تل آویو سناریوهای نبرد را آزمایش می کند

رزمایش اسرائیل با هدف جنگ با حزب الله

۱۴ شهریور ۱۳۹۶ | ۲۳:۳۰ کد : ۱۹۷۱۴۶۷ اخبار اصلی خاورمیانه
بنیامین نتانیاهو در حال حاضر با چالش جدی سیاسی داخلی بر سر پرونده های فساد مالی روبه رو است از این رو بسیاری از کارشناسان بعید نمی دانند که وی برای سرپوش گذاشتن بر این پرونده ها و انحراف افکار عمومی به یک عملیات نظامی از جمله جنگ با حزب الله مبادرت کند.
رزمایش اسرائیل با هدف جنگ با حزب الله

دیپلماسی ایرانی: ارتش اسرائیل از دیروز سه شنبه رزمایش نظامی گسترده ای را آغاز کرده که به اعتقاد بسیاری از ناظران و تحلیلگران سیاسی تلاش تازه از سوی رژیم صهیونیستی برای آغاز جنگی تازه است.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، آن طور که رسانه های اسرائیلی اعلام کرده اند این رزمایش بزرگترین رزمایش اسرائیل طی حدود 20 سال گذشته تا کنون محسوب می شود.

یک منبع آگاه در وزارت جنگ اسرائیل که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری فرانس پرس گفته است که این رزمایش «جهت آماده سازی برای سناریوهای مختلفی است که امکان دارد در صورت بروز جنگ با حزب الله با آنها مواجه شویم.»

منبع دیگری که او نیز نخواست نامش فاش شود به این خبرگزاری گفته است که در این رزمایش ده ها هزار نیروی نظامی شرکت خواهد کرد از جمله سربازان ذخیره و جنگنده ها و ناوها و زیردریایی های اسرائیل.

این منبع همچنین گفت که ارتش اسرائیل در این رزمایش آموزشی چگونگی برپایی بیمارستان های صحرایی را تمرین خواهد کرد. همچنین آخرین تکنولوژی جدید مثل خودروهای بدون راننده یا قایق های بدون راننده برای اجرای عملیات تخلیه بار را مورد استفاده قرار خواهد داد.

روزنامه العرب می نویسد که رژیم صهیونیستی از یک سال و نیم پیش خود را برای انجام این رزمایش آماده کرده است. آخرین باری که این رژیم دست به رزمایشی بزرگ در این حجم زد به سال 1998 باز می گردد، در آن زمان ارتش اسرائیل توانایی های خود را برای جنگ با سوریه محک می زد.

 

در روزهای اخیر اسرائیل دائما نگرانی خود را از توانایی های بالای حزب الله و ایران در سوریه ابراز داشته و وجود آنها در خاک سوریه را تهدیدی بالقوه برای خود دانسته است. در همین راستا اسرائیل از همکاری با گروه های تروریستی نظیر داعش و جبهه النصره برای تقویت آنها در برابر حزب الله و ارتش سوریه و نیروهای نظامی متحد ایران که در سوریه در حال مبارزه با تروریست ها هستند، دریغ نکرده اما تا کنون از هر گونه رویارویی مستقیم با حزب الله و نیروهای نظامی متمایل با ایران و ارتش سوریه در خاک این کشور خودداری کرده است. اسرائیل همچنین از این که بلندی های جولان در خاک سوریه تحت کنترل نیروهای حزب الله و نیروهای متحد آن قرار بگیرد، نگران است. تا آن جا که حتی اعلام کرده است که حاضر نیست حضور ارتش سوریه بر بلندی های جولان را تحمل کند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم که این روزها با چالش های سنگین سیاسی بر سر فسادهای مالی کلان روبه رو است، بارها ادعا کرده که دولت سوریه باید بلندی های جولان را دیگر جزئی از خاک خود نداند و کنترل بر آن را فراموش کند. اسرائیل همچنین ادعا دارد که حزب الله لبنان در مرز لبنان – اسرائیل انبارهای تسلیحاتی گسترده ایجاد کرده و خود را آماده جنگ جدید با دولت عبری می کند. بنیامنین نتانیاهو در این راستا هفته گذشته به روسیه سفر کرد و مراتب نگرانی خود را در این رابطه به اطلاع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه رساند. اما به گفته منابع روسی ظاهرا پوتین توجهی به حرف های او نکرده است. دولت روسیه همچنین بعد از سفر نخست وزیر اسرائیل به مسکو اعلام کرد که ایران را شریکی مهم در مبارزه با تروریسم می داند و معتقد است تهران در تحولات منطقه سیاست صحیحی را دنبال می کند. حتی برخی منابع گزارش دادند که طرف روسی در واکنش به توصیه های طرف اسرائیلی گفته است که مسکو اجازه نمی دهد تل آویو به آن درس سیاست بدهد.

بنیامین نتانیاهو در حال حاضر با چالش جدی سیاسی داخلی بر سر پرونده های فساد مالی روبه رو است از این رو بسیاری از کارشناسان بعید نمی دانند که وی برای سرپوش گذاشتن بر این پرونده ها و انحراف افکار عمومی به یک عملیات نظامی از جمله جنگ با حزب الله مبادرت کند.

آخرین نبرد اسرائیل با حزب الله به تابستان سال 2006 باز می گردد که 34 روز به طول انجامید و طی آن با وجود کشتاری که ارتش اسرائیل در حق شهروندان بی گناه لبنانی مرتکب شد، شکست سنگینی خورد.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: ارتش اسرائیل حزب الله رزمایش اسرائیل


نظر شما :