انتشار کتاب عراق از سوی مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام

۱۷ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۳ کد : ۱۹۹۴۱۳۳ سرخط اخبار

مدیر عامل موسسه آینده پژوهی جهان اسلام از انتشار کتاب عراق در قالب پروژه انتشار مجموعه کتاب‌های جهان اسلام خبر داد.

به گزارش ایسنا، سید حمزه صفوی مدیرعامل مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام و مؤلف کتاب عراق با تأکید بر ضرورت تحقیق و پژوهش و شناخت کشورهای جهان اسلام به خصوص کشورهای همسایه اظهار کرد: نگرش و تحقیق پیرامون عراق از این بابت حائز اهمیت است که این کشور بیشترین مرز زمینی را با کشورمان در میان همسایگان دارد، تاریخ آن با ایران دارای پیوندهای عمیق فرهنگی، مذهبی و سیاسی است و روابط میان دو کشور در دوران معاصر ترکیبی پیچیده از دشمنی و جنگ هشت ساله‌ خونین در زمان حکومت صدام و همکاری استراتژیک در عراق جدید بوده است.

وی با اشاره به روابط سازنده میان جمهوری اسلامی ایران و عراق پس از سقوط رژیم بعث صدام گفت: تشکیل دولت هم‌سو با ایران در عراق، ظهور داعش، ایستادگی ایران در کنار دولت و ملت عراق در مبارزه با تروریسم، همچنین تعمیق پیوندهای فرهنگی ناشی از راهپیمایی اربعین، نشان از اهمیت مضاعف عراق جدید برای ایران و تأثیری است که سیاست منطقه‌ای ایران در ابعاد مختلف سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی از وضعیت عراق می‌پذیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه عراق میدان بازی مهم در عرصه رقابت های منطقه ای و فرامنطقه ای است تصریح کرد: عراق فعلی با مشکلات ساختاری و حکومتی زیادی نیز دست و پنجه نرم می‌کند و بارها شاهد بروز چالش در تشکیل دولت، اعتراضات به‌دلیل ناکارآمدی دستگاه‌های حکومتی بوده و از سوی دیگر معادلات پیچیده‌ی سیاست و امنیت در منطقه غرب آسیا، عراق را  تبدیل به میدان بازی بسیار مهم در عرصه رقابت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای کرده است و مطالعه عمیق عراق برای سیاست‌گذاران و تصمیم‌سازان کشور و همچنین پژوهشگران مسائل منطقه‌ای امری ضروری به نظر می‌رسد.

صفوی افزود: در همین راستا کتاب "عراق" پس از ماهها تحقیق و پژوهش، برای رفع خلاهای موجود در حوزه مطالعات کشورهای اسلامی، با ساختاری نظام‌مند و بر پایه جدیدترین و دقیق‌ترین اطلاعات، توسط مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام در شش فصل و ۲۷۷ صفحه به چاپ رسیده است.

وی در تشریح محتوای کتاب عراق خاطرنشان کرد: در فصل اول این کتاب اطلاعاتی از جغرافیای طبیعی و انسانی عراق ارائه شده است. در فصل دوم به مباحث سیاست و حکومت در این کشور، قراردادهای صلح، تحولات سیاسی عراق با تأکید بر تحولات ۱۹۲۰ تاکنون، گروهها و احزاب سیاسی و در سایر فصل ها مباحث آموزشی و فرهنگی، گردشگری پرداخته شده است.

این استاد دانشگاه تهران گفت: تاکنون موسسه آینده پژوهی جهان اسلام ۲۹ عنوان کتاب به چاپ رسانده و از این بین ۱۰ عنوان کتاب به صورت تخصصی به کشورهای جهان اسلام پرداخته است.

صفوی افزود: این موسسه در رابطه با کشورهای عربستان، قطر، ترکیه، مصر، مالزی، امارات متحده عربی، افغانستان و پاکستان و عمان کتاب منتشر کرده است و وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... کشورها در این کتاب ها همراه با جدیدترین امار رسمی وجود دارد که می تواند برای محققان و پژوهشگران مفید و کاربردی باشد.

انتهای پیام


نظر شما :