احتمال برخورد نظامی تشدید شده است

پاسخ چین به قانون سفر تایوان

۱۰ فروردین ۱۳۹۷ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۷۵۶۵۶ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
در سال 2005، چین یک قانون ضد جداسازی تایوان را به تصویب رساند که به این کشور اجازه می‌دهد از «ابزارهای غیرمسالمت آمیز» برای جلوگیری از استقلال تایوان بهره ببرد.
پاسخ چین به قانون سفر تایوان

نویسنده: تارا فرانسیس چان

دیپلماسی ایرانی: رسانه های دولتی چین روز یکشنبه از «فشار نظامی» صحبت کردند که پس از تصویب «قانون سفر تایوان» و برقراری رابطه ای بهتر میان ایالات متحده و تایوان برقرار خواهد شد. کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قانون موسوم به «قانون سفر تایوان» را امضا کرد که ارتقاء سطح روابط واشنگتن با جزیره تایوان را تشویق می کند. براساس این قانون سیاستمداران آمریکایی باید بتوانند در تمام سطوح به منظور دیدار با همتایان تایوانی خود به این جزیره سفر کنند و مقامات بلندپایه تایوان نیز تحت شرایط محترمانه وارد آمریکا شوند و با مقامات این کشور دیدار کنند. ایالات متحده رابطه خود با تایوان را رد سال 1979 قطع کرده بود اما دو کشور رابطه غیررسمی خود را ادامه دادند چرا که از نظر ایالات متحده تایوان جزیره ای دموکراتیک و جدا از چین است.

رسانه انگلیسی زبان چین به نام گلوبال تایمز در گزارش خود نوشت: «چین باید به منظور مقابله با اقدامات ایالات متحده اقداماتی به موقع انجام دهد و در برابر نیروهایی که برای استقلال تایوان تلاش می کنند بایستد و اگر قانون تصویب شده در ایالات متحده به اجرا دربیاید می تواند از فشار نظامی نیز استفاده کند و این کاری است که چین انجام خواهد داد.» روزنامه پیپل دیلی ژنرال های فعلی و سابق ارتش چین و متخصصین روابط ایالات متحده در موسسات تحقیقاتی این کشور را مورد خطاب قرار داده است و دیدگاهی که در بالا گفته شد را دیدگاه کسانی اعلام کرده که در چین در قدرت حضور دارند. سفارت چین در واشنگتن ابتدا نسبت به این قانون واکنش نشان داد و گفت که این قانون به طور جدی بنیاد روابط سیاسی میان چین و ایالات متحده را مختل خواهد کرد و رویکرد «چین واحد» را با توجه به موضع در برابر تایوان به مشکل خواهد انداخت.

در سال 2005، چین یک قانون ضد جداسازی تایوان را به تصویب رساند که به کشور اجازه می دهد از «ابزارهای غیرمسالمت آمیز» برای جلوگیری از استقلال تایوان بهره ببرد. گلوبال تایمز در ادامه می نویسد: «اگر نیروهای جدایی طلب تایوان این قانون را به صورت یک نشانه برای استقلال درک کنند ارتش چین پرونده نظامی خود را در اطراف این جزیره باز خواهد کرد و کشتی های نظامی و هواپیماهای بیشتری برای گشت زنی در تنگه ها گسیل می کند.» چین به طور مدام تمرینات نظامی خود را در نزدیکی تایوان ادامه می دهد که این کار موجب افزایش نگرانی ها در سطح بین المللی شده است. سال گذشته چین 16 تمرین نظامی را در نزدیکی تایوان برگزار کرد و براساس گزارش ها مقامات نظامی این کشور معتقدند که «تهدید نظامی علیه ما در این جزیره هر روز رشد می کند.» گلوبال تایمز گفت چین همچنین می تواند اقداماتی دیپلماتیک علیه ایالات متحده انجام دهد از جمله متوقف کردن سفرهای مقامات عالی رتبه به واشنگتن برای یک زمان مشخص. به نظر می رسد تنش در روابط دیپلماتیک سطح بالای دو کشور روز به روز بیشتر می شود. تنش میان دو کشور پس از انکه ترامپ اجازه داد کشتی های نیروی دریایی ایالات متحده به نزدیکی های تایوان بروند شدیدتر شد. چین پیش از این هشدار داده بود هرگونه حضور نظامی در نزدیکی تایوان می توان تحریک کننده جنگ باشد. ترامپ علاوه بر این در زمینه تجاری تصمیم گرفته که تعرفه های جدیدی برای فولاد و آلمینیوم چین تعریف کند و ترامپ معتقد است که به این وسیله می تواند ابتکار عمل در جنگ تجاری را به دست بگیرد.

منبع: بیزنس اینسایدر/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: تایوان چین ایالات متحده امریکا


نظر شما :