نظامیان ترکیه برای آموزش سیستم اس-۴۰۰ به روسیه رفتند/ آکار: برای تحریم‌های آمریکا آماده‌ایم

۰۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۲ کد : ۱۹۸۳۵۹۳ سرخط اخبار

وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد: هیاتی از پرسنل نظامی ترکیه برای یادگیری و آشنایی با سیستم اس- ۴۰۰ به روسیه رفته‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه گفت: هیاتی از پرسنل نظامی ترکیه برای یادگیری و آشنایی با سیستم اس- ۴۰۰ به روسیه رفته‌اند.

یکی از این عواقب، حذف ترکیه از برنامه جنگنده های F-۳۵ آمریکا است. قرار بود این کشور ۱۰۰ جنگنده دریافت کند.

این در حالی است که منابع آگاه اعلام کردند، آمریکا به ترکیه برای چشم پوشی از خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ روسیه دو هفته مهلت داده و گفته است به جای اس ۴۰۰ سامانه‌های موشکی پاتریوت آمریکا را بخرد.

از سوی دیگر چندی قبل مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت: در حال حاضر هیچ گونه حرفی مبنی بر به تعویق انداختن توافق اس ۴۰۰ و یا تعلیق آن مطرح نیست.

توافق اس- ۴۰۰ میان روسیه و ترکیه در سال ۲۰۱۷ به امضا رسید و در پی آن ترکیه از سوی ایالات متحده تحت فشار قرار گرفته و واشنگتن مشارکت آنکارا را در برنامه تولید، نگهداری و استفاده از جنگنده‌های نسل پنجم "اف- ۳۵" به حالت تعلیق درآورد، اما ترکیه تهدید کرد جنگنده‌های مورد نیاز خود را از جای دیگری تامین کند و ممکن است جنگنده‌های "سو- ۵۷" روسیه جایگزین آن باشد.

 آکار در ادامه اظهاراتش اعلام کرد که کشورش خود را برای تحریم‌های احتمالی به خاطر خرید سامانه‌ دفاع موشکی اس ۴۰۰ آماده می‌کند.

وزیر دفاع ترکیه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: ترکیه تمام مسئولیت‌های خود را در پروژه‌ اف -۳۵ اجرا کرده است و اکنون انتظار دارد که برنامه همان گونه که طراحی شده، ادامه یابد.

وی تاکید کرد: خرید سامانه اس ۴۰۰ تنها برای تأمین نیازهای دفاعی ترکیه بوده و تهدیدی به همراه ندارد. ما می‌خواهیم توافق‌های دو جانبه به طور کامل اجرا شود.

وزیر دفاع ترکیه با اشاره به مذاکرات با آمریکا گفت:در روابط با آمریکا ممکن است گاهی مسائلی پیش بیاید.  ما در مذاکراتمان با آمریکا به دنبال حل مسائل در شرق فرات، جنگنده‌های اف ۳۵ و پاتریوت بوده‌ایم.

این اظهارات در حالی بیان شده است که لیر ترکیه هر روز به خاطر تهدیدهای آمریکا مبنی بر تحریم این کشور ارزش خود را از دست می‌دهد.

آکار اضافه کرد: در هیچ کجای توافق اف- ۳۵ ذکر نشده است که اگر کشوری اس- ۴۰۰ بخرد محروم می‌شود. ترکیه ۱.۲ میلیارد دلار پول داده است و بخشی از تجهیزات این جنگنده را نیز تولید کرده است. ما به عنوان شریک چه کار دیگری می‌توانیم انجام دهیم؟

وی درباره‌ی همکاری ترکیه کنسرسیوم یورو سام (فرانسه-ایتالیا) گفت: نشست‌ها تا ماه اکتبر تکمیل می‌شود. یورو سام پیشنهاد استقرار  سامانه موشکی SAMP-T در ترکیه داده است.

کلید واژه ها: ترکیه ایالات متحده امریکا


( ۳ )

نظر شما :