نتانیاهو در جنگ سوریه سردرگم است

اسرائیل و دوری از جهان واقعی

۲۶ اسفند ۱۳۹۵ | ۲۱:۳۰ کد : ۱۹۶۷۸۹۶ اخبار اصلی اروپا
تمرکز حزب‌الله در سال‌های اخیر تاحدی بر روی مداخله در سوریه بوده تا درگیری‌های سه دهه‌ای با اسرائیل. اما رهبری حزب‌الله کاملا آگاه است که دولت اسرائیل ممکن است نتیجه بگیرد که با وجود درگیری حزب‌الله در سوریه، زمانی بهتر از این برای حمله به دشمن قدیمی وجود ندارد.
اسرائیل و دوری از جهان واقعی

نویسنده: پل کایزر

دیپلماسی ایرانی: تمام جهان زمانی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را در اجلاس سور لوسر در مسکو در تایخ 9 مارس به پیوستن به جهان واقعی دعوت کرد، خوشحال بودند.

اما متاسفانه قانع کردن اسرائیل کار راحتی نیست. در حال حاضر با رد شدن تکه خوبی از خاک سوریه (البته به عنوان منطقه حائل) اسرائیل مواضع خود را بار دیگر در لبنان تعیین کرده است. سینیتا مک کینی، عضو سابق کنگره آمریکا با اشاره به طرح "ب" اسرائیل گفت: «طرح بازی اسرائیل این است که حزب الله را با داعش پایین بکشد پیش از آن که نبرد نهایی با ایران برای اسرائیل فرا برسد.»

آلترنت مقاله هشداردهنده و آگاهانه عرب ویکلی درباره گسترش تنش بین اسرائیل و حزب الله را بازنشر داده است. تز اصلی این مقاله روی «بازدارندگی دوجانبه» مانور می دهد که آتش بسی نگران کننده را در پی خواهد داشت. درگیری ها در سوریه روشن ساخته که جنگ جدید تقریبا قطعی است:

«تمرکز حزب الله در سال های اخیر تا حدی بر مداخله در سوریه بوده تا درگیری های سه دهه ای با اسرائیل. اما رهبری حزب الله کاملا آگاه است که دولت اسرائیل ممکن است نتیجه بگیرد که با وجود درگیری حزب الله در سوریه، زمانی بهتر از این برای حمله به دشمن قدیمی وجود ندارد. حزب الله هنوز با بسیاری از مبارزان نخبه خود روی مرزهای اسرائیل تمرکز کرده است به خصوص با اتاق فکر موشکی و واحد راکتی خود که به جای فعالیت در سوریه، در لبنان باقی مانده اند.»

رسانه های غربی به طور کامل نقش اسرائیل در جنگ را نادیده گرفته اند اما اسرائیل هرگز بمباران دوره ای سوریه را انکار نکرده است:

«نتانیاهو گفته است که اسرائیل برای جلوگیری از قاچاق اسلحه از طریق سوریه به حزب الله، گروهی که مورد حمایت ایران است، ده ها بار حملاتی را ترتیب داده است.»

تایم اسرائیل همچنین می نویسد:

«باوجود اتحاد روسیه با ایران و حزب الله در سوریه، اسرائیل گزارش داده که تعدادی حملاتی هوایی علیه کاروان های سلاحی که به سمت لبنان می رفتند انجام داده است تا از رسیدن سیستم های موشکی پیشرفته یا سلاح های شیمایی به دست حزب الله جلوگیری کند.»

مسکو بارها اعلام کرده که حزب الله نقشی تعیین کننده در مبارزه با داعش و دیگر گروه های تروریستی در سوریه ایفا کرده است. این مساله هر جنگ بین اسرائیل و حزب الله را در آینده به یک بحران جدی دیپلماتیک تبدیل می کند. اسرائیل همچنین به دنبال راه های خلاقانه دیگری است تا اراده خود را در جنگ سوریه تحمیل کند:

اسرائیل در مبارزه با بشار اسد، پشتیبانی لجستیک و کمک های پزشکی را برای نیروهای مخالف از جمله سازمان تروریستی جبهه النصره فراهم کرده است. جنگنده های اسرائیلی بارها و بارها مواضع ارتش سوریه را به بهانه جلوگیری رسیدن سلاح های پیشرفته به حزب الله بمباران کرده اند.

بله نتانیاهو به مسکو آمد و درباره ایران گریه کرد. اما اگر فکر می کنید که اسرائیل علاقمند است تا به جهان واقعی بپیوندد، باید دوباره فکر کنید.

منبع: راشا اینسایدر/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: روسیه اسرائیل حزب الله سوریه بنیامین نتانیاهو


نظر شما :