پزشکیان: وقتی با آمریکا می‌جنگیم باید هزینه‌اش را هم بدهیم

۱۶ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۷ کد : ۱۹۹۰۵۱۲ سرخط اخبار

مسعود پزشکیان، نماینده مجلس دهم و منتخب مردم تبریز در مجلس یازدهم درباره‌ی ترکیب مجلس آینده و فراکسیون اقلیت احتمالی آن به گفت‌وگو با انصاف نیوز پرداخت. او با تاکید بر اینکه راهیابی اکثریت جناح مقابل به مجلس اتفاق خیلی خوبی است، گفت «بیایند تا ببینیم اینها که ادعاهای فراوانی داشتند چه گلی به این مملکت خواهند زد این ادعاهایی که تا حالا داشتند و این هم ابراز می‌کردند که دولت و مجلس و نمایندگان ضعیف‌اند حالا اینها که قوی هستند بیایند تا ببینیم چکار می‌کنند.

او همچنین چالش‌ها برسر شکل بررسی بودجه‌ی امسال در مجلس را فاقد اهمیت می‌داند و می‌گوید باتوجه به مشکلات فراوانی که درحال حاضر با آن روبرو هستیم کار سختی است که با بودجه مملکت را اداره کنند و بودجه را بنویسند یا ننویسند در این شرایط فرقی ندارد. او همچنین توصیه می‌کند که یکی تحقیق کند و ببیند تاکنون بودجه‌هایی که در جمهوری اسلامی نوشته شده است در مجلس چه تغییراتی کرده که به کار مردم بیاید.

پزشکیان در بخش دیگری از این گفت‌وگو به امکان‌پذیر نبودن حل مشکلات اساسی چون رانت و فساد با سیاست‌ها فعلی پرداخته و می‌گوید که تنها راه ممکن ایجاد یک «سیستم داده» است و بعد تاکید می‌کند که سیستم داده همان fatf است که با آن مخالفند.

گفت‌وگو با مسعود پزشکیان را در ادامه بخوانید:

مسعود پزشکیان درباره‌ی انتقادات به مجلس درمورد بودجه‌ی امسال و اینکه در قیاس با مجلس ششم بعد از انتخابات بنظر می‌رسد که کار را به‌نوعی رها کرده‌اند، گفت: چیزی که اینها از بودجه می‌خو‌اهند چیز بی‌ربطی است، اینهایی که بودجه را نوشته‌اند، مثلا اگر نمی‌نوشتند چه اتفاقی می‌افتاد؟ الان هم بیخود چانه می‌زنند و بودجه‌ای که دولت نوشته را بهم می‌ریزند و در نهایت هم دولت آنچه خود می‌خواهد را عمل می‌کند. یکی تحقیق کند و ببیند تاکنون بودجه‌هایی که در جمهوری اسلامی نوشته شده است در مجلس چه تغییراتی کرده که به کار مردم بیاید. بنظر من این مسئله را نباید خیلی جدی بگیرند.

در مجلس نمایندگان بودجه را دستکاری می‌کنند و نتیجه این می‌شود که هم سیاست دولت بهم می‌خورد و هم آنچه نمایندگان گفتند را دولت عمل نمی‌کند. در نتیجه اگر کار هم مشکلی پیدا کند می‌گویند که ما می‌گفتیم نمی‌شود و شما پافشاری کردید! بنابراین من زیاد اعتقادی ندارم که مجلس در بودجه خیلی می‌تواند تاثیری بگذارد؛ بخصوص که امسال محدودیت‌ها جدی‌تر و بیشتر بود، یعنی کار سختی است که الان با بودجه مملکت را اداره کنیم؛ این روند به این آسانی‌ها درست شدنی نیست، چون الان نمی‌توانند نفت را بفروشند، مشکلات وجود دارد و از سوی دیگر هم که با کرونا درگیر هستیم، حالا بودجه را بنویسند یا ننویسند در این شرایط فرقی ندارد.

او در پاسخ به اینکه «در مجلس آینده باتوجه به ترکیب آن، که شاید از فراکسیونی که بعنوان حامیان دولت شناخته می‌شوند بیشتر از ۱۵-۱۶ نفر در مجلس نباشند، پیش‌بینی شما از فراکسیون اقلیت در مجلس آینده چیست؟» گفت: اینکه خیلی خوب است؛ این حرف‌هایی که اینها می‌گفتند مجلس فلان کند و بیسار کند را در مجلس آینده خودشان عمل کنند، بسم الله، شروع کنند! این گوی و این میدان. ببینیم اینها چکار می‌کنند و چه گلی برسر این مملکت می‌زنند.

این ادعاهایی که تا حالا داشتند و این همه ابراز می‌کردند که دولت و مجلس و نمایندگان ضعیف‌اند، حالا اینها که قوی هستند بیایند تا ببینیم چکار می‌کنند. اگر اینها توانستند مشکل بیکاری و فقر و رانت و دزدی و تورم و گرانی را حل کنند حق با آنهاست؛ ما هم دعای‌شان می‌کنیم و هم کمک‌شان می‌کنیم؛ اما اگر نتوانستند –که بنظر من نخواهند توانست- متوجه می‌شوند که بهتر بود بجای فحش دادن به کسانی که در خط هستند، کمک‌شان می‌کردند.

من تصور نمی‌کنم اینها یا هرکس دیگری بیاید می‌تواند مشکلات از جمله بیکاری و رانت و فساد را به همین سادگی حل کند. در رابطه با رانت و فساد همانطور که بارها گفته‌ام راهکار ایجاد «سیستم داده» است. داده، چپ و راست و مسلمان و کافر نمی‌شناسد. هرکسی پول اضافه بگیرد معلوم شده و با آن برخورد می‌شود. داده همان fatf است که اینها با آن مخالف‌اند. حالا می‌گویند ما اطلاعات را به امریکا و اروپا نمی‌دهیم –که البته هیچ ربطی ندارد- اما حتی اگر هم درست باشد و بگوییم ربط دارد بیایند اف‌ای‌تی‌اف مملکت را درست کنند؛ چرا اینها پولی که در این مملکت قاچاق می‌شود یا رانت می‌شود و طرف وامش را یا مالیاتش را نمی‌دهد، درست نمی‌کنند؟ اینها که می‌گویند با اف‌ای‌تی‌اف می‌خواهند ما را رصد کنند تا ببینند چکار می‌کنیم، چرا خودشان دزدها را در ممکت رصد نمی‌کنند؟ باید اینها را رصد کنند دیگر؛ یعنی اگر ما راست می‌گوییم بسم الله، برویم آنها که رانت می‌خورند، پول مردم را می‌خورند، مالیات نمی‌دهند و… را رصد کنیم. اینکه خیلی ساده و روشن است.

حالا بگوییم که اینها به این خاطر اینکه اعتقاد دارند اطلاعات ما را آمریکایی‌ها می‌خواهند، با اف‌ای‌تی‌اف مخالفند، ولی در این مملکت که اینهمه زمین‌خواری کردند، قاچاق می‌کنند و پول می‌خورند، اینهمه پول بانک‌ها را می‌خورند و می‌روند، حالا ما می‌گوییم یک نفر را پیدا کردیم که ۱۰ هزار میلیارد خورده، شق القمر کردیم؟! اگر آن اف‌ای‌تی‌اف را پیاده می‌کردیم ۱۰ هزار میلیارد که سهل است، اگر ۱۰ میلیون یا ۱۰۰ میلیون پول جایجا می‌شد همان لحظه مشخص می‌شد و یقه‌ی آن طرف را می‌گرفتند که تو این پول را کجا می‌بری؟! نه اینکه پول را بردند و حالا ما هنر کردیم و گفته‌ایم که «ما گرفتیم»، چه چیز را گرفتید؟ ردیف چهارم و پنجم را گرفتید.

در صورتیکه اگر در داخل کشور اف‌ای‌تی‌اف را داشتند، اصلا نمی‌شد از این کارها کرد. من دزد هم باشم به این راحتی‌ها نمی‌توانم دزدی کنم. اگر ما می‌خواهیم جلوی دزدی را بگیریم، باید همین مسائل علمی که در دنیا طرفش رفتند را بکار بگیریم، حالا می‌گوییم اینها ما را رصد می‌کنند، خب اطلاعات ندهیم، اما در داخل مملکت ما دزدها را رصد کنیم یا نکنیم؟ این مشکل کشور ماست و به نظرم، ما داریم راه را اشتباه می‌رویم و اینجا هم داریم اشتباه می‌کنیم. یا قصد این کار را نداریم؛ چون اگر قصدش را داشتیم که پیدا کردن چنین چیزی کاری ندارد.

اینها می‌دانند که با سیستم اف‌ای‌تی‌اف کسی نمی‌تواند پول را جابجا کند، خب اگر این را می‌دانند حداقل در داخل مملکت نگذاریم دزدها و گردن کلفت‌ها پول مردم را بخورند، بقیه‌اش پیشکش. این خیلی روشن است، اگر ما راست می‌گوییم اف‌ای‌تی‌اف را به داخل مملکت بیاوریم که دیگر کسی نتواند پول مردم را بخورد.

این نماینده‌ی مجلس در مورد فراکسیون اقلیت در ترکیب مجلس آینده توضیح داد: اقلیت در مجلس آینده بنظر من خیلی راحت‌ترند. الان اینهمه گفتند که «مگر فراکسیون امید چکار کرد؟»، اینها بیایند ببینیم چکار می‌کنند. ۴۰ سال است در مملکت از این حرف‌ها می‌زنیم؛ ایراد ما این است که بجای اینکه مشکل را حل کنیم گیرهای‌مان را بدوش یکدیگر می‌اندازیم. فرقی نمی‌کند چپ بیاید یا راست بیاید، مشکلات به این سادگی قابل حل نیست. ما باید بپذیریم که وقتی با آمریکا می‌جنگیم هزینه‌اش را هم باید بدهیم، مرد و مردانه بایستیم و بگوییم. وقتی می‌جنگی بالاخره زخمی می‌شوی، کشته می‌شوی، تخریب می‌کنند و می‌زنند و نابود می‌کنند، ما می‌خواهیم بجنگیم و از آنطرف هم می‌گوییم هیچ تلفات هم ندهیم، مگر می‌شود؟ آن آدمی که می‌تواند چنین کاری کند، اصلا وجود خارجی ندارد. آمریکا که دارد با ما می‌جنگد و ما  از نظر قدرت نظامی از او بسیار پایین‌تریم، کلی هزینه می‌دهد؛ یعنی نمی‌تواند با ما بجنگد و هزینه ندهد، آنوقت ما می‌خواهیم بجنگیم و هزینه ندهیم؟! هزینه‌اش هم این است که در اقتصاد مشکل پیدا کردیم؛ در اقتصاد مشکل پیدا کردیم و حالا به همدیگر فحش می‌دهیم. این جنگ باعث شده که مشکلات اقتصادی پیدا کردیم و این هم بخاطر سیاستی است که داریم. اگر می‌خواهیم چنین نباشد پس بهتر است این سیاست را رها کنیم.

آنها که پرچم را پاره می‌کنند، اف‌ای‌تی‌اف را پاره می‌کنند و… بپذیرند که این مشکلات هم هست، بعد نگویند که ما گفتیم و اینها نکردند. نماینده بیخود نیاید پشت تریبون و بگوید که اقتصاد و دلار و… این‌گونه شد. دلار این وضعیت را خواهد داشت، هرکسی که می‌خواهد درستش کند بیاید ببینیم چگونه درستش می‌کند؛ اصلا امکان ندارد و این روند همچنان ادامه دارد.

پزشکیان در پاسخ به اینکه «یک سال از مجلس آینده مصادف با دولت روحانی خواهد بود، برای آن یکسال اگر فراکسیون اقلیتی شکل بگیرد، چه‌کارهایی می‌تواند بکند؟» گفت: الان نمی‌توانم قضاوت کنم، اما در فراکسیون اقلیت آنچه که من به آن معتقد بودم این بوده که آدم باید بدنبال حق برود و منصفانه برخورد کند. من از الان کسی را محکوم نمی‌کنم و به کسی هم تهمت نمی‌زنم. آنچه که می‌گویم این است، این تیمی که آمده با تیمی که رفته هیچ فرقی نمی‌کند، ممکن است بدتر عمل کند و بهتر نه. اگر تندروی کند وضعیت را بدتر خواهد کرد. حداقل این تیم یک مقدار مسئله را کمتر دامن می‌زد اما اگر اینها بخواهند تندروی کنند و به این مشکلات دامن بزنند، وضیت اقتصادی مردم، اشتغال مردم، کارخانه‌ها و تولید مشکلات بیشتری پیدا خواهند کرد. یعنی با تندروی و دعوا کردن مشکل حل نمی‌شود و باید با منطق و علم و عقل با مسائل روبرو شد و جلو برویم. عقل و علم هم عدد و رقم است نه زور گفتن. اگر بخواهند کاری کنند که زور بگویند وضعیت مملکت را بدتر خواهند کرد. اینگونه نیست که ما زور بگوییم و آنهای دیگر بایستند و اطاعت کنند، معامله است؛ می‌زنند و می‌زنیم و در این زدن بیشتر طبقات پایین هستند که آسیب می‌بینند تا طبقات بالا.

هر بلایی که در این مملکت اتفاق بیافتد، آنها که پول و دارایی و ارتباطات خارجی دارند، مشکلات‌شان را حل خواهند کرد و کمترین صدمه را آنها خواهند خورد و بیشترین آسیب متوجه طبقات فقیر خواهد بود. آنها که زور می‌گویند و از مردم و فقرا حرف می‌زنند بهتر است مثل فقرا زندگی کنند و مثل آنها هم مطالبه و ادعا کنند.

او در پاسخ به اینکه «فکر می‌کنید بتوانید یارگیری کنید فراکسیون اقلیت قوی که عقلانیت بر آن حاکم باشد را شکل دهید؟»، گفت: من اصلا بدنبال این نیستم. هرکسی دنبال حق و حقوق مردم باشد ما می‌توانیم با آنها همراه شویم؛ هرکسی که می‌خواهد باشد. هرکاری از دستمان بر بیاید را انجام می‌دهیم. در مجلس هشتم هم در اقلیت بودیم ولی در همان جا هم کارهایی که از دست‌مان برآمد را انجام دادیم؛ در بهداشت و درمان یا حوزه‌هایی که لازم بود، حرف‌مان را زدیم. الان هم همان است و فرقی نمی‌کند؛ ما راهمان را می‌رویم و رسالت‌مان را انجام می‌دهیم و هرچه پیش بیاید و خواست خدا باشد، به همان راضی و قانعیم.

کلید واژه ها: ایران و امریکامسعود پزشکیان


( ۳ )

نظر شما :

مسعود ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۲:۵۷
سخنان جناب دکتر پزشکیان بیانگر اوج سرخوردگی و افسردگی و ناامیدی باصطلاح اصلاح طلبانی است که با مدیریت نا کارآمد خود سهم اساسی در به بارآوردن این وضعیت اسفبار ایفاکردند ؛ آنها هنگامی که دیگر مطمئن هستند که بازی را به رقیب باخته اند هماهنگی لازم را ندارند و اقدامات مؤثری جهت حل و فصل مشکلات مردم از خود بروز نمی دهندو میخواهند همه ی مشکلات را به دیگران منتقل کنند ! در صورتیکه اگر واقعا معتقد به مردم سالاری و دمکراسی و جمهوریت نظام بودند می بایست تا آخرین لحظه و آخرین نفس به مردم و نظام سیاسی خود وفادار می بودند!
ایرانی ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۸:۵۳
(پاسخ به مسعود) گل گفتید ، عده ای عاشق امریکا هستند بدون اینکه ماهیت پلید امریکا را درست شناخته باشند و توجه داشته باشند که امریکا درنده ای بیش نیست ، تازه بعد از سقوط شوروی سابق درنده تر هم شده و هرگز اهلی نمیشود مگر اینکه این کشور هم به سقوط شوروی برسد و تمام ۵۰ ایالت آن به ۵۰ کشور مستقل تبدیل شود با ۵۰ رئیس جمهور مختلف و مستقل .
ایرانی ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۹:۱۳
مثل اینکه نویسنده فراموش کرده که امپریالیسم امریکا حتی با هم پیمانان خودش هم سر جنگ دارد چه برسد به کشورهای دیگر که هم پیمان امریکا نیستند ، و متهم کردن ایران به سر جنگ داشتن با امریکا حرفهای فتنه انگیزی و نفاق است که به جائی نمیرسد ، امریکا در شرایط ویروس کرونا از صادر کردن ماسک به کانادا خودداری کرد و این یک نمونه کوچک درسته بلعیدن جهان است .
بهنام ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ | ۲۰:۵۴
بسیار عالی، آنهایی که fatf رو رد کردند امروز کجایند وقتی ایران نمیتونه حتی وام بین المللی بگیره؟؟ چرا پاسخگو نیستند؟؟ مشکل مملکت ما اینه که این افراد پاسخگو نیستند و با حدس و خطا عمر مردم و زندگیشونا خرج تصمیماتشون میکنن
فرهاد ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ | ۲۳:۵۶
حرف حق جواب نداره حالا چه اصلاح طلب چه اصولگرا چه مستقل !!!!! فقط در جواب مسعود بگم که دولت و مجلس متحد اصولگرا رو هم دیدیم دولت و مجلس تا حدی به اصطلاح اصلاح طلب رو هم دیدیم ، تا آش همینه و کاسه هم همینه اوضاع فرقی نمیکنه .
hhh ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ | ۰۶:۴۱
این حرف تکراری رو بازم از بعضی به اصطلاح سیاسیون میشنویم که همه چی تقصیر تحریم وآمریکاست ومدیریت ما درسته درسته البته در این شرایط کرونا حرف های آقای پزشکیان در مورد اثر تحریم درسته ولی مخلص صحبت های ایشون پاک کردن جنایتی است که آمریکا در شرایط شیوع کرونا داره با تحریم هاش مرتکب میشه،البته با نا امیدی که اینها از اقبال مردم به خودشون دارند،طبیعیه