تلاش برای تغییر وضعیت مسجدالاقصی

بحران روی بحران

۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۰:۰۰ کد : ۲۰۲۵۶۹۸ اخبار اصلی خاورمیانه
در حالی رژیم صهیونیستی در باتلاق جنایت بی‌سابقه نوار غزه دست و پا می‌زند که با نزدیک شدن به اعیاد یهودی، احتمالا بحران جدید امنیتی در سرزمین‌های اشغالی و مشخصاً بیت المقدس به وجود خواهد آمد. ضرب آهنگ تحولات شان می‌دهد که تندروهای صهیونیست به دنبال تغییر معنادار وضعیت مسجد الاقصی هستند که بدون شک با واکنش مسلمان و گروه‌های فلسطینی همراه خواهد شد.  در همین باره و برای اولین بار طرح تغییر وضعیت موجود در مسجدالاقصی در دستورکار وزارت امنیت تحت رهبری «ایتامار بن گویر» قرار گرفت. آنطور که رسانه های عبری گفته اند، طرح بن گویر شامل ادعای «برابری» بین مسلمانان و شهرک نشینان در اقامه نماز در داخل مسجد به صورت رسمی و قانونی است. 
بحران روی بحران

حسین فاطمی، روزنامه نگار

 دیپلماسی ایرانی: در حالی رژیم صهیونیستی در باتلاق جنایت بی‌سابقه نوار غزه دست و پا می‌زند که با نزدیک شدن به اعیاد یهودی، احتمالا بحران جدید امنیتی در سرزمین‌های اشغالی و مشخصاً بیت المقدس به وجود خواهد آمد. ضرب آهنگ تحولات شان می‌دهد که تندروهای صهیونیست به دنبال تغییر معنادار وضعیت مسجد الاقصی هستند که بدون شک با واکنش مسلمان و گروه‌های فلسطینی همراه خواهد شد.  در همین باره و برای اولین بار طرح تغییر وضعیت موجود در مسجدالاقصی در دستورکار وزارت امنیت تحت رهبری «ایتامار بن گویر» قرار گرفت. آنطور که رسانه های عبری گفته اند، طرح بن گویر شامل ادعای «برابری» بین مسلمانان و شهرک نشینان در اقامه نماز در داخل مسجد به صورت رسمی و قانونی است. 
با انیحال عنوان شده که هدف از این تغییر، تحمیل یک عمل جدید بر مسجدی است که متعلق به مسلمانان است. این طرح تنها به ادعای برابری ختم نمی شود، بلکه ذیل چنین طرحی قرار بر این است که کنترل نظارت بر نمازگزاران و زوار مسجد الاقصی تشدید پیداک ند و این مهم از طریق نصب دوربین‌ها و دستگاه‌های دیجیتال و نیز افزایش حضور نیروهای اشغالگر در داخل مسجد است. با همه این تفاسیر کارشناسان هشدار دادند این اقدامات واقعیت مسجدالاقصی را تغییر می‌دهد، زیرا از سوی یک نهاد رسمی و با پوشش قانونی قرار است، انجام شود.

از سوی دیگر، رسانه ها از یک حادثه‌ جدی دیگر پرده برداشتند و اعلام کردند روز دوشنبه «دوو لیور» بزرگترین خاخام حزب «صهیونیسم مذهبی» به صحن مسجد الاقصی یورش برد و تحت محافظت شدید نیروهای اشغالگر، جشن عروسی نوه خود و نیز آیین یهودی مربوطه را داخل مسجدالاقصی برگزار کرد. خاخام لیور با بیان اینکه انجام چنین کاری بیش از پنجاه سال است که امکان‌پذیر نبوده است، با اشاره به مسجدالاقصی مدعی شد «این مکانی است که برای یهودیان سراسر جهان برای دعا تعیین شده است» تجاوزات اشغالگران و تهاجم شهرک نشینان به مسجد الاقصی در بحبوحه درخواست‌های فلسطینی‌ها برای حفظ تداوم تحصن پس از پایان ماه مبارک رمضان جهت محافظت از آن در برابر نقشه‌های شهرک نشینان و پروژه‌های یهودی سازی آنها در حال افزایش است.

 در سایه این نکات و با توجه به آغاز اعیاد یهودی از غروب دیروز دوشنبه و همچنین تلاش چهره‌های تندرویی مانند بن گویر برای تغییر وضعیت مسجد الاقصی، شرایط به سمتی پیش رفت که پیش تر، حماس طی بیانیه‌ روز جمعه خود از فلسطینی‌ها برای تجمع در مسجد الاقصی با هدف جلوگیری از اجرای طرح‌های مخرب صهیونیست‌ها و تعرضات شهرک نشینان فراخون داد. در بیانیه مذکور و خطاب به ساکنان کرانه باختری، قدس و ساکنان عرب اراضی اشغالی ۱۹۴۸، خواسته شد که از نماز جمعه تا دوشنبه که همزمان با آغاز اعباد یهودی است، برای دفاع از مسجدالاقصی و ناکام گذاشتن طرح‌های اشغالگران به این مسجد بروند.

در کنار تلاش بن گویر برای تغییر ماهیت و ساختار و وضعیت مسجد الاقصی و نیز تعرض دوو لیور (بزرگترین خاخام حزب صهیونیسم مذهبی)، اخیرا یک گروه تندرو صهیونیستی موسوم به «بازگشت به کوه هیکل» در فراخوانی اعلام کرده هر کس بتواند در روز عید«پسح» داخل مسجدالاقصی قربانی کند ۵۰ هزار شکل(واحد پول) پاداش دریافت خواهد کرد. در مقابل این اقدام،  شیخ «رائد صلاح» رئیس جنبش اسلامی در داخل سرزمین‌های اشغالی هم طی اظهاراتی با استناد به آیه «سبحان الذی أسری بعبده لیلاً من المسجد الحرام إلی المسجد الأقصی» گفت: اگر صهیونیست‌ها هزار گاو قرمز قربانی کنند و خون آن در مقابل مسجدالاقصی ریخته شود، این امر حقیقت ابدی این مکان مقدس را تغییر نخواهد داد.

-    تدابیر شدید امینتی

 اگر چه صهیونیست‌ها هر ساله به بهانه مراسم یهودی‌ها تحت تدابیر شدید امنیتی اقدام به هتک حرمت مسجد الاقصی می‌کنند و به دنبال آن، اشغالگران صهیونیست به هر شیوه‌ای به دنبال تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی به منظور اجرای طرح‌های شوم خود هستند، اما بسیاری از ناظران اذعان دارند که وضعیت فعلی در سرزمین های اشغالی به طور کلی متفاوت از سیال های قبل است.  در حالی از غروب دیروز دوشنبه اعیاد یهودی آغاز شد که رسانه ها از افزایش تدابیر بی سابقه امنیتی ارتش رژیم صهیونیستی در قدس اشغالی در آستانه یکی از اعیاد یهودیان خبر داده‌اند، چرا که این نخستین اعیاد یهودی پس از عملیات طوفان الاقصی و کشتار بی‌سابقه صهیونیست‌ها در نوار غزه است که بدون شک به گفته تحلیلگران، سایه سنگینی بر وضعیت بیت المقدس و مسجد الاقصی خواهد داشت. 

از این رو اشغالگران بی سابقه‌ترین تدابیر امنیتی را در دستور کار قرار دادند تا جایی که شبکه «الجزیره» در این باره گزارش داد، رژیم صهیونیستی در آستانه یک جشن یهودی در حال تشدید تدابیر امنیتی در قدس اشغالی و استقرار هزاران نظامی در مناطق مختلف آن است. خبرگزاری فلسطینی «وفا» هم به نقل از منابع محلی خبر داد که نیروهای رژیم اشغالگر ایست بازرسی «قلندیا» را به روی عبور و مرور شهروندان فلسطینی و خودروها بستند. این منابع افزودند که نیروهای اشغالگر همچنین ایست بازرسی «جبع» واقع در شمال شرق قدس و ایست بازرسی «العیزریه» در شرق قدس را بسته و از عبور و مرور شهروندان جلوگیری کردند. طبق گفته این منابع، ارتش رژیم صهیونیستی به طور کلی تدابیر نظامی خود را در قدس تشدید کرده است.

-    سرریز بحران؟

 نکته مهمی که باید در نظر گرفت  ناظر بر این است که تحرکات شهرک نشینان با مدیریت بن گویر در مسجد الاقصی به قدری تندروانه و انتحاری است که به گفته تحلیلگران، فراتر از خواست و نگاه بنیامین نتانیاهو است، کما اینکه پیش از آغاز ماه رمضان هم مشاجره لفظی شدیدی بنیامین نتانیاهو از یک طرف و بن گویر، وزیر امنیت داخلی این رژیم صهیونیستی و یعقوب شبتای، رئیس پلیس این رژیم از طرف دیگر بود. در این نشست بن‌گویر خطاب به نتانیاهو گفته بود، «تو از من چیزی می‌خواهی که در تضاد با مواضعم است.» به همین دلیل چنین به نظر می‌رسد اکنون نخست وزیر رژیم صهیونیستی در چنبره تندروها قرار گرفته است و به دلایل متعدد، توانی برای اعمال و استقلال نظر خود ندارد. نتانیاهو، چه از سر اجبار و برای جلوگیری از فروپاشی کابینه خود و چه با هدف ایجاد فضای رادیکال برای انحراف افکار عمومی از کارآمدی‌ها و ناکامی‌هایش پس از عملیات طوفان الاقصی و جنایت در غزه از ماه های پیش به  این تندروی‌ها تن داده و چراغ سبز خود را برای ایجاد بحران در مسجد الاقصی و بیت المقدس داده است.

با توجه به آنچه عنوان شد ناظران باور دارند طی روزهای اخیر بحران امنیتی از نقطه بحرانی عبور خواهد کرد و به درجه سرریز خواهد رسید. حال سوال مهم اینجاست که با توجه به مواضع و گفته‌های چهره تندرویی مانند بن گویر، آیا بنیامین نتانیاهو می‌تواند در اثنای جنگ غزه، توانی برای مدیریت ناامنی در داخل سرزمین‌های اشغالی داشته باشد یا خیر؟ ناگفته نماند که پیش از این از طریق محافل رسانه‌ای و کارشناسی بارها عنوان شده بود که اساساً وقوع عملیات طوفان الاقصی به دلیل عملکرد کابینه تندروی بنیامین نتانیاهو و مشخصا تعرضات مکرر و پی در پی شهرک نشینان تندرو با مدیریت بن گویر در مسجد الاقصی صورت گرفت. از این رو شاید بتوان گفت که روزهای آینده، خود آبستن حوادث جدید و سرنوشت سازی باشد.

کلید واژه ها: اسرائیل بیت المقدس مسجد الاقصی بنیامین نتانیاهو بن گویر حماس


نظر شما :