نخست وزیر جدید ایتالیا معرفی شد

۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۲۲:۲۹ کد : ۱۹۱۵۳۶۵ سرخط اخبار

«انریکو لتا»، معاون رهبر حزب چپ میانه ایتالیا، نخست وزیر ایتالیا شد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جورجیو ناپولیتانو، رئیس جمهوری ایتالیا با فراخواندن انریکو لتا 46 ساله به کاخ ریاست جمهوری، وی را به عنوان نخست وزیر جدید تعیین کرد.

 

این اقدام، سومین اقتصاد بزرگ حوزه یورو را از دو ماه بن بست سیاسی خارج می کند.

 

انریکو لتا، متولد 20 اوت 1966 یک سیاستمدار ایتالیایی است که در جریان انتخابات سال 2006 به مجلس نمایندگان ایتالیا راه یافت. وی هم اکنون معاون حزب چپ میانه دموکراتیک است.

 

نخست وزیر جدید ایتالیا با حضور در جمع خبرنگاران گفت: من این مسوولیت را می پذیرم. اگر چه با وظیفه ای دشوار روبه رو هستم اما می دانم که ایتالیا هم اکنون تمام اعتبار سیاسی خود را از دست داده است.

 

این سیاستمدار جوان هم اکنون باید کابینه خود را اعلام کند و با جلب حمایت قانونگذاران از پارلمان ایتالیا رای اعتماد بگیرد.

از سوی دیگر، سیلویو برلوسکنی، رهبر حزب مردم آزادی خواه (PDL)، حزب چپ میانه دموکراتیک (PD) و جنبش میانه مردمی متعلق به ماریو مونتی، نخست وزیر در حال کناره گیری ایتالیا اعلام کرده اند که همگی آن ها با هر فردی که ناپولیتانو به عنوان نخست وزیر انتخاب کند، همکاری خواهند کرد.

 

برلوسکنی، نخست وزیر سابق ایتالیا پس از دیدار با ناپولیتانو گفت: کشور هم اکنون به رهبری قدرتمند و دولتی قاطع احتیاج دارد تا تصمیم های مهمی اتخاذ کند.

 

در جریان انتخابات پارلمانی ماه فوریه، حزب چپ میانه با اختلاف اندکی توانست اکثریت را در پارلمان بدست آورد، اما از کنترل سنا بازماند و نتوانست دولت تشکیل دهد.

کلید واژه ها: ایتالیا میانه نخست وزیر چپ میانه حزب چپ حزب چپ میانه هم اکنون چپ


نظر شما :