محدودیت های آمریکا برای بر هم زدن توافق هسته‌ای

ترامپ همچون سعودی ها از برجام ناراضی است

۰۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۷۰۳۰۸ اخبار اصلی آمریکا پرونده هسته ای
یک ساعت زبان بازی از سوی رکس تیلرسون، وزیر خارجه، جیمز متیس، وزیر دفاع، ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی و ژنرال دانفورد جونیور، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح لازم بود تا رئیس جمهور مجاب شود که عدم تایید توافق عملی بسیار بسیار بد خواهد بود.
ترامپ همچون سعودی ها از برجام ناراضی است

جیمز کونکا

دیپلماسی ایرانی: در دومین سالگرد توافق هسته ای پرزیدنت ترامپ با اکراه تایید کرد ایران به توافق هسته ای بین المللی که ایران را از دستیابی به بمب اتمی باز می دارد، پایبند بوده است. اما واقعا نمی خواست این کار را انجام دهد. رئیس جمهور با مشاوران ارشد امنیت ملی خود مشورت کرد، که خدا را شکر، او را قانع کردند که توافق جواب داده است.

اعلام موضع روز دوشنبه، دومین موضعی است که ترامپ از زمان حضور در کاخ سفید در تایید پایبندی ایران اتخاد می کند. بر اساس قانون، دولت می بایست هر 90 روز به کنگره اعلام کند که آیا ایران با توافق سازگاری داشته است یا خیر. اما دستیاران ترامپ می گویند، رئیس جمهور دلسرد بوده و به تیم امنیت ملی خود گفته است قرار نیست برای همیشه پایبندی ایران را تایید کند.

یک ساعت زبان بازی از سوی رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه، جیمز متیس، وزیر دفاع، ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی و ژنرال دانفورد جونیور، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح لازم بود تا رئیس جمهور مجاب شود که عدم تایید توافق عملی بسیار بسیار بد خواهد بود.

ترامپ می خواهد توافق را باطل کند تا به وعده انتخاباتی خود پایبند بماند. اما در واقع لطمه خوردن به منافع امنیت ملی ایالات متحده و جهان این کار را دشوار می کند. حتی با وجود کمک های همفکرانی همچون سناتور تام کاتن، دیوید پردو، تد کروز و مارکو روبیو، به نظر نمی آید ترامپ جنگی که آنها به دنبالش هستند راه بیندازد. که اتفاق مثبتی است. دو سوم آمریکایی ها احساس می کنند ترامپ آنها را درگیر جنگی بزرگ می کند، نیمی از آمریکایی ها فکر می کنند او هر وقت فرصت اش را به دست آورد از سلاح اتمی استفاده می کند. هیچ کدام از این ها برای آمریکا خوب نیست. اغلب مردم فراموش می کنند که جنگ عراق که باعث سقوط حکومت صدام حسین شد، دشمن اصلی ایران را از سر راه برداشت و بعثی های مغلوب شده را به دامن داعش انداخت.

جواد ظریف، وزیر امور خارجه و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، از طریق توافق هسته ای به مردم و نیروهای مذهبی ایران نشان دادند که آنها توانستند با موفقیت با غرب به توافق دست یابند. در واقع توافق هسته ای مهمترین سلاح روحانی علیه تندروهایی است که می خواهند به مبازه با غرب ادامه دهند، سلاح هسته ای به دست آورند و منطقه را درگیر نزاع کنند.

آمریکایی های منتقد توافق همیشه می خواهند توافق هسته ای را به مسائل دیگری همچون تروریسم و حقوق بشر گره بزنند و قصد دارند تحریم های سخت تر و تهدید به حمله نظامی را در دستور کار قرار دهند. اما معضلات منطقه ای به شکاف کلان شیعه – سنی گره خورده که باعث شده ایران در جنگ های داخلی همچون یمن و سوریه در مقابل عربستان سعودی قرار بگیرد. آمریکا می بایست در برابر وسوسه ورود به این منازعات تاریخی مذهبی که هیچ موقع به نفع ما نبوده مقاومت کند.

پرزیدنت ترامپ در نبرد مشترک عربستان سعودی و دیگر کشورهای سنی عربی و همچنین اسرائیل علیه ایران شیعه بر سر کنترل  خاورمیانه، با قدرت کنار آنها ایستاده است. به طور قطع عربستان سعودی از این که توافق پا بر جا است و این که دشمن بزرگ این کشور دیگر پرهیاهو نباشد خوشحال نیست.

سعودی ها در دو سال اخیر به خشونت های فرقه ای در خاورمیانه دامن زده اند با این امید که ایران را از ریل خارج کنند و خود را به عنوان تنها شریک عاقل غرب در منطقه جا بزنند.

هرچند سعودی ها کماکان با سرعت وحشتناکی مردم را گردن می زنند، برخی را صرفا به خاطر انتقاد از حکومت، برخی ها را به جرایم مواد مخدر و یا فعالیت در رسانه های اجتماعی. اما وقتی سعودی ها، که اهل سنت هستند، سال گذشته یک روحانی برجسته شیعه را گردن زدند، معترضان ایران سفارت عربستان در تهران را آتش زدند.

سعودی ها، علی رغم درخواست های فوری از سوی ایالات متحده برای تجدیدنظر در این حکم، وی را اعدام کردند که خود نشان می دهد چقدر متحد ما از پیش رفتن توافق هسته ای ناراضی است.

حالا به نظر می آید دولت جدید ما نیز همین سیاست را در پیش گرفته است.

منبع : فوربس / ترجمه تحریریه دیپلماسی ایرانی / 33

کلید واژه ها: توافق هسته ای ترامپ عربستان سعودی اعدام شیخ نمر ایران


نظر شما :