اتحاد ایران،‌ روسیه و ترکیه کلید حل بحران سوریه است

۲۷ مرداد ۱۳۹۵ | ۲۱:۵۳ کد : ۱۹۶۲۳۳۰ سرخط اخبار

«دیلی صباح»، روزنامه نزدیک به دولت و حزب حاکم بر ترکیه، نوشته است که کلید حل بحران سوریه در توافق میان تهران، مسکو و آنکارا است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، روزنامه «دیلی صباح» روز سه شنبه به نقل از کارشناسان ترکیه ای نوشته است که سه کشور ایران، روسیه و ترکیه می توانند با هم بحران سوریه را حل و فصل کنند. 

این روزنامه نزدیک به دولت ترکیه با اشاره به اظهارات «میخائیل بوگدانوف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور خاورمیانه مبنی بر لزوم همکاری مسکو، تهران و آنکارا، نوشته است که کارشناسان بر لزوم همکاری این سه کشور برای حل بحران و برقراری ثبات در سوریه، با وجود «اختلاف نظرات و سیاست های آن ها» تأکید دارند. 

«اشرف یلینکیلیچلی» تحلیلگر مسائل اوراسیا به دیلی صباح گفته است: «از آنجا که کاملا روشن است که کشورهای غربی هیچ علاقه و اراده ای برای حل بحران سوریه ندارند، روسیه، ایران و ترکیه بازیگران اصلی به شمار می آیند که به صورت بالقوه توان پایان دادن به بحران در سوریه را دارند.»

وی با بیان اینکه موضع روسیه در قبال «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه، نقش تعیین کننده ای در روابط با آنکارا و مسکو خواهد داشت، می گوید «اگر روسیه حساسیت های سیاسی» ترکیه را درک کند، این امکان وجود دارد که این دو کشور به همراه ایران، گام هایی را برای پایان دادن به بحران در سوریه بردارند.

دیلی صباح با اشاره به اعزام بمب افکن های روسیه به ایران و اقدامات تهران و مسکو برای افزایش همکاری های نظامی، به نقل از «بایرام سینکایا» کارشناس مسائل ایران در مرکز مطالعات راهبردی خاورمیانه، نوشته است: «ایران و روسیه مدت هاست که با هم در سوریه همکاری سیاسی و نظامی دارند. ترکیه هم می تواند به این تلاش جمعی بپیوندد، اما هنوز اختلاف نظرهای جدی به خصوص در مورد آینده سوریه وجود دارد، که باید حل شود.»

سینکایا در پایان با بیان اینکه در بحران سوریه ایران و روسیه در یک سو قرار دارند و ترکیه در سوی دیگر به حمایت از گروه های مسلح می پردازد، نوشته است که مبارزه با داعش می تواند زمینه مشترکی برای همکاری سه کشور ایجاد کند.


نظر شما :