جلالی: جامعه جهانی از موفقیت های روسیه در زمینه واکسن کرونا استقبال کند

۲۴ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۲:۵۱ کد : ۱۹۹۴۳۶۱ سرخط اخبار

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو ضمن استقبال از موفقیت روسیه در پی تولید واکسن کرونا گفت: جامعه جهانی باید از موفقیت های روسیه در این زمینه استقبال کند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «کاظم جلالى» سفیر  جمهوری اسلامی ایران در روسیه امروز پنجشنبه ۲۳ مرداد ماه در گفت و گو با آژانس خبری اسپوتنیک اعلام کرد که ایران از موفقیت و دستاوردهای روسیه در زمینه تولید واکسن کرونا استقبال می کند و معتقد است جامعه جهانی نیز باید از آن استقبال کند.

سفیر ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه مقابله با ویروس کرونا از ابتدای شیوع این بیماری اقدام به انجام پژوهش و تحقیق در خصوص تولید واکسن این ویروس کرد و یکی از همکاری هایی که از ابتدای شیوع این بیماری بین ایران و روسیه شکل گرفت، همکاری در این زمینه بوده و از اینکه روسیه توانسته در این خصوص به موفقیت هایی دست یابد، نه تنها ما استقبال می کنیم، بلکه معتقدیم جامعه جهانی باید از آن استقبال کند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از هر گونه دستاوردی و توسط هر کشوری که منتج به یافتن واکسن و یا داروی رفع این ویروس مرگبار شود، استقبال می کند.

به گزارش فارس، «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه روز سه شنبه گفت که وزارت بهداشت کشورش اولین واکسن کرونا در جهان را تأیید کرده است. پوتین ضمن اعلام این خبر عنوان کر‌ که دختر او نیز این واکسن را تزریق کرده است.

پوتین ابراز امیدواری کرد که روسیه به زودی تولید انبوه این واکسن را آغاز کند. 

وزیر بهداشت روسیه پیش از این خبر داده بود که تست بالینی واکسن کرونای ساخت مرکز تحقیقات ملی اپیدمولوژی و میکروبیولوژی گامالیا کامل شده است.

اولین سری واکسن کرونا در جهان با نام «اسپوتنیک-وی» که توسط مرکز تحقیقات ملی اپیدمولوژی و میکروبیولوژی «گامالیا» روسیه ساخته شده و تولید انبوه آن در کارخانه دارویی AFK Sistema's Binnopharm آغاز شده، قرار است تا دو هفته آینده مورد استفاده قرار بگیرد.

انتهای پیام/


( ۱ )

نظر شما :