قدیمی ترین خط فارسی در ژاپن، تنها سند مراودات فرهنگی دو کشور

۱۶ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۸:۱۳ کد : ۱۹۹۴۱۳۲ سرخط اخبار

قدیمی ترین خط فارسی در ژاپن نشان دهنده تاریخ مراودات فرهنگی ایران و ژاپن است.

به گزارش ایسنا، قدیمی ترین خط فارسی درژاپن به سال 1217 میلادی بر می گردد. برای اولین بار استاد هاندا در سال 1909 متوجه شد که  این دستخط  فارسی است. و آن را طی سخنرانی در دانشگاه کیوتو معرفی کرد. و در سال 1950 جزو آثار ملی ژاپن به ثبت رسید. 

دستخطی که خیلی بی اهمیت دیده می‌شد اکنون تنها سند تاریخی مراودات فرهنگی ایران و ژاپن است و آن قدیمی ترین خط فارسی که سال 1217 میلادی توسط راهب بودایی بنام کیوسی وارد ژاپن شد.
هنگامی‌که او عازم برگشت به ژاپن بود دوستان ایرانی او در چین برایش خط یادگاری نوشته بودند او آنرا نگه داشت تا امروز بنام سند تاریخی در موزه کیوتو قرار گیرد. خانم اوکادا گفت: نمی دانستم 4 بیتی رباعی اول را که خوانده میشد از کیست؟ هنگام ترجمه ویس و رامین اسعد گرکانی متوجه شدم که بیت اول از ایشان است و بیت دوم از شاهنامه فردوسی است. "

چهار بیت اول : 
جهان خرمی‌با کس نماند   **      فلک روزی دهد روزی ستاند *ویس ورامین 
جهان یادگارست و ما رفتنی**     بمردم نماند به جز مردمی   *فردوسی
انتهای پیام

 
 
 


( ۳ )

نظر شما :

جامی ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۲:۵۳
البته دو قطعه شعر شاهدخت ایرانی،دارای‌دخت، که پس از هجوم تازیان به ژاپن رفت،نزدیک ۴۰۰ سال کهنتر از این دستخط پارسی است.
جامی ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۳:۰۷
بین مردم ایران، پارسیان هند شناخته شده هستند.ایرانیانی که پس از حمله اعراب تا حتی دوره صفویه از ایران به هند مهاجرت کردند.منتها از ایرانیان در چین کمتر سخنی گفته می شود.پس از حمله اعراب خاندان سلطنتی و شمار زیاد از ایرانی ها به غرب چین می روند و آنجا را به مقری برای مقاومت ملی و بازپسگیری ایران تبدیل می کنند.حتی برخی به ژاپن می روند.دکتر تورج دریایی،مقاله ای جالب در این باره دارد.