ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از رای فواد معصوم به استقلال کردستان تا کشته شدن سه نظامی اسرائیلی در جولان

۰۶ مهر ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۷۲۱۰۲ اخبار اصلی خاورمیانه
احتمال هک دوباره انتخابات امریکا در 2018 و 2020، رای رئیس جمهوری عراق به استقلال کردستان، کشته شدن سه نظامی اسرائیلی در بلندی های اشغالی جولان و قرارداد مهم نفتی روسیه و چین از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از رای فواد معصوم به استقلال کردستان تا کشته شدن سه نظامی اسرائیلی در جولان

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

احتمال هک دوباره انتخابات امریکا در 2018 و 2020

جیمز کومی، رئیس سابق اف بی آی که به دلیل خودداری از قبول توصیه های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در تحقیق بر سر پرونده دخالت روسیه در انتخابات ایالات متحده از سمتش برکنار شده بود، در تازه ترین اظهار نظر خود گفت که روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 موفق بود و این موفقیت نشانه ای از این است که آنها برای سال 2018 و 2020 بازخواهندگشت.

به گزارش سی ان ان کومی گفت: «من فکر می کنم که یکی از درس هایی که باید از ماجرای روسیه بگیریم این است که آنها چطور کار می کنند. باید انتظار داشته باشیم که آنها در سال 2018 و به ویژه برای سال 2020 بازگردند.»

 

افزایش طرفداران تصویب قانون «اشتباه بر اساس نژاد»

بر اساس تازه ترین نظرسنجی که توسط «شورای تقویت تفاهم عربی بریتانیایی» انجام شده است 55 درصد مردم بریتانیا معتقدند که باید این قانون مطابق با اصول نژادی و مذهبی در بریتانیا اجرا شود.

به گزارش روزنامه عرب نیوز، بیشتر رای دهندگان معتقدند که سیاست های امنیتی باید بر اساس حوادث جنائی ای که در بعضی جوامع مختلف نژادی در بریتانیا وجود دارد، تعریف شود.

این گزارش تاکید می کند که حوادث تروریستی اخیر در سراسر اروپا یکی از عوامل اصلی افزایش طرفداران اعمال این قانون است.

قانون «اشتباه بر اساس نژاد» به پلیس و دستگاه های امنیتی این اجازه را می دهد که با پیش فرض احتمال ارتکاب بعضی جنایت ها از سوی افرادی که متعلق به اقلیت های نژادی یا دینی یا قومی در بریتانیا هستند، با آنها برخورد شود.

 

توافق مهم نفتی روسیه و چین

شرکت صنعتی چینی CEFC برای خرید 14,16 درصد از سهام روسنفت به ارزش حدودی 9 میلیارد دلار به توافق رسید. معامله شرکت چینی CEFC سهام این گروه را در روسنفت به 19,5 درصد می رساند.

به گزارش اویل پرایس، این قرارداد تامین ذخایر نفتی چینی ها از سوی روس ها را در درازمدت قطعی کرده و برای روسنفت جریان پایداری از درآمد ایجاد خواهد کرد. در مقیاسی بزرگ تر این معامله گامی منطقی در تغییر محور روس ها در آسیا است. در میان تحریم های اروپایی و آمریکایی، این تنها اقدام منطقی ای است که مسکو می تواند انجام دهد تا تمرکز خود را در درازمدت روی بازارهای رو به رشد چین و هند قرار دهد.

 

رای رئیس جمهوری عراق به جدایی کردستان

عباس علی باهض، خبرنگار و وبلاگ نویس عراقی در صفحه فیسبوک خود نوشت که فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق با رای مثبت خود به همه پرسی استقلال کردستان، ملت عراق را فریب داده و از پشت به آنها خنجر زده است.

به گزارش المسله، وی می نویسد در حالی که فواد معصوم گفته بود برای یافتن راه حلی میان بغداد و اربیل برای پایان دادن به تنش همه پرسی اقلیم کردستان به اربیل رفته اما خبرها حاکی از آن است که معصوم در همان سفر از اربیل به سلیمانیه رفته و در آن جا رای خود را به هیرو خان، همسر جلال طالبانی رئیس جمهوری سابق عراق و رئیس حزب اتحاد میهنی کردستان داده و از او خواسته در روز دوشنبه 25 سپتامبر، یعنی روز همه پرسی از طرف او به صندوق رای بیندازد.

 

توقف پروازهای هواپیمایی میدل ایست لبنان به کردستان

هواپیمایی میدل ایست لبنان اعلام کرد پروازهای خود را به شمال عراق در پی تقاضای دولت بغداد از توقف پروازهای بین المللی به اقلیم کردستان متوقف کرده است.

به گزارش بغداد 24، این هواپیمایی اعلام کرده است که توقف پروازها مطابق با ضرب الاجل دولت بغداد از روز جمعه آغاز خواهد شد.

در پی انجام همه پرسی اقلیم کردستان که با وجود مخالفت های بین المللی، منطقه ای و داخلی عراق برگزار شد، دولت بغداد با تعیین ضرب الاجل سه روزه از اقلیم کردستان خواست کنترل فرودگاه های سلیمانیه و اربیل را به دولت عراق واگذار کند یا از همه شرکت های هوایی خواهد خواست پروازهای خود را به کردستان متوقف کنند. دولت کردستان با این تقاضا مخالفت کرد و در پی آن دولت عراق از تمامی شرکت های هوایی خواست تا روز جمعه پروازهای خود را به منطقه کردستان متوقف کنند.

پیش از این کشورهای ایران، ترکیه و قطر نیز در کنار هواپیمایی العراقیه تمامی پروازهای خود را به اقلیم کردستان متوقف کردند.

 

فرانسه از کردها خواست دوباره جزئی از عراق یکپارچه شوند

جان اف لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه ضمن رد همه پرسی اقلیم کردستان عراق از کردها خواست برای بازسازی عراق به آغوش عراق یکپارچه بازگردند.

وی در گفت وگو با شبکه بی.اف.ام فرانسه گفت: «بهتر است که امروز کردها برای بازسازی عراق مشارکت کنند و رسیدن به مصالحه در عراق بسیار بهتر و ممکن تر از رسیدن به خودمختاری است.»

وی همچنین گفت: «الآن وقت مناسبی برای رسیدن به استقلال برای کردها نیست و اعلام استقلال کردستان می تواند بحران بزرگ جدیدی را در خاورمیانه ایجاد کند.»

 

اردوغان خطاب به بارزانی: نیازهایت را هم از اسرائیل بگیر

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ضمن محکوم کردن همه پرسی اقلیم کردستان عراق و خائن دانستن مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان خطاب به او گفت: «اسرائیل همه دنیا نیست و بارزانی بداند به جز اسرائیل همه دنیا با کاری که او کرده مخالف است.»

به گزارش شبکه خبری فرانس 24، اردوغان همچنین گفت: «آقای بارزانی اگر انتقال آذوقه به اقلیم متوقف شود چه کسی آن را برایتان تامین خواهد کرد. آیا اسرائیل می تواند آذوقه ای به شما بدهد؟»

  

کشته شدن سه نظامی اسرائیلی در جولان

شبکه خبری روسیا الیوم گزارش داد که در پی شلیک خودکار یک تانک در حال حرکت در جریان رزمایش اسرائیل در بلندی ها اشغال شده جولان یک افسر و دو سرباز اسرائیلی کشته و 4 نفر دیگر زخمی شدند.

بنا به این گزارش، سربازهای آسیب دیده به سرعت با بالگرد برای درمان به بیمارستان منتقل شدند.

ژنرال کوبی براک، فرمانده نیروهای زمینی اسرائیل کمیته تحقیقی را برای بررسی این حادثه تعیین کرده است. همچنین کمیته دیگری نیز مسئول بررسی وضعیت فرماندهان در ساعات شب گذشته یعنی زمانی که این حادثه روی داده شده است.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اقلیم کردستان همه پرسی اقلیم کردستان اربیل جولان


نظر شما :