ناتوانی چپ های ایتالیایی در تشکیل دولت

۰۹ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۶:۲۸ کد : ۱۹۱۴۳۸۳ سرخط اخبار

 کاخ ریاست جمهوری ایتالیا اعلام کرد، رهبر چپ میانه این کشور از یافتن راه حلی برای خروج از بن بست سیاسی رم بازمانده است و رئیس جمهوری ایتالیا رایزنی ها برای خروج از بن بست را بار دیگر آغاز خواهد کرد.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، پی یر لوئیجی برسانی، رهبر چپ میانه ایتالیا یک هفته پیش از سوی جورجیو ناپولیتانو، رئیس جمهوری ایتالیا مامور تشکیل دولت شده بود اما نتوانست حمایت های کافی را برای تشکیل یک دولت ائتلافی در پی انتخابات ماه فوریه بدست آورد.

دفتر ریاست جمهوری ایتالیا اعلام کرد: برسانی که بیشترین آراء را در انتخابات پارلمانی فوریه به دست آورده بود اما اکثریت را در اختیار نداشت، گفته است که مذاکرات با سایر احزاب بدون نتیجه پایان یافته است و رئیس جمهور هم اکنون باید سایر گزینه ها را بدون تاخیر ارزیابی کند.

برسانی نیز اعلام کرد، ناپولیتانو در جریان مذاکرات مهم با سایر گروه ها و احزاب از جمله حزب راست میانه متعلق به سیلویو برلوسکنی، نخست وزیر سابق ایتالیا و جنبش پنج ستاره متعلق به بپه گریلو قرار گرفته است.

رهبر چپ میانه ایتالیا همچنین افزود: به رئیس جمهوری کشورم در خصوص دشواری های پیش رو در مذاکرات و شروط و مخالفت های سایر احزاب توضیح دادم و از نظر من این گونه مذاکرات بی فایده است.

بیش از یک ماه است که از انتخابات پارلمانی ایتالیا گذشته است اما این کشور همچنان با بحران و بن بست سیاسی رو به روست و همین امر تاثیر بسیاری را بر اقتصاد کشورهای منطقه یورو داشته است.

مقام های آگاه در دفتر ریاست جمهوری ایتالیا اعلام کردند، ناپولیتانو امروز (جمعه) دور جدیدی از رایزنی های سیاسی را با احزاب مختلف از جمله حزب مردم آزادی خواه متعلق به برلوسکنی و حزب دموکراتیک متعلق به برسانی انجام خواهد داد.

پیشتر رییس جمهوری ایتالیا پس از انجام رایزنی های رسمی خود با سیاستمداران این کشور از پی یر لوئیجی برسانی، رییس ائتلاف چپ میانه خواست تا دولت جدید را تشکیل دهد.

رییس جمهوری ایتالیا نیز پس از آن به خبرنگاران گفت: اگر ائتلاف برسانی بتواند اکثریت قاطع را در مجلس نمایندگان و اقلیت را در سنا به دست آورد، مناسب ترین فرد برای تشکیل دولت محسوب می شود.

کلید واژه ها: ایتالیا جمهوری ایتالیا برسانی میانه مذاکرات متعلق به چپ میانه چپ متعلق


نظر شما :