که وی روز یکشنبه گفته بود که به هیچ وجه حاضر به شکستن پیمان خود با حزب الله و جریان 8 مارس نیست و در صورتی که این جریان نخواهد در تشکیل دولت جدید لبنان شرکت کند جریان او نیز ترجیح می دهد که در این دولت شرکت نداشته باشد. میشل عون گفته بود: «هم پیمانی استراتژیک ما با حزب الله تغییر نمی کند اما همچنان بر سر بعضی موضوعات داخلی با یکدیگر اختلاف نظر داریم که باید جریان ها بیشتر نرمش از خود نشان دهند تا اختلاف ها میان جریان های سیاسی کاهش یابد.»

اما این اظهارات مربوط به روز یکشنبه بود. روز دوشنبه جریان ملی آزاد در تغییر موضعی کاملا روشن و 180 درجه ای اعلام کرد که خود را هم پیمان جریان 8 مارس و حزب الله نمی داند. ابراهیم کنعان، رئیس گروه پارلمانی جریان عون در پارلمان لبنان گفت: «جریان ملی آزاد هیچ روزی عضو جریان 8 مارس نبوده که بخواهد اکنون از آن خارج شود.»

وی تاکید کرد، اختلافات سنگینی با دیگر اعضای جریان 8 مارس بر سر مسائل مختلف سیاسی داخلی که برای ما از اولویت برخودار است، داریم.

جریان میشل عون اعلام کرد، ما نه با جریان 8 مارس و نه با جریان 14 مارس بر سر قدرت هم پینان نبوده ایم و آن اتحادی که میان جریان ها از سال 2005 وجود داشته به دلیل صف بندی هایی که جریان ها در برابر هم پیدا کرده اند دیگر پایان یافته است.

کنعان همچنین گفت: «ما با جریان 8 مارس تفاهم داشتیم اما اکنون اختلافاتی بر سر پرونده هایی که برای ما اساسی محسوب می شوند و از اولویت برخوردار هستند، داریم، امروز بر سر تشکیل دولت مذاکره می شود در حالی که ما نظر خودمان را داریم. ما نه با جریان 8 مارس و نه با جریان 14 مارس بر سر قدرت هم پینان نبوده ایم و آن اتحادی که میان جریان ها از سال 2005 وجود داشته به دلیل صف بندی هایی که جریان ها در برابر هم پیدا کرده اند دیگر پایان یافته است.»

وی تاکید کرد، این مرحله پایان یافته است و ما نباید به مردم بخندیم، ما امروز باید بر وجدان خود حکومت کنیم و با همه جریان ها و احزاب بر اساس اولویت های ملی برخورد داشته باشیم تا بتوانیم از کشورمان حمایت کنیم، آن هم در مرحله ای که شاهدیم انفجارها به شهرها و روستاهایمان نزدیک شده است.

بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که تحولات سوریه تاثیری شگرف بر کش مکش های سیاسی لبنان گذاشته و حضور حزب الله در سوریه در کنار بشار اسد برای آزادسازی شهرهای آن از دست گروه های تروریستی باعث تحریک رقبای سیاسی لبنان که مورد حمایت عربستان هستند، علیه آن شده است.

این در حالی است که روزنامه لبنانی السفیر روز یکشنبه نوشت که میشل عون در حال رایزنی با سفارت عربستان در بیروت است تا در برابر دریافت مبالغی پول و قبول وعده های سیاسی در دولت آینده لبنان از هم پیمانی با حزب الله کنار بکشد.

در پی این کش مکش های سیاسی نبیه بری، رئیس مجلس لبنان اعلام کرد که وی با تمام سلام، نخست وزیر ملکف تنها بر سر پنج سهم شیعیان از دولت آینده که شامل 24 وزیر خواهد بود، مذاکره خواهد کرد و کاری به سهم جریان میشل عون از دولت ندارد. وی همچنین گفت، به زودی اسامی ای را نزد سلام می فرستد تا وی از میان آنها گزینه های مورد قبولش برای پست های دولتی را انتخاب کند. روزنامه القدس العربی، چاپ لندن ضمن اعلام این خبر نوشت که بامداد یکشنبه شب حزب الله لبنان از نبیه بری خواست که با تمام سلام بدون توجه به سهم عون از دولت وارد مذاکره شود. در همین رابطه قرار است به زودی علی حسن خلیل به نمایندگی از حزب الله با بری دیدار کند تا در جریان روند مذاکرات برای تشکیل دولت پیش روی سلام قرار بگیرد.

با این حال حزب الله تلاش دارد تا جریان عون را همچنان در پیمان خود حفظ کند. محمد رعد، رئیس فراکسیون وفای به مقاومت در این باره گفت: «تفاهم میان حزب الله و جریان ملی آزاد، سردار مقاومت و ژنرال آزاد قوی تر از آن چیزی است که عده ای تلاش دارند آن را خراب کنند و به زودی شاهد تقویت این روابط خواهیم بود.»

در همین رابطه گفته می شود که روابط حزب الله با جریان ولید جنبلاط نیز چندان حسنه نیست و ارتباطات آنها با یکدیگر کاملا قطع شده است. اگر چه تلاش هایی برای برقراری تماس مجدد میان آنها آغاز شده است.

این در حالی است که گفته می شود سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز تلاش هایی را برای نزدیک کردن جریان های سیاسی لبنانی با هدف تشکیل دولت جدید این کشور آغاز کرده است.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: حزب الله جریان 8 مارس میشل عون جریان ملی آزاد


نظر شما :