فرصتی تازه برای لیبرال دموکراسی تا پوپولیسم را شکست دهد

انتخابات حساس اروپا

۰۷ اسفند ۱۳۹۵ | ۲۱:۳۰ کد : ۱۹۶۷۳۸۱ اخبار اصلی اروپا
باید قبول کرد که در دنیای جهانی امروز که در آن ظهور و تاثیر دولت ـ ملت‌های فردی به شکلی فزاینده کمرنگ‌تر می‌شود، حضور بی پروای ناسیونالیسم پوپولیستی نمی‌تواند در خواسته‌های مردم تغییری ایجاد کند.
انتخابات حساس اروپا

نویسنده: گای ورهوفشتات

دیپلماسی ایرانی: انتخابات آینده هلند، فرانسه و آلمان در تب آلودترین فضای سیاسی اتحادیه اروپا برگزار می شود. نظم دموکراتیک از دوران پس از جنگ در همه جا در معرض خطر است به خصوص در اروپا. جایی که این اتحادیه با چالش روسیه به عنوان نیرویی فزاینده تهاجمی، تهدید دائمی تروریسم، حقوق مدنی دموکراتیک و رشد اقتصادی ناهموار روبه رو است.

در ادامه برگزیت انگلستان و انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده، اروپا با این پرسش مواجه است: آیا پوپولیست و نیروهای ملی، تاثیری مشابه در کشورهای اصلی اتحادیه اروپا خواهند داشت؟

در هلند، گیرت ویلدرز و حزب آزادی راست افراطی در نظرسنجی ها برای انتخابات ماه آینده به شدت پیش افتاده است. ویلدرز کسی است که فرمان اجرایی ترامپ مبنی بر محدودیت ورود مسلمانان از هفت کشور با اکثریت مسلمان را تایید کرده است. مانند استفان ببن، استراتژیست ارشد ترامپ، دیدگاه جهانی ویلدرز مطابق با منشوری نژادپرستانه است و او اعتقاد دارد که در نبردی برای تمدن غرب در برابر اسلام قرار گرفته است.

هیچ کدام از احزاب پارلمانی هلند چنین دیدگاه هایی ندارند بنابراین رهبری دولت توسط ویلدرز هنوز بسیار از یقین دور است. مارک روته، نخست وزیر فعلی پایگاه خود را نگاه داشته است و همین مساله ویلدرز را به احتمال زیاد از قدرت در پایان کار دور نگاه خواهد داشت.

در همین حال در فرانسه، رهبر جبهه ملی راست افراطی، مارین لوپن بر اساس نظرسنجی های پای صندوق های رای که انتخابات آن در دو دور در ماه های آوریل و می برگزار خواهد شد، پیشتاز است. لوپن وعده داده است، با وجود هشدار بانک های فرانسه که ترک اتحادیه بدهی های ملی این کشور را تا 31,8میلیارد دلار در سال افزایش می دهد، همه پرسی را درباره ادامه عضویت فرانسه در منطقه یورو برگزار خواهد کرد. او همچنین ابراز تمایل کرده که یکی از اجزای اساسی پیوستن به اتحادیه اروپا یعنی حرکت آزاد برای شهروندان اروپایی بین مرزها را برخواهد چید.

در رفراندوم برگزیت و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رای دهندگان مناطق شهری بزرگ به شدت حمایت خود را از باقی ماندن در اتحادیه اروپا و هیلاری کلینتون، نشان دادند. به احتمال زیاد الگویی مشابه را در انتخابات فرانسه هم خواهیم دید. اما در حالی که رای دهندگان مسن تر بر ناسیونالیسم طغیانگر بریتانیا و آمریکا دامن زدند، لوپن پشتیبانی خود را مدیون بسیاری از گروه های جوان تر است. نشانه ای نگران کننده از این که تا چه حد بخش های کلیدی از رای دهندگان فرانسوی احساس محرومیت می کنند.

پیروزی لوپن بدون شک به بی ثباتی سیاسی و اقتصادی اروپا منجر خواهد شد. با برخاستن شیاطین ناسیونالیست خطرناکی که اروپا در گذشته آنها را تجربه کرده، اتحادیه اروپا می تواند به راحتی از هم فروبپاشد. اما کسانی که از لیبرال دموکراسی، حاکمیت قانون و باقی ماندن در اتحادیه اروپا دفاع می کنند معتقدند که هنوز هم زمان برای بسیج نیروها در اطراف کاندیداهای جایگزین که به احتمال زیاد بتواند در دور دوم با لوپن رقابت کنند، وجود دارد.

در انتخابات آلمان که سال جاری برگزار می شود، حزب راست افراطی آلترناتیو، علی رغم پیشرفت موقعیتی برای صدارت پیدا نخواهد کرد. اما صدراعظم بعدی هرکه باشد ـ چه مارتین شولتز از حزب سوسیال دموکرات یا همان آنگلا مرکل ـ باید تمرکز خود را معطوف یک ائتلاف جهانی برای حفظ نظم باقی مانده پس از دوران جنگ کند. چنین تلاشی باید شامل کشورهایی همچون کانادا، استرالیا و متحدان غربی در آسیا باشد. اما شروع این کار باید از جمع و جور کردن و متحد کردن دوباره خانه یعنی اتحادیه اروپا آغاز شود.

اروپا به تازگی بیست وپنجمین سالگرد پیمان ماستریخت را جشن گرفت. پیمانی که لحظه ای تاریخی در ایجاد اتحادیه اروپا بود. همان طور که در این سال ها مشاهده کردیم، اتحادیه اروپا قدرت کافی برای رسیدگی به چالش هایی که با آن روبه روست را دارد. این اتحادیه می تواند بر اختلافات داخلی غلبه، امنیت خود را تامین و مهاجرت را به صورت پایدار مدیریت کند. آلمان برای اصلاح وضعیت حاضر، می تواند چشم اندازی برای اعتماد به نفس و بلندپروازی اتحادیه اروپا ارائه دهد. اگر تلاش های جدید برای مقابله با نیروهای ملی گرا و پوپولیسم جواب دهد، این امر سناریویی دور از ذهن نیست.

اگر رهبران راست افراطی قدرت حکومت در برخی از کشورهای بزرگ غربی را به دست بگیرند، خیلی زود خواهند فهمید که دادن وعده های پوپولیستی بسیار راحت تر از عملی کردن آنهاست همان طور که ترامپ در حال حاضر با شروع پریشان و پر از هرج و مرجش این مساله را فهمیده است. ترامپ، برگزیتی ها و دیگر همتایان آنها در جاهای دیگر هنوز باید ثابت کنند که به طور شایسته، حرفه ای و در عرصه جهانی، قادر به ایجاد رونق اقتصادی به طور گسترده و ایجاد اطمینان در دفاع از سیستم های جهانی هستند.

باید قبول کرد که در دنیای جهانی امروز که در آن ظهور و تاثیر دولت ـ ملت های فردی به شکلی فزاینده کمرنگ تر می شود، حضور بی پروای ناسیونالیسم پوپولیستی نمی تواند در خواسته های مردم تغییری ایجاد کند. خوشبختانه لیبرال دموکراسی هنوز هم می تواند با ارائه جایگزین هایی مترقی و با پیروزی مرکل یا شولتز در آلمان یا پس از شکست احتمالی لوپن در فرانسه، ارائه ای مناسب از خود داشته باشد و یک ضدحمله جهانی علیه پوپولیسم به راه اندازد.

در این میان جنبش های میانه رو طرفدار اروپای جدید مانند جنبش مدرن در لهستان و جنبش شهروندان در اسپانیا، در حال حاضر در اروپا با وجود تبلیغات منفی روس ها و ترول های فراوان منفی در رسانه های اجتماعی، در سراسر اروپا پا گرفته اند. حالا که برخی از پوپولیست ها به قدرت رسیده اند، لیبرال ها مسئول هستند که پایگاه خود را نگه دارند و دیدگاهی جایگزین ارائه دهند. تحقیر افرادی که به برگزیت و ترامپ و معادل های اروپایی آن رای می دهند کار درستی نیست. بلکه عوام فریبان جدید جهانی باید بر اساس اعمالشان قضاوت شوند و آنها را با حقیقت، عقل و احترام به دموکراسی مغلوب کرد.

منبع: پراجکت سیندیکیت/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: اتحادیه اروپا لوپن ویلدرز مرکل آلمان فرانسه هلند


نظر شما :