توصیه اردوغان به معترضان تقسیم

۰۵ تیر ۱۳۹۲ | ۱۹:۲۲ کد : ۱۹۱۷۸۵۸ سرخط اخبار

نخست وزیر ترکیه با اعلام اینکه گروه "خط مشی تقسیم" باید نسبت به جایگاه خود مطلع باشد خواسته های این گروه را رد کرد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه تودی زمان، تظاهرات پارک گزی استانبول زمانی آغاز شد که گروهی از فعالان محیط زیست از گروه "خط مشی تقسیم" در این پارک علیه قطع درختان تجمع کرده و علیه طرح توسعه میدان تقسیم اعتراض کردند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در جریان نشست گروهی از اعضای حزب عدالت و توسعه در پارلمان گفت که این گروه باید بداند در چه جایگاهی است و به ملت ترکیه احترام بگذارد.

وی همچنین افرادی را که مسبب و تحریک کننده این تظاهرات هستند، مورد انتقاد قرار داد.

بولت آرینچ، معاون نخست وزیر ترکیه نیز گفت، معترضان اعلام کرده اند که مقام های دولت آنکارا باید اقدامی فوری را در بررسی خواسته هایشان انجام دهند.

وی همچنین اعلام کرد که سرنوشت تظاهرات به شدت وابسته به واکنش دولت است.

اعضای گروه مخالفان دولت خواسته اند که آنکارا مساله مربوط به پروژه های طرح توسعه پارک گزی را مورد بررسی قرار داده یا این پروژه ها را بازبینی کند.

این گروه همچنین بعدا از دولت آنکارا خواست استفاده از گاز فلفل و اشک آور منع کرده و افسران پلیس را که در خشونت های اخیر حضور داشتند اخراج و از خدمت منفصل کند. آن ها نحوه بیان و لفاظی های اردوغان را مورد انتقاد قرار داده و وی را به توهین به مردم متهم کردند.

گروه خط مشی تقسیم همچنین روسای پلیس و فرمانداران استانبول، آنکارا و هاتای را مسئول تلفات اخیر در جریان اعتراضات دانستند و اعلام کردند که آن ها باید از سمت هایشان برکنار شوند.

کلید واژه ها: آنکارا ترکیه


نظر شما :