ماجرای ترکیه و ایالات متحده در شمال سوریه

ماجرای دو عضو ناتو: اتحاد یا تقابل؟

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۷۵۰۷۹ اخبار اصلی اروپا آمریکا آسیا و آفریقا
این نخستین باری است که مقامات ارشد نظامی به مرزهای شمالی سوریه سفر کرده‌اند و این اتفاق از زمانی افتاد که رئیس جمهور ترکیه تهدید کرد به شهر منبیج حمله خواهد کرد.
ماجرای دو عضو ناتو: اتحاد یا تقابل؟

نویسنده: مارک مارجانوویچ

دیپلماسی ایرانی: ترکیه از ارتش ایالات متحده خواسته که نیروهایش را از شمال سوریه به غرب فرات و منبیج منتقل کند. ترکیه تهدید کرده است که به منبج هجوم خواهد برد چه نیروهای ایالات متحده آنجا حضور داشته و چه نداشته باشند. ترکیه اضافه کرده که ممکن است قادر نباشد تمایز میان نیروهای کرد و ارتش آمریکا در جنگ را تشخیص دهد و شاید هر دو مورد هدف قرار گیرند. ایالات متحده هیئت بلندپایه ای از پنتاگون را به منطقه اعزام کرده است تا این پیام را صادر کند که «به هر هجوم خشونت آمیزی پاسخ خواهد داد.». سال 2018 در حالی آغاز شده که دو ارتش بزرگ عضو ناتو با یکدیگر به مشکل برخورده اند و تهدیدها، هشدارها و اولتیماتوم هایی بین آنها رد و بدل شده است.

نیویورک تایمز روزنامه وفادار به پنتاگون این چنین درباره این موضوع واکنش نشان داده است: «دو ژنرال ارشد آمریکایی به خط مقدم جبهه در شهر منبج سوریه پرواز کردند و همراه خود وسایل نقلیه ای از ایالات متحده آورند. در این صورت نیروهای طرفدار ترک درست به مانند سایر افراد باید مرزی مشخص را رعایت کنند. ژنرال جیمی جرارد، مسئول عملیات ویژه نیروهای به رهبری ایالات متحده در عراث و سوریه گفت: «بسیار مفتخریم که چنین موقعیتی را در اختیار داریم و می خواهیم مطمئن شویم که همه از این مساله مطمئن هستند.» اگر این پیام به اندازه کافی برای ترکیه روشن نباشد، می توان با صحبت های فرمانده عمومی، پاول فانک آن را تکمیل کرد: «اگر به ما ضربه بزنید به شدت پاسخ خواهیم داد. ما از خودمان دفاع خواهیم کرد.»

این نخستین باری است که مقامات ارشد نظامی به مرزهای شمالی سوریه سفر کرده اند و این اتفاق از زمانی افتاد که رئیس جمهور ترکیه تهدید کرد به شهر منبیج حمله خواهد کرد. رئیس جمهوری ترکیه گفته بود عملیات نظامی ارتش آن کشور در شهر عفرین در شمال سوریه تا شهر منبیج و مرز عراق پیش خواهد رفت. وی تاکید کرده است که تا نابودی به گفته او «تروریستها» این عملیات ادامه خواهد یافت. اما نیروهای آمریکایی تمام این تهدیدات را رد کرده اند که می تواند پتانسیل درگیری بی سابقه ای میان دو متحد ناتو ایجاد کند. این درحالی است که ایالات متحده و ترکیه در ابتدای جنگ سوریه متحد یکدیگر بودند»

اما چه نیروهای ترکی و آمریکایی به جنگ مستقیم روی بیاورند یا نه، در حال حاضر نیروهای نیابتی ترکیه به سوی نیروهای آمریکایی آتش گشوده اند و نیروهای آموزش دیده ایالات متحده مورد حمله متحد خود در ناتو قرار گرفته اند: «سیاست گذاران آمریکایی نگران هستند که درگیری عفرین و تهدید منبج، باعث تنزل متحدین عرب و کرد ایالات متحده خواهد شد. ژنرال جرارد معتقد است: «من فکر می کنم نگرانی اصلی ما این است که تمرکز از روی داعش برای حذف فیزیکی کامل آنها برداشته شده و ما بسیار و بسیار نزدیک هستیم و این مساله ای است که بسیاری از مردم سال گذشته تصورش را هم نمی کردند. هرچیزی که ما را از رسیدن به این دستاورد بازدارد اصلا خوب نیست.» چیزی که ماجراها را عجیب وغریب تر می کند این اتفاق است که دو طرف تخاصم در جاهای دیگر از نظر نظامی با یکدیگر همکاری می کنند. ایالات متحده هنوز از ترکیه و پایگاه هوایی این کشور استفاده می کند و ممکن است ایالات متحده به طور مخفیانه برای ترکیه اطلاعات جهت حمله به عفرین فراهم کرده باشد.

منبع: راشا اینسایدر/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: منبیجترکیهایالات متحده امریکاسوریه


نظر شما :