در سایه حکومت کودتایی

تداوم اوضاع نابه‌سامان سودان

۱۹ اسفند ۱۴۰۱ | ۰۸:۰۰ کد : ۲۰۱۸۱۷۱ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
پیامدهای کودتای نظامی انجام شده در تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱ که به فرمول تقسیم قدرت میان نظامیان و نیروهای غیر نظامی ائتلاف جریان‌های آزادی و تغییر پایان داد، بر عرصه این کشور سیطره دارد و پیامدهای منفی مجموعه اقدامات استثنایی که با این کودتا همراه بود، همچنان ادامه دارد.
تداوم اوضاع نابه‌سامان سودان

دیپلماسی ایرانی: سودان سال جدید را با نشانه‌هایی متناقض آغاز کرده است. نشانه‌هایی که از یک سو بدبینی و از سوی دیگر خوش‌بینی را برمی‌انگیزد. همین مسئله تاکیدی بر این امر است که اوضاع پیچیده حاکم بر این کشور همچنان ادامه دارد.

به این ترتیب که پیامدهای کودتای نظامی انجام شده در تاریخ 25 اکتبر 2021 که به فرمول تقسیم قدرت میان نظامیان و نیروهای غیر نظامی ائتلاف جریان‌های آزادی و تغییر پایان داد، بر عرصه این کشور سیطره دارد و پیامدهای منفی مجموعه اقدامات استثنایی که با این کودتا همراه بود، همچنان ادامه دارد.

از سوی دیگر خبری که می‌تواند امیدبخش باشد این است که ارتش به مذاکرات خود با شورای مرکزی جریان‌های ائتلاف آزادی و تغییر و طرف‌های سیاسی همسو با آن برای محقق شدن برخی بندهای چارچوب توافق بدست آمده در ابتدای دسامبر سال گذشته ادامه می‌دهد.

با این حال، محتوای مثبت توافق گفته شده به سرعت با موانع متعددی روبه رو شده است. شاید آشکارترین این موانع آن چیزی است که امروز تحت نام پنج موضوع حل نشده شناخته می‌شود و عبارت است از: روندهای عدالت و عدالت انتقالی، اصلاحات لازم در ارتش، دستگاه امنیتی و پلیس و احیای ارزیابی توافقنامه صلح، سازوکارهای برچیده شدن رژیم سابق و رسیدگی به مشکلات سودان شرقی.

آنچه دشواری‌های پنهان در قلب این موضوعات و موضوعات مرتبط با آنها را افزایش می‌دهد این است که جریان‌های دیگر چارچوب توافق را به علت ملاحظات متعددی نمی پذیرند. برجسته ترین این ملاحظات این است که این چارچوب توافق راه را به روی جنبش مردمی می‌بندد و خیانت به انقلاب سودان و قربانیان انقلاب محسوب می شود. 

همچنین این‌ مسئله که مسئولیت حمایت و پشتیبانی از مذاکرات ارتش و امضا کننده غیرنظامی این توافق با طرف‌های خارجی (سازوکار سه جانبه دربردارنده سازمان ملل، اتحادیه آفریقا وسازمان ایگاد) است گفت وگوهای ملی (میان طرف‌های سودانی) را تضعیف می‌کند و ممکن است آن را به سمت چانه زنی‌های بین المللی و منطقه‌ای سوق دهد.

میان خوش‌بینی و بدبینی احتمالا درست این است که عرصه را در این کشور در معادله مذاکرات دلگرم کننده چارچوب توافق خلاصه کنیم که با این وجود به پیامدهایی مایوس کننده کودتا محکوم است. 

منبع: القدس العربی / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: سودان کودتا کودتای سودان کودتا در سودان آفریقا عمر البشیر عبدالفتاح برهان آینده سودان مردم سودان


( ۳ )

نظر شما :