ترامپ: ایرانی‌ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی‌زنند

۲۸ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۹ کد : ۱۹۸۵۶۳۶ سرخط اخبار

رئیس‌جمهور آمریکا با تکرار این ادعا که تهران خواهان گفت‌وگو با واشنگتن است، گفت اما ایران از بیم خدشه‌دار شدن غرورش با آمریکا تماس نمی‌گیرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بامداد دوشنبه (امروز) مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران خواهان گفت‌وگو با ایالات متحده است، اما به دلیل غرور ایرانی، نمی‌داند چطور باید مذاکره را آغاز کند.

وی که در شهر «موریستاون» نیوجرسی در جمع گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد، در پاسخ به سؤالی در مورد وضعیت نفتکش ایرانی «گریس ۱» (آدریان دریا ۱) که بامداد امروز «جبل طارق» را ترک کرد، گفت: «بحث تازه‌ای ندارم، جز اینکه ایران هم دوست دارد گفت‌وگو کند. باید بگویم «ایران هم.» چون چین هم می‌خواهد گفت‌وگو کند. ایران هم می‌خواهد گفت‌وگو کند. آن‌ها فقط نمی‌دانند چطور به آنجا برسند. ببینید، آن‌ها آدم‌های مغروری هستند، اما اقتصادشان در حال سقوط است. دارد سقوط می‌کند. تورمشان به سقف رسیده. اوضاعشان واقعا خراب است.»

ترامپ ادامه داد: «آن‌ها نفتی نمی‌فروشند. ما تحریمشان کردیم و آن‌ها خیلی کمتر، خیلی خیلی کمتر از آن چیزی که فکر می‌کردیم نفت می‌فروشند. قطره قطره. خیلی دنبال یک توافق هستند. فقط نمی‌دانند چطور تماس بگیرند، چون آدم‌های مغروری هستند و من این را درک می‌کنم. اما احساسم این است که شاید اوضاع با ایران راست و ریس شود، شاید هم نشود.»

رئیس‌جمهور آمریکا افزود: «اگر حواستان باشد، می‌بینید که آن‌ها قایق‌های ما را نگرفته‌اند. کشتی‌های ما را نگرفته‌اند. کشتی گرفته‌اند، اما کشتی‌های ما را نه. بهتر هم هست که این کار را نکنند. اما این را می‌گویم: واقعا فکر می‌کنم که ایران می‌خواهد به آنجا (گفت‌وگو با آمریکا) برسد. آن‌ها پتانسیل خیلی بزرگی دارند. در مورد کره شمالی هم همین را می‌گویم. کره شمالی هم پتانسیل عظیمی دارد.»

ترامپ سپس گفت: «ایران هم پتانسیل عظیمی دارد و می‌توانیم خیلی زود چیزی ترتیب دهیم، اما آن‌ها درست نمی‌دانند که چطور شروع کنند، چون آدم‌های مغروری هستند. خیلی مغرور هستند. اما کشورشان دارد سقوط می‌کند. اقتصادشان فاجعه است. باید کاری کنند. ببینیم چه پیش می‌آید.»

ترامپ که در طول حضورش در کاخ سفید از توافق‌های بین‌المللی متعددی از جمله برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده، پیش از این هم بارها مدعی شده است که آماده گفت‌وگو با تهران برای دستیابی به توافقی تازه است. او در عین حال ادعا کرده است که ایران هم به دنبال مذاکره با آمریکاست. وی با این وجود به تشدید تحریم علیه مردم ایران ادامه داده و ملت ایران را «تروریست» خوانده است.

کلید واژه ها: دونالد ترامپ ایران و امریکا


نظر شما :

شیرزاد ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ | ۲۳:۰۰
باسلام :آقای ترامپ بی وجود .با این همه دب دبه و کب کبه(تفنگداران دریایی و ناوهای جنگی مختلف در خلیج همیشه فارس)چه غلطی تونستی بکنی .هان.36 سال پیش که ما از نظر تسلیحاتی نسبت به حال حاضر بسیار ضعیف بودیم امام حرف تاریخی و بزرگی زد.گفت:آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند.این برخاسته از ایدئولژی اسلامی ایرانی است .آقای به ظاهر مغرور و در درون متزلزل و ترسو(ترامپ) ایدئولژی اسلامی و غرور شجاعت و تدبیر و عقلانیت ایرانی بالاخره کار دستت میده .بخداوند یکتا قسم ما ایرانیان از 3000سال پیش که تنها امپراطور قدرتمند جهان بودیم جنگ طلب نبودیم،جناب ترامپ اگر تاریخ رو مطالعه کنی میفهمی (البته بعید بدونم توی نفهم بفهمی).بقول سردارسلیمانی ،اگه مرد عملی بیا ما منتظریم .سالهاست منتظریم تا حالا خیلی از دستت کشیدیم .اگه وجودشو داری اگه واقعا احساس میکنی مرد عملی بیا.تورو بخدا این ژستای احمقانه و بچگانه رو جلوی تریبون و رسانه بس کن.همه میدونن یک همچنین قیافه گرفتنا حاکی از ترس و وحشت زیاد از ایران رو داره.چرا؟بعلت اینکه میگه من امریکا هستم اگه یک درصد هم احتمال بدم (که البته بیش از 70 درصد میباشد)در جنگ احتمالی با ایران در خلیج فارس شکست بخورم و حداقل بیش از 50 درصد نیروی دریایی امریکا در خلیج فارس نابود بشه.شما بگید ای اروپا.دیگه امریکارو آدم حساب میکنید.قربون غیرت ایرانی برم من