چه کشوری در مذاکره ایران و آمریکا میانجی خواهد شد؟

۲۴ دی ۱۳۹۱ | ۱۸:۳۱ کد : ۱۹۱۱۴۹۱ سرخط اخبار

بحث احتمال مذاکره مستقیم و دوجانبه میان ایران و آمریکا همچنان در میان محافل تحلیلی و رسانه ای داغ است و هر روز خبر یا شایعه تازه ای درباره آن منتشر می شود. در آخرین مورد، یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا، میانجی موردنظر کشورش برای برقراری روابط با ایران را معرفی کرده است.

به گزارش «تابناک»، روز گذشته، یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا، در سخنانی با اشاره به موضوع برقراری احتمالی روابط میان ایران و آمریکا، از عمان به عنوان کشوری نام برده که می تواند وظیفه «از میان برداشتن حصار ها» و میانجی گری میان دو کشور را داشته باشد.

به نوشته روزنامه «تایمز عمان»، آرون اسنایپ، سخنگوی دفتر امور خاور نزدیک وزارت امور خارجه آمریکا گفته: «هنوز برنامه مشخصی وجود ندارد؛ اما گمان می کنم عمان گاهی همچون شریکی ارزشمند در از میان برداشتن این شکاف رفتار کرده است و اگر در آینده هر گونه فرصت برای مذاکره با ایران باشد، مایه خرسندی ما خواهد بود که این فرایند را با کمک عمان انجام دهیم».

اسنایپ ضمن تأکید بر اینکه ایالات متحده خواهان روابطی بهتر با ایران است، افزود: «هم اکنون بی اعتمادی های بسیاری میان دو کشور هست؛ بنابراین، برای هر دو طرف بهتر است که این بی اعتمادی ها را کنار بگذارند».

وی با اشاره به روابط نزدیک و صمیمانه عمان با ایران، این موضوع را برای آمریکا مهم دانسته و گفته: «کانال عمان برای ایالات متحده بسیار با اهمیت است».

این سخنان در حالی از سوی یک مقام وزارت خارجه آمریکا بر زبان می آید که در ماه های اخیر، موضوع احتمال مذاکره مستقیم و حتی برقراری روابط میان ایران و آمریکا، به یکی از مباحث مهم منطقه ای و جهانی تبدیل شده است.

از سوی دیگر، دولت عمان در گذشته نیز در چندین مورد وظیفه انتقال پیام میان ایران و آمریکا را بر عهده داشته و این امر از سوی مقامات وقت هر دو کشور تأیید شده است.

به هر حال، سخنان اسنایپ می تواند تأیید دوباره ای بر اهمیت یافتن موضوع مذاکره ایران و آمریکا و تلاش در یافتن راه های مناسب برای این موضوع است؛ هرچند، عمق شکاف ها و اختلافات در مسائل گوناگون، تاکنون مانعی جدی بر سر راه هر گونه گفت و گو بوده است.

کلید واژه ها: عمان ایران و آمریکا مذاکره


نظر شما :