یک منبع آگاه تشریح کرد

جزئیات جدید ازدیدار ظریف و ماکرون در «بیاریتز» فرانسه

۳۱ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۴ کد : ۱۹۸۶۴۱۸ اروپا پرونده هسته ای انتخاب سردبیر
هادی محمدی می نویسد: ماکرون گفت آخرین تحول این است که ترامپ حاضر شده در جلسه ۱+۴ بیاید. البته پاسخ ما نیز منفی بود و شرط گذاشتیم که اول رفع همه تحریم ها و بازگشت به برجام و سپس حضور ترامپ در جمع ۱+۴.
جزئیات جدید ازدیدار ظریف و ماکرون در «بیاریتز» فرانسه

نویسنده: هادی محمدی، دکترای روابط بین الملل و روزنامه نگار 

دیپلماسی ایرانی: محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز سوم شهریور و 24 ساعت پس از بازگشت از پاریس و گفت وگو با ماکرون رئیس جمهور فرانسه بر سر طرح ابتکاری وی برای خروج برجام از بن بست، به طور ناگهانی بار دیگر تهران را به مقصد شهر کوچک بیاریتز در فرانسه که آن روزها محل برگزاری اجلاس گروه هفت بود، ترک کرد.

این سفر ناگهانی که در همان زمان حرف و حدیث های زیادی را هم در پی داشت، باعث شد در ادامه به تهیه طرحی منتج شود که رضایت نسبی دو طرف را تامین می کرد، طرحی که البته با مخالفت ترامپ درباره معافیت فروش نفت ایران و بازگشت پول آن توسط بانک های اروپایی فعلا عملیاتی نشده است.

در کنار این رایزنی ها و خبرهای رسمی، نفس انجام سفر و اتفاقات و گفت وگوهای رد و بدل شده در مدت زمان 24 ساعت میان دو طرف هم جالب بوده و گویا نکاتی داشته که البته در فضای رسمی مطرح نشده است.

حالا یک منبع آگاه برای اولین بار در این خصوص توضیحاتی به خراسان داده که در ادامه می خوانید. این منبع آگاه درباره علت انجام سفر ظریف به بیاریتز می گوید:  «همزمان با برگزاری اجلاس جی 7 در فرانسه، طرف های فرانسوی با تهران تماس می گیرند و این خبر را می دهند که ترامپ با کلیات طرح ماکرون موافقت کرده است. بعد از آن بود که ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران تماس می گیرد و از وی دعوت می کند تا به بیاریتز بیاید. البته لودریان این پیشنهاد را هم مطرح می کند که با حضور ظریف، منوچین وزیر خزانه داری آمریکا و خودش جلسه ای در بیاریتز تشکیل تا فرمولی برای اجرایی شدن طرح فرانسه تدوین شود. پیشنهاد لودریان با مخالفت ظریف روبه رو می شود بنابراین وزیر خارجه فرانسه می گوید در جلسه ای بدون منوچین و با حضور وزیر اقتصاد فرانسه بحث و نتیجه را ما به منوچین اعلام می کنیم».

وی ادامه می دهد: «پس از این تماس ها و مشورت های معمول با رئیس جمهوری، تصمیم گرفته می شود تا این سفر صورت بگیرد البته روحانی این شرط را هم با ظریف مطرح می کند که نباید به هیچ عنوان به صورت عمدی یا تصادفی گفت وگو یا تماسی میان هیئت ایرانی و هیئت آمریکایی برقرار شود. در تماس با فرانسوی ها این شرط مطرح شد و آن ها هم تضمین دادند که چنین اتفاقی نخواهد افتاد».

این منبع آگاه همچنین به اتفاقات در بیاریتز هم می پردازد و می گوید: «در بیاریتز و در راستای همین تضمین بود که هیئت ایرانی به ساختمان شهرداری شهر کوچک بیاریتز که با هتل محل اجلاس جی 7 فاصله داشت برده شدند و همه ملاقات ها و رایزنی ها در ساختمان شهرداری صورت گرفت. شهردار بیاریتز اتاق خودش را در اختیار دو هیئت ایرانی و فرانسوی قرار داد و از این که وزیر خارجه ایران به همراه وزیران خارجه و اقتصاد فرانسه و به ویژه رئیس جمهور این کشور در اتاق او مشغول گفت وگو و مذاکره هستند بسیار خوشحال و هیجان زده شده بود. پس از استقرار هیئت ایرانی در ساختمان شهرداری، امانوئل ماکرون شخصا به دیدار ظریف آمد. آن جا هنوز شرط ترامپ برای دیدار با روحانی مطرح نبود اما وقتی ماکرون وارد جلسه با طرف ایرانی شد، گفت: الان در جمع سران جی 7 بودم و اعلام کردم که می خواهم به دیدار ظریف بروم. ترامپ آن جا بود و به من گفت من هم برای دیدار با ظریف می آیم، به او پاسخ دادم ایران تضمین گرفته که دیداری نباشد. سپس ماکرون به شوخی رو به ظریف کرد و گفت: اگر می خواهی الان زنگ بزنم تا ترامپ بیاید؟ که ظریف هم مخالفت کرد.»

این منبع آگاه در پایان اظهار کرد: «ماکرون گفت آخرین تحول این است که ترامپ حاضر شده در جلسه 1+4 بیاید. البته پاسخ ما نیز منفی بود و شرط گذاشتیم که اول رفع همه تحریم ها و بازگشت به برجام و سپس حضور ترامپ در جمع 1+4».

کلید واژه ها: سفر ظریف به بیاریتز اجلاس بیاریتز محمد جواد ظریف ایران و فرانسه ایران و امریکا


( ۱۳ )

نظر شما :